Nolan Smith promašio napad za pobjedu

Cedevita je u odlično ispunjenoj dvorani II Doma sportova ugostila litvanski Rytas, koji je bivši euroligaš. Cedevita, nažalost, nije upisala drugu pobjedu u EuroCupu te su u napetoj utakmici na kraju izgubili za jednu loptu.

Cedevita – Lietuvos Rytas 83:84 (26:22; 50:46; 70:63)

Cedevita: Mazalin, Zubčić 11, Shelby 3, Ramljak, Babić 3 (5as), Ray 3 (5as), Suton 11, Bilan 19, Nurkić 9, Baltić, Baždarić 8, Smith 16
Lietuvos Rytas: Babrauskas, Palacios 11, Seibutis 17, Glyniadakis, Gecevicius 16, Orelik, Dowdell 10, Lideka 2, Cook 6, Bendzius, Songaila 16, Jelovac 6

Efikasno je otvorena utakmica s obje strane, sam početak obilježili su brzi napadi – upravo onakvi kakvi su specifični za igru gostujuće momčadi. Nakon početnog, minimalnog, vodstva Rytasa naša momčad uzima konce igre u svoje ruke. Preko Gorana Sutona i Mire Bilana dolazi se do prve prednosti, a nakon trice Luke Babića i do lijepih plus šest.

Gosti smanjuju, ali Vitamini daju gas u završnici prve dionice koju završavaju s 26:22.

Na početku druge četvrtine Cedevita je sjajno reagirala: prvo je Marino Baždarić zabio koš-faul uz namjerni faul, a u dodatnom napadu koš-faul je postigao Jusuf Nurkić, Cedevita se obranila, a tricu stavlja Tomislav Zubčić te Cedevita odlazi na 36:22. Seriju 10:0 zaustavio je Renaldas Seibutis poenima s linije za slobodna bacanja.

Nakon ovog perioda monotonija se uvukla u igru Cedevite, a forsiranje šuta izvana nije bilo uspješno. Malo po malo gosti su stizali prednost i do kraja prvih dvadeset minuta gotovo stigli naš sastav. Poluvrijeme je zaključio Zubčić tricom iz kuta sa zvukom sirene, konačni rezultat nakon dvije četvrtine bio je 50:46 u korist Vitamina.

Bolje su Vitamini otvorili nastavak, ponovo su zaigrali čvrsto u obrani i pametnije u napadu, a to se očitovalo na rezultatu. Unatoč dobroj igri naše momčadi kad bi god pobjegli na malo veću razliku gosti bi pogodili par teških šuteva i smanjili prednost.

Ipak koncentriranija igra u završnom dijelu treće četvrtine osigurala je Cedeviti plus sedam za posljednjih deset minuta. Valja spomenuti kako se zagrebačkoj publici predstavio i Josh Selby, Jasmin Repeša je Amerikancu dao nekoliko minuta tijekom prvog poluvremena.

Litvanci otvaraju posljednji period s 10:0 i prelaze u vodstvo, prvi koš za domaću ekipu postiže Nolan Smith. Cedevita ponovo počinje bolje igrati ulaskom Gorana Sutona i Mire Bilana te se vraća i ponovo dolazi do prednosti nakon poena krilnog centra.

Pozitivan trenutak za Cedevitu dogodio se kada Omar Cook radi faul Nolanu Smithu, a Aco Petrović dobiva tehničku. Amerikanac pogađa sva četiri i odvodi Cedevitu na plus tri, ali Seibutis postiže tricu u sljedećem napadu te poravnava rezultat.

Cedevita promašuje dva napada, a ponovo Seibutis postiže koševa za goste i odvodi ih na plus dva. Smith iz prodora, trideset sekundi prije kraja, poravnava rezultat. Nakon time-outa, Songaila postiže dvicu iz kuta za novo vodstvo gostiju. Juan Palacios radi faul, a Allan Ray postiže jedno bacanje. Cedevita hvata napadački skok. Nolan Smith promašuje posljednji napad i gosti odnose pobjedu.

Rytas sljedeće kolo opet igra u gostima, a sljedeći put idu u Španjolsku na noge Zaragozi dok Cedevita igra doma protiv turskog Bešiktaša.