Euroliga: Poznata četiri četvrtfinalista

Jedanaesto kolo drugog kruga Eurolige odigrano je protekla dva dana, a uoči same završnice ovog djela natjecanja stvari su puno jasnije. Tri kola prije kraja četiri su ekipe osigurale četvrtfinale – Real i Barcelona iz skupine E te CSKA, i Fenerbahce iz skupine F. Hrvatski košarkaši ubilježili su uglavnom prosječne nastupe, osim dvojca iz berlinske ALBA-e, koji je vodio svoj sastav do pobjede nad Galatasarayem.

Skupina E

Crvena Zvezda odigrala je vrlo dobru utakmicu protiv Barcelone, ali ni to im nije bilo dovoljno da bi došli do pobjede na domaćem terenu nad favoriziranim španjolskim sastavom. Barcelona je bolje ušla u susret i u 16. minuti poenima našeg Ante Tomića stigli do prvog i jedinog dvoznamenkastog vodstva na utakmici (21:32), da bi na veliki odmor otišli s prednošču 32:37. Bolja igra domaćina u trećoj dionici donijela im je na ulasku u posljednju minutu ovog dijela njihovo najveće vodstvo 50:44, ali gosti nakon nekoliko minuta vraćaju prednost na svoju stranu. Posljednje dvije trice domaćina, odnosno Jake Blažiča, malo su zakomplicirale situaciju u završnici, ali mirnoća sa slobodnih bacanja igrača Barcelone donijela im je pobjedu 73:77. Boban Marjanović je s 23 koša i 11 skokova bio najbolji igrač domaćina i utakmice, a najviše je poena, njih 12, kod Blaugrane ubacio Juan Carlos Navarro. Tomić je susret završio s osam koševa, četiri skoka i jednom asistencijom, a Mario Hezonja bez ubačaja i s dva uhvaćena skoka.

Branitelj naslova prvaka Europe, izraelski Maccabi, na krilima je sjajnog Jeremya Parga došao do domaće 79:72 pobjede nad Žalgirisom. Dva europska velikana odigrali su uzbudljivu utakmicu, u kojoj je domaćin veliku većinu vremena proveo u vodstvu, ali nikako ne uspijevavši slomiti goste iz Litve, koji su ih tako do neizvjesnosti držali sve do posljednje minute susreta. Pargo je susret završio s 26 poena, a Devin Smith je dodao 19, dok je kod gostiju također 19 koševa ubacio Arturas Milaknis.

U utakmici koja je kasnila sat vremena zbog nereda gostujućih navijača, ALBA je u Berlinu sa 75:68 bila bolja od Galatasaraya. Gosti su bili u podređenom položaju čitavu utakmicu, ali su ipak u završnici uspjeli otežati posao njemačkom sastavu, koje je do pobjede sa 15 koševa, čemu je dodao dva skoka, dodavanje i osvojenu loptu, predvodio Marko Banić. Leon Radošević dodao je 11 koševa i dva uhvaćena skoka, dok su kod gostiju po 16 poena ubacili Ender Arslan i Zoran Erceg.

Derbi kola odigran je u Ateni, gdje su se sastali Panathinaikos i Real iz Madrida. Kraljevski klub imao je samo jedno vodstvo i to na samom početku susreta, a sve ostalo u potpunosti je pripalo domaćinima, koji su ovom pobjedom napravili važan korak prema četvrtfinalu. Do konačnih 85:69 sa 22 ih je poena predvodio Nikos Pappas, dok je kod Reala 16 ubacio Joycee Carroll.

Crvena Zvezda – Barcelona 73:77 (Marjanović 23 p, 11 sk, 5as; Navarro 12 p, Satoransky 11 p, 10 sk, 5 as)

Maccabi Tel Aviv – Žalgiris 79:72 (Pargo 26 p, Smith 19 p; Milaknis 19 p)

ALBA Berlin – Galatasaray 75:68 (Banić 15 p; Arslan 16 p, Erceg 16 p)

Panathinaikos – Real Madrid 85:69 (Pappas 22 p, Nelson 16 p; Carroll 16 p)

Poredak: 1. Real 9-2, 2. Barcelona 8-3, 3. Maccabi 7-4, 4. Panathinaikos 6-5, 5. ALBA 5-6, 6. Žalgiris 4-7, 7. Crvena Zvezda 3-8, 8. Galatasaray 2-9

Skupina F

Ruski Nizhny Novgorod stigao je u Istanbul iznenaditi Efes Pilsen i zadržati kakvu takvu šansu za odlazak u četvrtfinale, ali u svom naumu nisu uspjeli i samo ih još puka teorija drži u igri. Efes je lakše nego to rezultat prikazuje slavio sa 79:75, a predvodio ih je sa 15 poena Milko Bjelica. Dario Šarić završio je susret s osam koševa i tri skoka, a Dontaye Draper sa šest poena, po tri skoka i asista, te jednom osvojenom loptom. Kod gostiju je 22 poena ubacio Artiom Parakhouski, a 18 Taylor Rochestie.

Moskovski CSKA prilično lako je došao do pobjede u Malagi kod neuvjerljive Unicaje. Domaćini su se dobro držali u prvom poluvremenu, ali slab napad uz odličnu šutersku večer Moskovljana mogli su rezultirati samo uvjerljivim porazom. Do konačnih 77:95 goste je s 25 koševa i osam asistencija povukao Miloš Teodosić, a kod domaćina se sa 14 koševa i sedam skokova istaknuo Fran Vazquez.

Još uvjerljiviji bili su košarkaši Fenerbahcea, koji su sa 98:77 iz Istanbula ispratili Armani Milano. Ključna za utakmicu bila je posljednja četvrtina, u koju su domaćini ušli s prednošću 65:61, da bi potom ubacili još čak 33 koša i dominantno završili susret. Bogdan Bogdanović bio je najbolji strijelac susreta s 25 ubačaja, a 21 poena kod gostiju ubacio je MarShon Brooks. U redovima domaćeg sastava nije bilo našeg Luke Žorića.

Najneizvjesnije je bilo u Vitoriji, gdje je Laboral Kutxa s tijesnih 74:73 pobijedila Olympiacos. Konstantna neizvjesnost i mnogobrojne promjene vodstva obilježile su ovaj susret, a u posljednju minutu se zakucavanjem Othella Huntera ulazi rezultatom kojom je utakmica i završila. Do posljednje sirene domaćini su promašili dva napada, a grčki sastav nije iskoristio dva slobodna bacanja, dok je šut za pobjedu promašio Oliver Lafayette. Najbolji igrač u domaćim redovima je sa 17 poena bio Mike James, a dva koša manje ubacio je Davis Bertans, koliko je kod Olympiacosa ubacio Giorgios Printezis. Lafayette je susret završio s osam koševa, te po tri skoka i dodavanja.

Efes Pilsen – Nizhny Novgorod 79:75 (Bjelica 15 p; Parakhouski 22 p, 7 sk, Rochestie 18 p)

Unicaja Malaga – CSKA Moscow 77:95 (Vazquez 14 p, 7 sk; Teodosić 25 p, 8 as, de Colo 19 p, 6 as)

Fenerbahce – Armani Milano 98:77 (Bogdanović 25 p; Brooks 21 p, Gentile 19 p)

Laboral Kutxa – Olympiacos 74:73 (James 17 p, 6 sk, 5 ol, Bertans 15 p; Printezis 15 p)

Poredak: 1. CSKA 9-2, 2. Fenerbahce 9-2, 3. Olympiacos 8-3, 4. Anadolu Efes 5-6, 5. Laboral Kutxa 5-6, Nizhniy Novgorod 3-8, 7. Armani Milano 3-8, 8. Unicaja 2-9