Litva uvjerljivo bolja od “Otpisanih”

Litva je bila bolja od Hrvatske u polufinalu EuroBasketa, potpuno zasluženo. Utakmicu su riješili u trećoj četvrtini koju su dobili rezultatom 21:8. Unatoč porazu, 7000 naših navijača ispratilo je “Otpisane” pjesmom i velikim pljeskom.

Ostali smo malo šokirani kada smo vidjeli da nam sudi Luigi Lamonica s kojim Hrvatsa ima omjer pobjeda i poraza 1:5. Krenuli smo u susret sa standardnih pet: Roko Ukić, Bojan Bogdanović, Krunoslav Simon, Damir Markota i Ante Tomić. Litva je startala sa: Mantasom Kalnietisom, Renaldasom Seibutisom, Jonasom Maciulisom, Linasom Kleizom i Robertasom Javtokasom.

Litva je povela 1:0 pogođenim bacanjem Kleize, ali odmah uzvraća Bogdanović dvicom. Maciulis vraća vodstvo Litvi pogođenom tricom, ali Bogdanović još jednom poentira za 4:4 i izgleda da će danas biti raspoložen u napadu. Lukša Andrić je zamjenio Tomića. Markota nam donosi vodstvo prvom tricom, ali Litva odmah poravnava tricom Maciulisa. Litva preko Kleize radi seriju 4:0 koju prekida Bogdanović još jednom dvicom koja je bila njegov šesti poen na susretu. Litva je u dva navrata imala pet poena razlike, 17:12 i 19:14. Kod rezultata 21:17 Lamonica je izmislio Bogdanoviću prekršaj u napadu, ali branimo napad, a u polukontri Dontaye Draper asistira Rudežu koji zakucava. Četvrtina završava s tri pogođena slobodna bacanja od četiri Litve za njihovu prednost 24:19.

Loše smo krenuli u drugu četvrtinu, Kleiza je zabio tricu, a to je već njegov 15 koš. Naši prvi koš u drugom periodu zabio je Tomić iz slobodnog bacanja, a na drugoj strai Šariću se sudi veoma dvojbeni prekršaj nad Kleizom koji pogađa oba slobodna bacanja za 29:20. Vraćaju nas Bogdanović s dva bacanja, Šarić dvicom i Rudež tricom. Serija 7:0 za samo minus dva. Uslijedila su po dva koša sa svake strane, Jonas Valanciunas za Litvu i Luka Žorić za nas. Obranili smo sljedeći napad, a Žorić šutem za dva poravnava rezultat na 31:31. Nakon naše serije 11:2, Litva radi mini seriju 4:0, a Jasmin Repeša zove minutu odmora. Nakon dva neuspješna napada u nizu sa svake strane, Bogdanović prima loptu ispod koša i zakucava, ali odmah na drugoj strani primamo tricu od Kalnietisa. Bogdanović pogađa dva bacanja u sljedećem napadu, Valančiunas dvicu, a posljednje koševe u prvom poluvremenu zabija Markota nakon skoka u napadu. Zaradio je i dodatno bacanje koje promašuje. Na odmor se otišlo rezultatom 40:37.

Kod Litve u prvom dijelu najbolji Kleiza sa 17 koševa, 15 ih je zabio u prvih 11 minuta susreta, nakon toga samo dva. Bogdanović 12 za Hrvatsku, ali želimo li dobiti ovu utakmicu, netko će se morati priključiti u drugom dijelu. Markota i Rudež su zabili po pet koševa.

Loše smo krenuli u treću četvrtinu, Litva je serijom 8:2 ponovno otišla na devet poena razlike, a treba spomenuti lošu igru Tomića, Ukića i Simonate Markote u obrani. Iako Tomić ne može pogoditi apsolutno ništa, Repeša ga ne mijenja. Koš ne možemo zabiti u trećoj četvrtini, a Litva odlazi na visokih +15, pet minuta do kraja treće četvrtine. Šut nam je u trećoj četvrtini 1:9, a slobodna bacanja 1:4. Treća četvrtina završava rezultatom 61:45. Litva je ovaj period igre dobila 21:8, a iz igre smo zabili samo dva poena.

Posljednju četvrtinu pokušali smo stići visoku prednost, ali nismo uspjeli. Litva je rutinski privela susret kraju, a našima preostaje da se odmore do nedjelje i pokušaju doći do brončane medalje protiv Španjolske ili Francuske. Hrvatska je izgubila zbog jako lošeg šuta za tri poena, loše obrane koja je litavcima dopustila previše otvorenih trica, ali i loše igre centara. Neshvatljivo je da naši centri, posebno Tomić bježe od koša, a Bogdanović s druge strane igra bolje ispod koša nego svi naši centri skupa.

Najbolji u redovima Hrvatske bio je Bogdanović s 15 koševa. Nitko drugi nije bio dvoznamenkast, Simon je zabio devet koševa, ali više od polovice u posljednjim minutama. Ukić je zabio jedan poen uz šut iz igre 0:7, dok se Tomić zaustavio na sedam poena (četiri iz igre) i šest skokova. Kod Litve Maciulis 23, Kleiza 22 uz 11 skokova i Kalnietis 18 uz četiri asistencije.