Hrvatska momčadskom igrom do druge pobjede

U drugom kolu U19 svjetskog prvenstva Hrvatska je došla do druge pobjede. Reprezentacija Kanade bila je odličan suparnik, a naši su pokazali zašto ih smatraju jednim od favorita na ovom prvenstvu.

Kanada – Hrvatska 66:79(19:22; 32:37; 44:52)

Kanada: Keane 1, Notice 4, Okolie, De Ciman 2, Rathan-Mayes 2, McIntosh 2, Lyles 22 (10 sk), McIntyre 25, Pirovic 7, Taylor, Clair, Egi 1.
Hrvatska: Junaković 2, Gabrić, Gulam, Mustapić 21, Demo, Šarić 14 (15 sk, 7 as), Brzoja 11 (7 sk), Mavra 17, Bošnjak 2, Bender 6 (11 sk), Marić 6, Jurković.

Prve koševe na utakmici postigli su Kanađani. Dario Šarić odgovara s četiri uzastopna poena i Hrvatska prvi puta na utakmici vodi. Kanadska reprezentacija nervozno je ušla u utakmicu i nakon tri minute igre imali su šut 2/8. Mislav Brzoja to koristi i tricom prvi puta odvodi Hrvatsku na plus pet. Rezultat je u tom trenutku 11:6. Naši su djelovali bolje, ali zbog lošeg šuta ne uspijevamo se odlijepiti na veću razliku. Nakon prednosti naših od 15:11, Kanada radi seriju 6:0 i prelazi u vodstvo. Martin Junaković i Martin Marić uzvraćaju i ponovo smo u prednosti, ovaj put 3 razlike.

Kanađani su u prvoj dionici igre postigli čak dvanaest poena iz reketa, a najbolji u njihovim redovima bio je bek Ennis Mcintyre sa 7 poena, 3 skoka i dvije asistencije nakon prve četvrtine koja je završila rezultatom 22:19 u našu korist.

Odmah na početku druge dionice dogodio se šok za Hrvatsku, Dario Šarić dobio je treću osobnu i morao je na klupu, a umjesto njega u igru je ušao Mislav Brzoja. U periodu koji je Šibenčanin proveo na klupi nismo dobro reagirali. Imali smo puno izgubljenih lopti i ne povezanih akcija, ali na sreću Kanađani nas nisu kaznili.

Ipak, faul košem Trey Lylesa prelaze u vodstvo 28:26, a nakon izgubljene lopte Martina Junakovića na drugoj strani zakucava Mcintrye i odvodi Kanadu na plus četiri, najveću prednost koju su imali. Izbornik Brajković odlučio se riskirati i vraća Šarića u igru koji preuzima konce igre u svoje ruke. Hrvatska je odigrala maestralnih posljednjih pet minuta. Serijom 11:2 ponovo preuzimamo vodstvo i odlazimo s lijepih plus pet na veliki odmor. Seriju je zaključio Jakov Mustapić tricom u posljednjim trenutcima poluvremena, a rezultat je nakon njegovih koševa bio 37:32 za naše.

Nisu naši nastavili istim tempom na početku drugog poluvremena. Kanada radi seriju 4:0 i približava se na samo koš zaostatka. Srećom, Mustapić pogađa tricu i vraća kakvu takvu sigurnost u naše redove. Vrlo brzo Šarić radi četvrti prekršaj ( faul u napadu) i činilo da voda počinje teći na mlin Kanađana. Suprotno od očekivanja, od tog trenutka zaigrali smo još bolje i serijom 8:0 koju zaključuje Mavra odlazimo na deset poena razlike. Kanadski bek Mcintrye prekida naš nalet s četiri uzastopna koša, a Brajković na to zove time-out nakon kojeg naši bolje reagiraju i preko Mustapića i Mavre završavamo četvrtinu s plus osam.

Bolji početak posljednje dionice nismo mogli poželjeti. Mavra krade loptu i zabija koš uz faul, a u sljedećem napadu Mustapić pogađa tricu te odlazimo na velikih četrnaest poena razlike. Kanađani nekako pronalaze ritam i preko Lylesa i Mcintryeja smanjuju na deset poena, ali ispod toga nisu mogli. Hrvatska se totalno opustila u posljednjem dijelu igre i pokazala koliko je opasna. Seriju ponovno pokreće fenomenalni Mavra, a nastavljaju je Mustapić i Šarić. U kratkom periodu odlazimo na velikih 19 razlike, a na semaforu svijetli 67:48.

Kanada više nije uspjela smoći snage i uvesti utakmicu u bilo kakvu rezultatsku neizvjesnost. Konačni rezultat utakmice bio je 66:79. Mustapić je predvodio naše s 21 poenom, Šarić je bio na korak do još jednog triple-doubla s 14 poena, 15 skokova i 7 asistencija, a Mavra je ubacio 15. Kod Kanade Lylesa je ubacio 22 uz 10 skokova, a Mcintyre 25.

Hrvatska igra sutra protiv Španjolske u 13.15 i biti će to utakmica za prvo mjesto u skupini dok će Kanada tražiti prolaz dalje protiv neugodne Južne Koreje ta je utakmica na rasporedu u 15:30.