Euroliga: Odlična partija Tomića

Danas i jučer odigrano je peto kolo Top 16 faze euroligaškog natjecanja. Nakon ovog kola CSKA je ostala kao jedina neporažena momčad.

Skupina E

U revanšu prošlogodišnjeg finala, Maccabi je u uzbudljivoj utakmici slavio nad Realom 90:86. Odluka o konačnom pobjedniku pala je u završnim trenucima susreta kad je Joe Alexander pogodio ključna slobodna bacanja za domaćine, a Sergio Rodriguez odmah potom izgubio loptu prokockavši tako jedinu, iako vrlo malu, šansu Španjolaca koju su imali za sustizanje rezultata.

Za izraelsku momčad odličnu prvu četvrtinu odigrao je Baby Shaq, Sofoklis Schortsanitis postignuvši 13 od njihovih 23 poena. Utakmicu je završio sa 17 koševa i 8 skokova. S druge strane odličnu predstavu pružio je Felipe Reyes sa double-double učinkom od 20 koševa i 11 skokova postavši tako vodeći skakač Eurolige.

Panathinaikos nije imao većih problema protiv Turaka. Grci su prelomili utakmicu već u drugoj četvrtini serijom 11:0 za rezultat 30:13 pa su već na poluvremenu imali nedostižnu prednost – 42:17. Do kraja utakmice Galatasaray smanjuje zaostatak pa utakmica završava sa, po njih prihvatljivijih, 86:77.

Šest “zelenih” završilo je sa dvoznamenkastim brojem koševa, a najviše od svih zabio je Janis Blums (16), isto koliko i najbolji strijelac gostiju, Vladimir Micov.

Crvena zvezda je u Pioniru na krilima fantastične podrške navijača s tribina upisala prvu pobjedu u drugom krugu ovog natjecanja slaveći nad berlinskom Albom 86:69. Prevođeni Bobanom Marjanovićem (17p, 12sk) igrači Zvezde su već nakon prve četvrtine imali prednost od 10 poena, a serijom 12:0 u drugoj lome utakmicu i stvaraju prednost koju gosti ne uspijevaju uhvatiti.

Marko Banić je za njemački sastav na parketu proveo 17 minuta zabilježivši 8 koševa, 3 skoka i 2 asistencije, a Leon Radošević je u svoje 22 minute zabilježio 7 koševa, 6 skokova i 2 ukradene lopte.

MVP kola, Ante Tomić bio je najbolji pojedinac u slavlju njegove Barcelone nad Žalgirisom 89:72. Lagani koševi u reketu i odlična momčadska igra osigurala je komotnu prednost domaćina već na poluvremenu (51:33) koju rutinski održavaju do samog kraja i upisuju novu pobjedu.

Ante je u pobjedi sudjelovao sa 16 koševa, 9 skokova i 5 asistencija. Drugi naš predstavnik u toj utakmici, Mario Hezonja utakmicu je završio sa 12 koševa, 2 asistencije, 4 ukradene lopte i jednim skokom.

Poredak: 1. Real Madrid 4-1, 2. Maccabi Tel Aviv 4-1, 3. FC Barcelona 3-2, 4. Panathinaikos Athens 3-2, 5. Galatasaray Istanbul 2-3, 6. ALBA Berlin 2-3, 7. Crvena zvezda 1-4, 8. Zalgiris Kaunas 1-4

Skupina F

Vrhunsku uvertiru u peto kolo Top 16 pružili su nam košarkaši dvije najbolje ruske momčadi. CSKA je nakon produžetaka upisala svoju 15. uzastopnu euroligašku pobjedu, ovoga su puta bili bolji od Nizhny Novgoroda s rezultatom 103:95.

Igrači CSKA bolje su otvorili utakmicu i čak su imali priliku pobijediti sa zadnjim napadom u četvrtoj četvrtini no za pobjedu im je ipak trebalo dodatnih pet minuta u kojima su pokazali svoje iskustvo i kvalitetu te naposljetku slavili sa osam koševa razlike.

Predvodio ih je Miloš Teodošić, koji je ranije ovog tjedna završio na drugom mjestu najboljih europskih igrača, sa 25 koševa i 5 asistencija. S druge strane najzapaženije role odigrali su Taylor Rochestie sa 22, Tarence Kinsey 19 i Artsiom Parakhouski sa 18 koševa.

Odličnom obranom u drugom poluvremenu turski Anadolu Efes nanio je Olympiacosu prvi poraz u drugom krugu euroligaškog natjecanja. Grci su na poluvremenu vodili tri razlike, ali odličnom trećom četvrtinom turski sastav stvara prednost od 18 koševa.

Dontaye Draper predvodio je Efes sa 14 koševa, 3 skoka i jednom asistencijom dok je Dario Šarić na parketu proveo 23 minute i upisao samo 4 ubačaja i 3 skoka.

Za grčki sastav je “naš” Oliver Lafayette ubacio 11 koševa uz 4 asistencije i 2 ukradene lopte.

Lagani posao imali su košarkaši Laboral Kutxe na domaćem terenu protiv Emporio Milana. Domaćin je vodio od početka do kraja, a već na kraju prve četvrtine imali su veliku prednost od 16 koševa. Do kraja su još malo podebljali tu prednost pa je utakmica završila rezultatom 102:83 za Španjolce.

Davis Bertans zabio je 19 koševa u 16 minuta za pobjednike dok je na gubitničkoj strani najraspoloženiji bio Samardo Samuels sa 18 koševa i 8 skokova.

Nešto teži zadatak imali su košarkaši Fenerbahcea na gostovanju u Malagi kod Unicaje. Španjolci su malu prednost s poluvremena potpuno prokockali u trećoj dionici utakmice kad gosti predvođeni Nemanjom Bjelicom (14k, 13sk) i Andrewom Goudelockom (20k, 3as) lome domaćine i preuzimaju kontrolu nad susretom.

Unicaja se oporavila od tog šoka i uhvatila priključak no Jan Vesely i opet Bjelica drže Fenerbahce za šestu uzastopnu pobjedu na gostujućem terenu i slavlje rezultatom 60:68.

Luka Žorić odigrao je 16 minuta i zabilježio 4 koša, 4 skoka i 2 ukradene lopte.

Poredak: 1. CSKA Moscow 5-0, 2. Olympiacos Piraeus 4-1, 3. Fenerbahce Ulker 3-2, 4. Anadolu Efes 3-2, 5. Nizhny Novgorod 2-3, 6. Laboral Kutxa Vitoria 2-3, 7. EA7 Emporio Armani Milan 1-4, 8. Unicaja Malaga 0-5