Hrvatska u polufinalu Europskog prvenstva

Košarkaši Hrvatske pobjedili su Italiju u četvrtfinalu Europskog prvenstva i plasirali se u polufinale gdje nas očekuje reprezentacija Rusije.

Hrvatska – Italija 76:69 (20-19, 35:28, 57:41)

Mustapić 16 (8sk, 3a, 4uk. l), Žganec 15 (11sk), Brzoja 12, Šarić 12 (9sk), Mavra 9 (6a, 6sk), Gabrić 8

Hrvatska je bolje otvorila utakmicu i sa 4 poena Žganca, 4 Lebe i tricom Šarića imala vodstvo od 11-2 u prve 4 minute utakmice. Pribrali su se talijani nakon toga i u sljedećim minutama utakmice zaigrali puno bolje, a to im je donijelo vodstvo od 16-19, 50 sekundi do kraja utakmice. Prvu četvrtinu završili smo onako kako smo i počeli, sa 4 poena Žganca, prvo je pogodio 2 slobodna bacanja, da bi u sljedećem napadu Mustapić ukrao loptu koja je na kraju došla u ruke Žganecu koji polaže za minimalno vodstvo Hrvatske od 20-19 nakon prvih 10 minuta igre.

Dobro smo ušli i u drugu četvrtinu, tricom Mustapića i dvicom Žganca za seriju 5-0. Bio je to već 10 poen Karla Žganeca u samo 12 minuta igre. Smanjili su talijani na 25-21, a onda opet naša serija 5-0 za vodstvo od 9 poena razlike. Italija je do kraja prvog poluvremena uspjela samo malo smanjiti zaostatak pa se na veliki odmor otišlo sa +7 u korist Hrvatske.

Sve što su igrači Italije uspjeli napraviti u trećoj četvrtini je smanjenje našeg vodstva na 5 koševa zaostatka. Nakon toga je samo jedna momčad bila na terenu, Hrvatska. Do kraja četvrtine radimo seriju 20-9 i nakon tri četvrtine imamo 16 koševa razlike, točnije 57-41. Probleme nam jedino čine 4 osobne pogreške Darija Šarića kojem je ovo najlošija utakmica na prvenstvu.

Osam minuta do kraja utakmice imamo najveću prednost na utakmici od 17 koševa razlike, ali veliki problem su ranije spomenute 4 osobne pogreške Šarića. Sredina posljednje četvrtine pripada Italiji koja smanjuje zaostatak na 10 poena razlike na 2 minute i 30 sekundi do kraja utakmice. Igrač Italije Procacci pogodio je tricu 2:11 do kraja utakmice i smanjio prednost Hrvatske na 7 poena, a da stvar bude gora, Dario Šarić dobio je petu osobnu pogrešku, u napadu i morao je napustiti igru. Ipak, Gabrić pogađa tricu i odvodi utakmicu u mirnije vode. Smanjuje Italija na -8, a Mustapić od 4 slobodna bacanja pogađa 3 za naše vodstvo 71-60. Radili su talijani brze prekršaje, naši su gađali bacanja sa 50 posto uspjeha, ali približiti se i zaprijetiti nam nisu uspjeli. Na kraju zaslužena pobjeda naših 76-69 i plasman u polufinale u kojem igramo protiv Rusije koju smo dobili u skupini sa 74-63.

Najbolji u redovima Hrvatske, Mustapić sa 16 poena, 8 skokova, 3 asistencije i 4 ukradene lopte, zatim maestralni Žganec sa 15 poena, 11 skokova i 3 blokade, Brzoja je zabio 12 kao i Dario Šarić, ali on je između ostalog imao i 6 izgubljenih lopti, 9 skokova i 2 blokade. Mavra je odigrao jako dobru utakmicu sa 9 poena, 6 asistencija i 6 skokova, a solidan je bio i Gabrić sa 8 koševa. Kod Italije najbolji Fontecchio sa 17 koševa.