Bamberg slavio u zadnjoj sekundi protiv Efesa, Maccabi lagano preko Lokomotiva

Večeras je na rasporedu 3. kolo Eurolige, a za sada su odigrane tri utakmice. Izraelski ponos iznenađujuće lagano je slavio u Rusiji, Stelmet je upisao prvu pobjedu, a Brose je u samoj završnici svladao Efes.

Brose Baskets Bamberga – Anadolu Efes Istanbul 88:86 (23:24; 44:51; 70:68)

Casey Jacobsen 23 p, Jamar Smith 14 p; Duško Savanović 17 p, Jamon Gordon 14 p, Scotty Hopson 14 p

Skoro 7000 navijača moglo je uživati u zaista lijepoj košarkaškoj predstavi Brose Baskets Bamberga i Anadolu Efes Istanbula. U šokantnoj završnici slavilo je domaći sastav, pa se tako sada obje ekipe nalaze na omjeru dvije pobjede i poraza.

Bolje su domaći ušli u utakmicu i nakon svega pet minuta imali dvoznamenkastu prednost pri rezultatu 16:6, ali vrlo brzo sabrala se turska momčad, vratila u susret i polako preuzela kontrolu. Pred sam odlazak na predah serijom 13:6, Efes je došao do zadovoljavajućih plus sedam i na poluvrijeme se otišlo pri rezultatu 44:51.

Ipak u nastavku je domaća momčad pokazala da se neće tek tako lako predati, treće razdoblje riješila u svoju korist rezultatom 26:17 i ponovo se vratila u vodstvo. U zadnjih deset minuta mogli smo gledati zanimljivu i neizvjesnu košarku, Jamont Gordon je deset sekundi do kraja donio prednost Efesu, da bi junak utakmice Casey Jacobsen tricom u zadnjoj sekundi donio Bambergu važnu pobjedu.

Apsolutni junak susreta Casey Jacobsen zabio je 23 poena, uhvatio tri skoka i podijelio dvije asistencije. Važan udio u pobjedi imali su i Jamar Smith s 14 poena i Maik Zirbes s devet poena i osam skokova.

Kod Efesa istaknuo se Duško Savanović sa 17 poena i četiri skoka, a solidnu rolu pružili su Jamon Gordon i Scotty Hopson s po 14 poena.

Hrvatski reprezentativci u dresu Efesa, Zoran Planinić i Stanko Barać pružili su solidne partije, dok je Damir Markota u domaćoj ekipi skromno iskoristio 12 minuta provedenih na terenu sa samo dva poena, dva skoka i tri izgubljene lopte. Planinić je za 22 minute na terenu postigao osam koševa i podijelio sedam asistencija, a Stanko je dodao sedam koševa.

Efes će u sljedećem kolu ugostiti Žalgiris, a Brose će drugu pobjedu tražiti na svom terenu protiv Emporio Armani Milana.

Lokomotiv Kuban Krasnodar – Maccabi Electra Tel Aviv 58:73 (14:22; 32:46; 46:60)

Mantas Kalnietis 13 p; Joe Ingles 14 p, Ricky Hickman 14 p

Posljednji natjecateljski dan trećeg kola Eurolige otvorili su Lokomotiv Kuban Krasnodar i Maccabi Electra Tel Aviv. Kuban je u ovaj susret ušao s dvije pobjede protiv Crvene Zvezde i Lietuvos Rytasa, dok je Maccabi također svladao Zvezdu, ali bilježi i poraz iz prvog kola protiv Laboral Kutxa Vitorie.

Gosti su bolje ušli u susret i stvorili prednost kojom su natjerali ruskog predstavnika da konstantno hvata prednost i igra iz zaostatka. Dobru igru Maccabi je nastavio i u drugom periodu i dominantno poluvrijeme okrunili su s 14 poena prednosti.

Izraelska momčad i nakon predaha nastavila je kontrolirati susret i niti u jednom trenutku nisu dopustili Kubanu da svede rezultatski minus na jednoznamenkastu razliku. Izabranici Evgenyja Pashutina jednostavno nisu imali svoj dan, loše su šutirali, posebno za tri poena, a pored toga izgubili su i bitku u skokovima. Utakmica je završila rezultatom 58:73 pa se tako sada obje momčadi nalaze na omjeru od dvije pobjede i jednog poraza.

Očekivano najbolji igrač domaćeg sastava bio je Mantas Kalnietis s 13 koševa i pet asistencija, ali u ovom dvoboju nije imao podršku suigrača pa je tako bio jedini dvoznamenkasti strijelac  ekipe. Hrvatski reprezentativac Krunoslav Simon uklopio se u momčadsko sivilo te je za svega 12 minuta na terenu postigao tri poena i sakupio dva skoka i jednu asistenciju, ali i dvije izgubljene lopte.

S druge strane Joe Ingles iza sebe ima odličan nastup s 14 poena, 10 skokova i četiri asistencije, a odlično je odigrao i Ricky Hickman s 14 poena i šest asistencija.

U sljedećem kolu Kuban gostuje u Ateni protiv Panathinaikosa, dok će Maccabi također na gostovanje kod Lietuvos Rytasa.

Stelmet Zielona Gora – Montepaschi Siena 73:65 (16:13; 35:27; 49:44)

Lukasz Koszarek 15 p, Christian Eyenga 13 p; Joshua Carter 16 p, Daniel Hackett 12 p

U trećem kolu skupine C, Stelmet Zielona Gora ugostila je Montepaschi Sienu. Obje ekipe su bez pobjede u dosadašnjem djelu natjecanja i nalaze se na začelju grupe. Pred oko 3500 gledatelja poljski sastav došao je do prve pobjede u najelitnijem europskom natjecanju rezultatom 73:65.

Nakon dva teška poraza za domaću momčad bilo je ključno što duže ostati u susretu i ne izgubiti priključak, a pritom iskoristiti lošiju formu renomirane talijanske ekipe. Bolje su ušli u utakmicu i dominirali prvim poluvremenom, kojeg su riješili u svoju koristi rezultatom 35:27.

Gosti su bolje reagirali u nastavku i u zadnjih deset minuta susreta ušlo se s plus četiri na konto domaćeg sastava. Koncentriraniji i nešto bolji bili su igrači Marcela Ponitka u zadnjih deset minuta susreta, realizirali su bacanja na samom kraju i sačuvali prednost. Dominacijom u skokovima i odličnim postotkom šuta za dva poena uspjeli su doći do pobjede unatoč činjenici da su izgubili duplo više lopti, 16 naprama osam Siene.

Do pobjede ih je vodio Christian Eyenga s 13 koševa i devet skokova, a pridružili su mu se Lukasz Koszarek s 15 i Vladimir Dragičević s 12 poena.

Kod Siene najbolje je odigrao Daniel Hackett s 12 poena, sedam skokova i šest asistencija

U četvrtom kolu Siena će ugostiti Olympiacos Piraeus, a Stelmet Zielona Gora momčad Galatasaray Liv Hospital Istanbula.