Hrvatska večer u NBA ligi

Puno uzbuđenja je iza još jedne NBA noći u kojoj smo mogli svjedočiti 8 utakmica, Jedino iznenađenje priredili su Brookyln Netsi pobjedom nad Philadelphijom u vrlo izjednačenoj utakmici. Boston je pobjedom ostao na prvom mjestu Istočne konferencije, a prate ga Indiana i Cleveland, koji je napokon uspio pobijediti nekog. Na Zapadu su Sunsi sredili Maverickse, a Portland Bullse uz utakmicu karijere C.J. McColluma. Čak je 4 naša igrača bilo aktivno sinoć (nažalost Ante ŽižićIvica Zubac nisu u rotacijama svojih momčadi), stoga ćemo njihove nastupe detaljnije opisati u nastavku.

Indiana Pacers – Memphis Grizzlies  105:101  (21:25;34:28;29:22;21:26)

(B.Bogdanović 21k 5sk, D.Collison 16k 3sk 4as, M.Turner 15k 11sk, V.Oladipo 13k 3sk 5as; W.Selden 24k 4sk, M.Gasol 23k 9sk 6as, A.Harrison 13k 5sk 6as)

Počet ćemo od našeg najboljeg sinoćnjeg igrača, a to je Bojan Bogdanović. Njegov tim je u odličnoj formi, pobjedili su zadnje 3 utakmice i to redom osrednje protivnike (što bi i trebali raditi žele li u playoff). Tako je bilo i sinoć. Gosti su osakaćeni brojnim ozljedama (Conley,Parsons ,Green), a niti Tyreke Evans nije nastupio, niti neće sve do kraja trade deadlinea, ako prije toga ne bude razmijenjen u neku drugu franšizu. Pa ipak, gosti su ti koji su imali kontrolu nad 1. četvrtinom. Očekivano je dosta akcija išlo kroz Marca Gasola kroz post ili pick igru. Tu bi Marc ili igrao 1 na 1 ili pronalazio otvorene suigrače sjajnim dodavanjima. Osim njega, istaknuli su se rookie Dillion Brooks Jarrell Martin. Indiana (29-23) se nije uspjela razigrati u 1. poluvremenu. Ulazak igrača s klupe u kombinaciji s 2 startera (Bogdanović, Thaddeus Young) donijela je osvježenje protiv slabe klupe Memphisa (18-31). Krajem poluvremena vraća se Victor Oladipo zabivši 6 poena u zadnjih 4 minute. Dodajmo tome zakucavanje Mylesa Turnerea i Bogdanovićevo polaganje i Pacersi odlaze s minimalnim vodstvom na poluvrijeme. Prednost Indiane raste u 3. četvrtini sve do sredine četvrtine kada se Grizliji opasno približavaju. Odlično je funkcionirao duo Harrison-Selden. Prvi je držao produkciju klupe, dok je Selden cijeli susret igrao dobro zabivši par bitnih šutova na kraju. Na 4:50 minute do kraja Bogdanović krade loptu i polaže u kontri za 97:93 te se tu domaćini malo odvajaju. Mogli su,na kraju, sami sebe pobijediti. Par nespretnih reakcija dalo je loptu u ruke igračima Memphisa. Nakon Seldenove trice gosti uspijevaju povesti 100:101 na 2 minute do kraja. Dugo se igralo bez koša sve dok Turner nije stavio 2 bacanja, ali Grizliji imaju šut za pobjedu. Selden promašuje, loptu hvata Bogdanović i nakon njegovih slobodnih bacanja priči je tu kraj. Odlična Bojanova utakmica nakon dosta solidnih ili malo manje solidnih nastupa. Za 35 minuta upisao je 21 poen (šut 7/12, 4/6 za 1, 4/5 za 2 i 3/7 za 3) uz 5 skokova, 1 asistenciju i izgubljenu lopti, 3 ukradene, valorizacija +6. Možda nije prva napadačka opcija, ali Bogdanović dosta dobro služi kao ispušni ventil svojim odličnim šutom za tricu i otvara prostor u sredini za Oladipove ulaze pod koš ili Turnerovu post igru. Nadajmo se da će tako nastaviti i u idućoj utakmici koju Pacersi igraju u gostima kod Charlotte Hornetsa. Memphis je u nizu od 4 utakmice na Istoku, a slijedeću igraju u Detroitu protiv “novih” Pistonsa.

Brooklyn Nets – Philadelphia 76ers  116:108  (30:34;34:31;27:23;25:20)

(S.Dinwiddie 27k 4as, D.Russell 22k 5sk 3as, J.Allen 16k 12sk 2 bl; J.Embiid 29k 14sk B.Simmons 24k 7as, D.Šarić 12k 6sk 4as 3uk)

Povratak J.J. Redicka u rotaciju Philadelphije (24-24) nije prošao najbolje po njih. Maleno iznenađenje priredili su im Netsi (19-33), prekinuvši niz od 4 poraza. Odlična 1. četvrtina obilježena je s puno koševa i raznolike napadačke igre. Ben Simmons posebno je bio raspoložen s par lijepih ulaza i nekoliko asistencija suigračima. Izjednačena igra nastavlja se i u 2. četvrtini. Klupa Netsa, predvođena D’Angelom Russellom, dojmila se puno boljom od one gostiju. Vraća se Simmons kako se gosti ne bi previše odmakli i odmah rezultat postaje napetiji. Međutim, krajem poluvremena izlaze i Simmons i Embiid što definitivno nije bio dobar potez Bretta Browna i gosti odlaze s prednošću na poluvrijeme. Igralo se koš za koš sve do sredine zadnje četvrtine. Domaći rade seriju 14-2 ostavljajući Philadelphiju 6 minuta bez postigunog koša. Pokušavali su gosti stići rezultat preko Embiida no uspjeli su samo smanjiti rezultat. Odličnu širinu pokazali su Netsi, čija je klupa u potpunosti nadigrala onu Philadelphije. Ponovno je odličnu utakmicu odigrao Spencer Dindwiddie promaknuvši se u ponajboljeg igrača ekipe. Mučile su ih ozlijede na početku sezone te se nadamo da će ih sada zaobići. Jer ako se uspiju uigrati bit će opasni iduće sezone. Dario Šarić nije imao najbolju šutersku večer, ali odigrao je dobru all-around partiju. Za 33 minute zabio je 12 poena (šut 3/12, 4/4 za 1, 1/8 za 2 i 2/4 za 3), a tome je pridodao 6 skokova, 4 asistencije, 1 izgubljenu i 3 ukradene lopte, valorizacija +3. Inače, ovo je 3 poraz u nizu za 76erse i morat će se trgnuti žele li ući u playoff. Ispod njih nalaze se Pistonsi koji, pojačani Blakeom Griffinom, mogu napraviti dosta štete na istoku i mnogima pomrsiti planove. Sljedeću utakmicu vraćaju se u svoju dvoranu na dvoboj s Miami Heatom, dok će Netsi ugostiti LA Lakerse.

Orlando Magic – Los Angeles Lakers  127:105  (29:25;29:26;43:30;24:24)

(M.Speights 21k 4sk, E.Fournier 19k 4as, E.Payton 15k 7sk 6as, M.Hezonja 14k 4sk 3as; J.Clarkson 20k 5sk 3as, J.Randle 20k 9sk, B.Ingram 13k 5sk 5as)

Prilično jednosmjerna utakmica u kojoj je Orlando zasluženo došao do pobjede. 54% šuta iz igre i 56% šut za tricu govori koliko su domaćini bili raspoloženi. Ni u jednom trenutku pobjeda nije dolazila u pitanje, a pogotovo ne nakon odlične 3, četvrtine u kojoj su zabili nestvarnih 43 poena. U zadnjoj dionici oba trenera su poštedjeli startere i pustili rezerve da upišu koju minutu. Dobru igru pružio je Mario Hezonja donjevši poene i vrlo bitnu energiju s klupe. Zabio je 14 poena (šut 5/8, 1/3 za 2, 4/5 za 3) uz 4 skoka, 3 asistencije, po jednu ukradenu i izgubljenu loptu, valorizacija +14 za 25 minuta. Ovaj put Mario nije započeo u petorci (Aaron Gordon još uvijek ne nastupa) već je bio u svojevrsnoj ulozi 6. igrača. Osim njega, istaknuli se se Marreese Speights Evan Fournier. Gostima je ovo 2. izgubljena utakmica u nizu, taman nakon što su svi mislili da su se stabilizirali i upisali 4 bitne pobjede. Ne mogu računati na novaka Lonza Balla (problemi s koljenom) koji trenira s momčadi pa bi povratak trebao slijediti uskoro. Šuterski su Lakersi bili kriminalni (20% za tricu), ali i obrambeno gdje drže 28. mjesto u ligi. Igrači Orlanda zabijali su kako su htjeli i dolazili do obruča na lagane načine. Nakon utakmice trener Lakersa Luke Walton izjavio je da je baš obrana bila razlog ovakvom porazu i kako će ju morati popraviti. Pogotovo loša obrana bila je u 3. četvrtini kada su Speights i Fournier kombinirano šutirali 8/12 iza linije za 3 poena. Lakersi nastavljaju niz po istoku te će iduću utakmicu igrati u New Yorku protiv Brooklyn Netsa. Orlando pak gostuje u glavnom gradu Washingtonu i bit će zanimljivo vidjeti mogu li ondje izvući pobjedu.

Phoenix Suns – Dallas Mavericks  102:88  (36:17;21:29;24:15;21:27)

(J.Jackson 21k 8sk, T.Warren 20k 4sk 4as, M.Chriss 15k 12sk, D.Bender 4k 5sk; D.Smith Jr. 17k 4sk 6as, H.Barnes 15k 9sk, D.Nowitzki 14k 10sk)

Sudar “titana” otišao je na stranu domaćih Sunsa (18-34), koji su kontrolirali cijelu utakmicu. Ovim su porazom Dallas Mavericksi (16-36) pali na zadnje mjesto Zapadne konferencije s 2 poraza više od pretposljednjeg Sacramenta. Odličnu utakmicu odigrala su 2 lutrijska izbora prošlogodišnjeg NBA drafta Josh Jackson (4 pick) i Dennis Smith Jr. (9 pick), te je to bio i najzanimljiviji dio sinoćnje utakmice. Pobjedi je doprinio i Dragan Bender, ovaj put krenuvši utakmicu s klupe. Za 21 minutu zabio je 4 poena (šut 2/5, 2/3 za 2 i 0/2 za 3), uhvatio 5 skokova, podijelio 2 asistencije, ali je imao i 2 izgubljene lopte, valorizacija +9.  Nažalost, utakmicu ćemo pamtiti i po teškoj ozlijedi drugog razigravača Sunsa Isaiaha Cannana. Naime on je krajem prve dionice loše doskočio i pri tome nesretno slomio gležanj. Još se ne zna koliko će izbivati s parketa ,no možemo biti sigurni da to neće biti uskoro. Time ostaje jedno mjesto prazno u rotaciji i vidjet ćemo kako će Phoenix to riješiti. Niz od 3 domaće utakmice završit će za 2 dana utakmicom protiv Utah Jazza. S druge strane , momčad iz Texasa tražit će prvu pobjedu nakon 5 poraza u gostujućoj utakmici kod Sacramento Kingsa.

Rezultati ostalih utakmica:

Atlanta Hawks – Charlotte Hornets  110:123  (28:35;24:29;32:33;26:26)

(K.Bazemore 25k 5as, M.Belinelli 22k 3sk, D.Schroeder 13k 9as; K.Walker 38k 6as, D.Howard 20k 12sk, N.Batum 10k 11sk 10as)

Cleveland Cavaliers – Miami Heat  91:89  (27:21;21:29;24:22;19:17)

(L.James 24k 11sk 5as 7izg, C.Frye 16k 4sk, I.Thomas 13k 2-15 šut 5sk 6as 4uk; G.Dragić 18k 3sk 6as, J.Richardson 15k 3sk 2bl, T.Johnson 11k 6sk)

Boston Celtics – New York Knicks   103:73 (27:24;23:21;31:20;22:8)

(T.Rozier 17k 11sk 10as, M.Morris 20k 5sk, A.Horford 14k 9sk 5as; E.Kanter 17k 17sk, K.Porzingis 16k 4sk 3bl)

Portland Trail Blazers – Chicago Bulls  124:108  (43:19;24:25;35:31;22:33)

(C.J. McCollum 50k 5sk, D,Lillard 13k 4sk 7as. J.Nurkić 12k 9sk; Z.LaVine 23k, D.Valentine 15k 6sk, C.Felicio 12k 5sk 3as)