Skupina E: Latvija pregazila Ukrajinu, Srbija bolja od Belgije, Litva od Francuske

Susretom Latvije i Ukrajine započeo je drugi krug EuroBasketa. Susreti drugog kruga igraju se u Ljubljani u dvorani Stožice, a u dvorani na susretu Latvije i Ukrajine bilo je više novinara nego navijača. Latvija je slavila s 85:51, a Ukrajina je bila doslovno bez šansi. Drugi susret odigrali su Belgija i Srbija, a ipak jača i kvalitetnija Srbija slomila je otpor Belgijanaca i slavila sa 69:76. U zadnjoj utakmici dana, Litva je bila uspješna protiv Francuske rezultatom 86:62, odigravši dobru obranu na francuskim igračima.

Latvija – Ukrajina 85:61 (24:11; 42:22; 65:32)

Latvija: Meiers 11, Mejeris 8, Freimanis, Blums 6, J. Berzins 2, Bertans 7, Kuksiks 13, Skele 6, Janicenoks 14, Strelnieks 8, K. Berzins 6, Selakovs 4.

Ukrajina: Pustozvonov 6, Jeter 7, Mishula 5, Gliebov, Gladyr 12, Lypovyy, Natyazhko 1, Zabrichenko, Korniyenko 3, Zaytsev 4, Pustovyi 6, Kravtsov 7.

Ukrajina je povela 2:0 košem Eugenea Jetera i to je bilo jedino njihovo vodstvo u prvoj četvrtini. Uslijedila je serija Latvije 8:0 u kojoj su trice zabili Dairis Bertans i Kristaps Janičenoks, a dvicu Kaspars Beržins. Seriju Latvije prekinuo je Sergii Gladyr tricom, a na semaforu svijetli 8:5. Ostatak četvrtine potpuno na strani Latvije čiji su igrači izuzetno raspoloženi na šutu, posebno za tri poena jer su u prvih 10 minuta pogodili pet trica iz 11 pokušaja. Tko god ulazi u igru pogađa ili dvicu ili tricu, a do kraja četvrtine latvijci su napravili seriju 16:6 i nakon prvih 10 minuta vode s visokih 24:11.

Drugu četvrtinu gledali smo izjednačen dvoboj u prvih pet minuta gdje je Ukrajina pokušavala smanjiti prednost, ali bezuspješno. Latvija je u trećoj minuti druge četvrtine imala najviših 15 poena prednosti do tog trenutka utakmice, bilježimo rezultat 30:15. Nakon toga mini serija Ukrajine 4:0 koju prekida jako raspoloženi Janičenoks. prvo je pogodio tricu, pa je Latvija obranila napad, pa nakon toga iz teške situacije još jednu tricu, a nakon toga i dvicu za +19, 38:19. Trener Ukrajine Mike Fratello zvao je minutu odmora, ali i nakon nje, Latvija nastavlja seriju pogođenom dvicom Janisa Strelnieksa za 40:19 i seriju 10:0. Post Ukrajine prekida Maxym Korniyenko zakucavanjem uz prekršaj i pogođeno dodatno bacanje. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 42:22 za Latviju koja je zabila sedam trica iz 15 pokušaja.

Iako se očekivala puno bolja igra Ukrajine u drugom dijelu, oni su u trećoj četvrtini odigrali još gore i postigli samo 10 poena, a razlika je s +20 na poluvremenu porasla na +33.

Kakav takav otpor Ukrajina je pružala u posljednjih 10 minuta. Taj su period izgubili sa samo poenom razlike i na kraju izgubili s 85:51. Latviju su do pobjede predvodili Janičenoks s 14 poena, Rihard Kuksiks zabio je 13, a Martins Meiers 11. Kod Ukrajine jedini dvoznamenkasti Gladyr s 12 koševa.

Belgija – Srbija 69:76 (18:19; 36:40; 51:54)

Belgija: Moors 5, Van Rossom 12, Beghin 12, Hervelle 8, Mwema, Tabu 3, Serron, Muya 2, Mukubu 16, De Zeeuw 4, Massot 7, Driesen.

Srbija: Nedović 2, Nem. Krstić, Micić 5, Bogdanović 12, Bjelica 7, Marković 15, Kalinić 9, Gagić 2, Nen. Krstić 17, Anđušić, Katić 7, Štimac.

U drugom susretu dana sastali su se Belgija i Srbija, a teže od očekivanog Srbi su došli do pobjede. Konačan rezultat glasi 69:76 u korist reprezentacije susjedne nam države.

Utakmicu otvaraju Belgijanci vodstvom od 8:0 nakon tri minute igre, a tricom Stefana Markovića Srbi prvi puta izjednačavaju u 38. minuti (15:15), dok su do isteka prvih deset minuta uspjeli preokrenuti vodstvo na 18:19 ubačajem Markovića sekundu prije isteka vremena.

Sav je taj preokret bio dio velike serije reprezentativaca Srbije od 17:3, koju je tricom u 33. minuti prekinuo Sascha Massot. Još jednim ubačajem iza crte 6,75 Belgijanci se, ovaj puta preko Sama Van Rossoma, približavaju na samo -1 (24:25), a tri i pol minute prije poluvremena su ponovno i poveli (32:30). Ipak, do isteka prvoga poluvremena izabranici Dušana Ivkovića vraćaju vodstvo u svoju korist (36:40), ponajprije zahvaljujući Nenadu Krstiću, koji je svih svojih dotadašnjih šest poena postigao u tom razdoblju.

Srbija je držala vodstvo do sredine treće četvrtine, kada Belgijanci preko Wen Boss Mukubua i Christophea Beghina preokreću na 51:48, ali već dvije minute kasnije Srbija je opet u vodstvu, da bi Nemanja Bjelica postavio 51:54 na isteku treće četvrtine.

Žilavi Belgijanci nisu padali ni u posljednjih deset minuta, a poenima Van Rossoma stigli su na -2 (63:65) dvije i pol minute prije kraja susreta. Ipak, daleko kvalitetniji sastav Srbije izvukao je susret do kraja i zasluženo pobijedio sa 69:76.

Najbolji u redovima pobjednika bio je Krstić sa 17 poena i  pet dodavanja, Marković je dodao 15 poena, a Bogdan Bogdanović 12. Kod Belgije je 16 poena ubacio Mukubu, a po 12 su dodali Beghin i Van Rossom.

Litva – Francuska 76:62 (24:11; 42:22; 65:32)

Litva: Motijeunas 1, Kalnietis 8, Kuzminskas 10, Lavrinovič D. 4, Maciulis 3, Delininkaitis, Seibutis 15, Kleiza 11, Lavrinovič K., Pocius 7, Valanciunas 4, Javtokas.

Francuska: Lauvergne 3, Batum 8, Diot, Petro 4, Kahudi, Parker 11, Heurtel, Pietrus, De Colo 12, Diaw 7, Ajinca 10, Gelabale 7.

Litva je uspjela zaustaviti Francusku na tek 62 poena, puno manje od prosječnih 80,6 koje su postizali prije današnje utakmice te odnijela pobjedu u zadnjem susretu prvog kola novoformirane skupine E. Time se plasirala na drugo mjesto skupine.

Voditi su Francuzi uspjeli samo u nekoliko navrata kroz prve tri minute utakmice, do rezultata 8:9, kada konce igre preuzima Litva i ne ispušta ih do samog kraja. Jedina četvrtina u kojoj su francuski igrači zabili više poena bila je druga, koju dobivaju 16:17 uz sedam koševa Tonya Parkera. Na početku sljedeće, treće dionice susreta, Alexis Ajinca zakucava za zaostatak od samo tri koša, odnosno rezultat 32:29, no odmah tricom uzvraća Renaldas Seibutis za 35:29. Ponovno zabija Ajinca, ovaj put za 35:31, ali se Litvanci ekspresno dvama tricama, Linasa Kleize i Jonasa Maciulisa , dižu na 41:31, te unatoč naporima Francuza svoju prednost do kraja dvoboja povećavaju na 14 koševa.

Limitirala je obrana Litvanaca šut svojih protivnika s linije za tri poena na samo 23,8 % uspješnosti te generalno mali broj poena i uspješno zaključila utakmicu, a junaci pobjede bili su Jonas Valanciunas (13 koševa i šest skokova), Linas Kleiza (11 koševa, sedam skokova i tri asistencije), Renaluds Seibutis (15 koševa) te Mindaugas Kuzminskas (10 koševa). Kod francuske reprezentacije, istakao se Parker s 11 koševa, De Colo s 12 i Ajinca s 10, čemu je pridodao šest skokova.