MZT Skopje do pobjede u Draženovom domu

Cibona je u prvom kolu ABA lige iznenađujuće poražena od makedonske ekipe MZT iz Skopja. Cibona je prije susreta bila veliki favorit, ali igrači Veljka Mršića tu ulogu na domaćem parketu nisu uspjeli potvrditi. Konačni rezultat susreta bio je 72:77.

Cibona je pred slabo ispunjenom dvoranom bolje otvorila utakmicu. Prvi period obilježila je nervozna igra obje momčadi u kojem se bolje snašla Cibona te riješila taj period u svoju korist 16:11. U prvom periodu domaćini su imali dosta problema u skoku što momčad MZT Skopja nije uspjela iskoristiti zbog veoma slabog postotka šuta iz igre.

Nakon prvog perioda uloge se u potpunosti okreću te Makedonci kreću sa sjajnom igrom dok Cibona gubi u potpunosti ideju u napadu. MZT predvođen Gečevskim u drugom periodu radi nekoliko serija s kojima uspijeva ne samo poništiti prednost Cibone već i doći do veoma ugodne prednosti od 10 poena na kraju prvog poluvremena. Drugo poluvrijeme Cibona kreće nešto agresivnije ali MZT uspijeva izdržati početni pritisak Cibone te stabilizirati igru u nastavku.

U drugom dijelu trećeg perioda Čekovski je odigrao sjajno za makedonsku ekipu te sa sedam poena u kratkom vremenu vraća prednost na stranu ekipe iz Skopja. U jednom trenutku razlika je iznosila čak 15 poena prednosti u korist MZT-a ali Cibona ipak ulazi u zadnji period sa zaostatkom od 12 poena. Prvi dio posljednjeg perioda protekao je mirno gdje je ekipa iz Skopja držala prednost na 10 poena razlike sve do serije Cibone od 8-0 koju su kreirali Zubčić i Jagodić-Kuridža. Nakon te serije Cibona dvije minute prije kraja dolazi na samo dva poena zaostatka.

U nastavku Rozić pravi prekršaj na Davisu koji pogađa dva slobodna bacanja dok na drugoj strani nakon pretrpljenog prekršaja Jagodić-Kuridža pogađa tek jedno slobodno bacanje. Kod rezultat 73:70 Cibona je imala napad kojeg ne koristi Zubčić. Na kraju je Stojanovski preciznim izvođenjem slobodnih bacanja donio svojoj ekipi važnu pobjedu na otvaranju sezone.

Nakon utakmice trener Veljko Mršić izjavio je: “MZT je zaslužio pobjedu jer su u kontinuitetu odigrali dobro, a pogodili su i puno šuteva izvana. U završnici utakmice imali smo priliku za povratak, ali promašili smo šuteva za dva i tri poena. Očito je pritisak prve domaće službene utakmice učinio svoje.”

Kod Cibone je najviše poena upisao Tomislav Zubčić (17). Slijedi Justin Hamilton sa 16 te Andrija Žižić s 10 postignutih poena. Goste je predvodio Cade Davis s 21 poenom. Sljedeći protivnik Cibone biti će Mađarski Szolnoki Olaj protiv kojeg će Cibona pokušati popraviti dojam nakon ovog šokantnog poraza.