Euroliga: Započeo drugi krug

Započeo je drugi krug Eurolige. Već u prvom smo kolu vidjeli neka iznenađenja, poput poraza Barcelone u Berlinu ili uvjerljive pobjede Nizhniy novgoroda u Milanu. Hrvatski su košarkaši pružili uglavnom pristojne igre, a najviše se istaknuo jedan naš centar.

Skupina E

Drugi krug otvoren je još u prošloj godini, u utorak dvobojem Galatasaraya i Žalgirisa. Gosti iz Kaunasa vodili su kroz prvo poluvrijeme, ali turski je sastav u nastavku susreta odigrao znatno čvršću i agresivniju obranu, te su na koncu treće četvrtine prešli u vodstvo koje do kraja susreta više nisu ispuštali. Do konačnih78:69 Galatasaray su predvodili Zoran Erceg i Sinan Guler sa po 14 koševa, a za litavski je sastav James Anderson ubacio 15 koševa.

Isti dan svoj su dvoboj odigrali košarkaši Panathinaikosa i Maccabija, a i ovdje su pobjedu odnijeli domaći košarkaši. I u ovome su susretu domaći košarkaši preokrenuli zaostatak u drugom poluvremenu, točnije u posljednjoj četvrtini, kada su na krilima A.J. Slaughtera stigli do konačnih 83:76. Esteban Batista u konačnici je bio najbolji strijelac Zelenih sa 16 poena, a po jedan manje su dodali James Gist i Slaughter. Kod gostiju su se s po 18 poena istaknuli Nate Linhart i Brian Randle.

Košarkaši Crvene Zvezde u prepunoj su beogradskoj Areni poraženi od madridskog Reala sa 72:79. Jedini predstavnik ABA lige odigrao je solidnu utakmicu, ali pobjeda gostiju apsolutno je zaslužena, budući da su držali vodstvo u velikom dijelu utakmice, dok su domaći košarkaši tek u tri navrata bili u prednosti. Luka Mitrović i Maik Zirbes su sa po 13 ubačaja bili najefikasniji pojedinci u domaćim redovima, dok se u dresu Kraljevskog kluba s 15 koševa istaknuo Rudy Fernandez.

ALBA je na domaćem parketu sa 80:70 bila bolja od Barcelone. Ključna je u pobjedi Berlinčana bila treća četvrtina, koju su parcijalno bili bolji sa 22:8 i time si trasirali put do pobjede. Po 16 koševa su kod pobjednika ubacili Jamel McLean, Reggie Redding i Leon Radošević, a naš je košarkaš tome dodao pet skokova i asistenciju, dok je drugi Hrvat u redovima ALBA-e Marko Banić ubacio četiri poena, uz šest uhvaćenih skokova te po jednu asistenciju i blokadu. Kod Blaugrane je 23 poena i sedam dodavanja ubilježio Marcelinho Huertas, ali nije imao pravu podršku kod suigrača. Mario Hezonja susret je završio sa pet poena, dva skoka i asistencijom, a Ante Tomić s osam koševa, deset skokova, dva asista i ukradenom loptom.

Galatasaray – Žalgiris 78:69 (Erceg 14 p, Guler 14 p, 7 sk; Anderson 15 p)

Panathinaikos – Maccabi Tel Aviv 83:76 (Batista 16 p, 6 sk; Linhart 18 p, Randle 18 p, 7 sk)

Crvena Zvezda – Real Madrid 72:79 (Mitrović 13 p, Zirbes 13 p, 6 sk; Fernandez 15 p, 6 sk)

ALBA Berlin – Barcelona 80:70 (McLean 16 p, 8 sk, Radošević 16 p, Redding 16 p, 8 sk; ertas 23 p, 7 as)

Skupina F

CSKA je preživio Istanbul i nalete Fenerbahcea i ostala jedina neporažena momčad Eurolige. Jako zanimljiva utakmica odigrana je u najvećem turskom gradu, a o pobjedniku je na koncu odlučivao produžetak. Domaćini su imali napad za pobjedu i na isteku 40. Minute, ali dva pokušaja nisu uspjeli realizirati. U dodatnih su pet minuta gosti bolje odreagirali, a pet sekundi preostalo je domaćinima za izjednačenje pri rezultatu 81:84. Međutim, Nando de Colo presjekao je pokušaj dodavanja domaćina i nova pobjeda putuje u Moskvu. Na koncu po 13 poena Kyle Hines i Sonny Weems za pobjednika, a 19 ubačaja Andrewa Goudelocka kod poraženih domaćina, u čijim je redovima Luka Žorić skupio devet koševa, pet skokova, dva dodavanja i blokadu.

Sjajnom su završnicom košarkaši Anadolu Efesa nadoknadili zaostatak iz gotovo cijele utakmice i stigli do vrijedne gostujuće pobjede nad Laboral Kutxom. U posljednje tri minute ušlo se rezultatom 66:61, ali domaćin je do kraja ubacio tek jedno slobodno bacanje, što je turski sastav iskoristio za preokret i konačnu pobjedu. Baskijskom sastavu nije pomoglo ni 16 poena Mirze Begića, dok je goste s 15 ubačaja predvodio Stratos Perperoglou. Dontaye Draper je za pobjednike ubacio šest poena uz po jedan skok, asistenciju i krađu, a Dario Šarić dodao je devet koševa, osam skokova, dva asista, ukradenu loptu i blokadu.

Najvuvjerljiviju pobjedu slavili su košarkaši ruskog Nizhniy Novgoroda, koji su u Milanu sa čak 59:79 bili bolji od domaćeg Armanija. Raspad sistema domaćina, koji je do tada bio u vodstvu, dogodio se u trećoj četvrtini, kada su gosti otišli na dvoznamenkastu prednost, koju su do kraja susreta podignuli i zaokružili na +20. Taylor Rochestie i Trey Thompkins (15 skokova) su s po 19 poena predvodili Nizhniy Novgorod, a kod domaćina je jedini dvoznamenkasti igrač s 18 koševa bio MarShon Brooks.

Najneefikasnija utakmica večeri odigrana je u Malagi, gdje je Unicaja sa 61:69 poražena od Olympiacosa. Grčki je velikan bio bolji takmac tokom velike većine utakmice, a konačan udarac domaćinima su zadali u posljednjoj četvrtini, kada su se odmakli na pristojno odstojanje. Othello Hunter s 18 je poena predvodio pobjednike, dok je kod domaćina 15 ubacio Jayson Granger. Oliver Lafayette je za Olympiacos ubacio devet koševa, uz tri skoka, asistenciju i osvojenu loptu.

Fenerbahce – CSKA Moscow 81:84 p. (Goudelock 19 p; Hines 13 p, 6 sk, Weems 13 p, 8 sk, 6 as)

Laboral Kutxa – Anadolu Efes 67:72 (Begić 16 p, 7 sk; Perperoglou 15 p)

Armani Milano – Nizhniy Novgorod 59:79 (Rochestie 19 p, 8 as, Thompkins 19 p, 15 sk; Brooks 18 p)

Unicaja Malaga – Olympiacos 61:69 (Granger 15 p; Hunter 18 p, 7 sk)