Hrvatska U20 u drugom krugu

U susretu zadnjeg kola natjecanja po skupinama na Europskom prvenstvu do 20 godina, Hrvatska je svladala Švedsku. Očekivano, Šveđani su se pokazali kao tvrd orah, a naši su utakmicu riješili tek u zadnjoj četvrtini.

Hrvatska – Švedska 87:75 (22:21; 37:41; 57:55)

Hrvatska: Pandurić 7, Samac 10, Segarić 3, Kanaet, Buovac 12, Baković, Boban 23, Ramljak 14, Madunić, Vlaić 2, Širko 16, Božinović.

Švedska: Blažević, Borg 17, Larsson 2, Person 9, Eriksson 32, Gorski , Dawit, Eliasson 4, Asplund 3, Erhardt 1, Spires 5, Isaksson.

Bila je ovo utakmica velike važnosti u kojoj je pobjeda nosila prolazak u sljedeći krug, a poražene je bacila u borbu za ostanak u A diviziji. U samom otvaranju, nešto bolje su se snašli Šveđani te se nalaze u blagoj prednosti prvih pet minuta utakmice. Do kraja četvrtine obje ekipe su se smjenjivale u vodstvu. Henrik Širko je u zadnjoj sekundi prve dionice zakucao za vodstvo Hrvatske 22:21.

Slično kao i prvu dionicu i druga je protekla u egalu. Igralo se koš za koš, no u samom finišu prvog poluvremena, Švedska radi seriju 6:0 i odlazi na veliki odmor s vodstvom 37:41.

Loše su naši otvorili drugo poluvrijeme. U 24. minuti Šveđani odlaze na velikih 39:49. Srećom, Hrvatska se budi i odgovara serijom 9:0 te vraća utakmicu u egal. Skandinavci na seriju odgovaraju serijom 6:0 i odlaze na prednost od 7 razlike.

U tom trenutku Hrvatska je konačno zaigrala kako zna. Na kraju treće četvrtine i početkom četvrte radimo seriju 18:2 i odlazimo na sigurnu prednost od 9 razlike. Do kraja utakmice, izabranici Damira Milačića rutinirano su sačuvali prednost te slavili 87:75.

U našim redovima najefikasniji je bio Antonio Boban s 23, a Henrik Širko nadodao je 16. Fenomenalni Marcus Eriksson na drugoj strani ubacio je 32 poena.

Ovom pobjedom Hrvatska se plasirala u drugi krug natjecanja, a u novoformiranoj skupini protivnici će joj biti Grčka, Litva i Njemačka.