Kvalifikacije (SP): Prva pobjeda Hrvatske

Odigran je i drugi susret ovog kvalifikacijskog dijela, a protivnik je bila Nizozemska. Zadnji susret završio je na strani gostiju rezultatom 68:61, dok je ovaj put Hrvatska bila uspješnija. Pobijedila je s rezultatom 82:78.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo, 26.veljače

Hrvatska – Nizozemska 82:78 (25:13, 19:21, 15:26, 23:18)

(Šakić 22, Krušlin 17, Perić 10  – Van der Mars 20, Kloof 14  )

Hrvatska utakmicu otvara bolje nego onu s Rumunjskom. Dvije vezane trice Šakića i jedna Krušlina dovode Hrvatsku u vodstvo od plus sedam (11:4) nakon pet minuta igre.  Hrvatska je uspjela nametnuti svoj ritam tako da je tri minute prije kraja došla do prednost plus 11, odnosno 18:7.  Do kraja četvrtine, uspjela se sačuvati prednost te se na minutu predaha odlazi s plus 12, odnosno 25:13. Odmah na početku utakmice, priliku su dobili i Planinić i Šakić, koji nisu zaigrali protiv Rumunjske.

Drugu četvrtinu Nizozemska otvara serijom 5:0, koševima Hamminkom i Slagterom. Nakon dvije minute igre i naši postižu svoj prvi koš u drugoj dionici, a uspješan je bio Buva. Tri i pol minute igre i dalje Hrvatska održava prednost, 29:18. Nizozemska je uspjela smanjiti na jednoznamenkasti zaostatak, minus osam, no tricom Pilepića i košem Žorića, opet se sve vraća na staro, 34:21. Očito da je ovu utakmicu šut za tri “proradio”, pa su još jednom uspješni bili Krušlin i Babić. Minutu i pol prije kraja, košem Van der Marsa, gosti smanuju na minus devet, 40:31. I ova dionica prošla je uspješno za Hrvatsku, na predah se odlazi s rezultatom 44:34.

Nakon prvih dvadeset minuta, u redovima Hrvatske, najviše poena zabio je Krušlin, njih 12, a tome je dodao i četiri skoka te tri asistencije. Kod gostiju, najviše je zabio Van der Mars, devet. Upisao je još i tri skoka.

Košem Planinića s naše strane, a Frankea s druge, otvorena je treća četvrtina. Serijom 6:0 Nizozemska se pokušala vratiti u igru, ali i dalje Hrvatska vodi, plus sedam (51:44).  Nakon odigrane polovice treće četvrtine, Hrvatska prednost s početka počela se topiti. Pri rezultatu 52:48 za Hrvatsku, izbornik Skelin zove time-out. Još jednu tricu pogodio je Krušlin za ponovnih plus sedam naših. Dvije minute prije kraja treće četvrtine, Nizozemska je uspjela stići i izjednačiti, 55:55. Šakić je uspješno realizirano slobodna nacanja, ali Slagter uzvraća udarac s još jednom tricom za vodstvo Nizozemske, 57:58. Šakić je uspješno realizirao dva slobodna bacanja, ali u zadnjim sekundama Slagter postiže koš i Nizozemska na predah odlazi s pola koša prednosti, 59:60.

Posljednjih deset minuta, koš za goste postiže Oudendag, a tricom Šakića, Hrvatska izjednačuje, 62:62. Slobodnim bacanjima Krušlina i košem Perića, Hrvatska ima plus četiri. Konstantni egal utakmice u zadnjoj četvrtini tricama prekidaju Šakić i Uljarević, te Hrvatska tri i pol minute prija kraja ima plus sedam, 76:69. S druge strane, uspješan je i Franke za smanjenje razlike na minus pet, a Skelin poziva time-out. Zadnju minutu i pol, Hrvatska ima plus osam, 80:72. Do kraja susreta, Kloof postiže tricu i Van der Mars koš pa razliku smanjuju na minus pet, 25 sekundi prije kraja. Zadnje sekunde utakmice, Hrvatska je ipak uspjela sačuvati prednost i pobijediti s rezultatom 82:78.

Sljedeće kvalifikacijske susrete Hrvatska igra u gostima. Prvo je na redu Italija, 28.lipnja, a onda i Rumunjska, 1.srpnja 2018.godine.