OI (M): Španjolska se provukla, SAD bez problema

Započelo je muško četvrtfinale na košarkaškom turniru Olimpijskih igara. Prvo polufinale izborili su košarkaši Rusije koji su svladali Litvu te Španjolski koji su bili bolji od Francuske. Drugi polufinalni par su Argentina i SAD.

Rusija – Litva 83:74 (17:10, 32:27, 54:50)

Rusija: Kirilenko 19, Mozgov 17, Khryapa 12, Fridzon 11, Monya 10, Ponkrashov 8, Shved 4, Kaun 2
Litva: Kaukenas 19, Songaila 15, Kalnietis 14, Valanciunas 7, Pocius 5, Kleiza 4, Jankunas 4, Jasikevicius 3, Jasaitis 2, Maciulis 1

Prvi četvrtfinalni dvoboj muškog dijela Olimpijskog turnira odigrale su reprezentacije Rusije i Litve. Rusi su opravdali status favorita te su nešto teže od očekivanja uspjeli izboriti polufinale Igara u Londonu.

Utakmica je krenula u izjednačenom ritmu i igralo se koš za koš do pred kraj prve četvrtine kada Rusija radi seriju 11-1 i odlazi na prvi odmor s prednošću 17:10. Nije to previše omelo Litvu, nastavili su dobro igrati i u drugoj četvrtini te se držali s favoriziranim Rusima na nekoliko koševa zaostatka. Najveća prednost Rusije iznosila je 14 poena u dva navrata tijekom treće četvrtine, ali Litva na kraju treće četvrtine radije seriju 8-0 te dolazi na samo 4 poena zaostatka pri ulasku u zadnju četvrtinu.

Koševima Monye i Mozgova Rusija sredinom posljednjeg perioda odlazi na 9 poena prednosti i nakon toga više nisu bili u većoj opasnosti od propuštanja polufinala. Litva nije nikada uspjela spustiti zaostatak na manje od 5 poena i tako je okončala svoj nastup u Londonu. Mora se priznati da se Rusija “nudila”, napravili su nekoliko grešaka u posljednjim minutama, ali Litva nije bila spremna to iskoristiti. Konačan rezultat glasio je 83:74.

Rusku momčad predvodio je Andrei Kirilenko s 19 poena i 13 skokova, a 17 poena ubacio je Timofey Mozgov. Poraženu momčad predvodio je Kaukenas s 19 poena.

Rusija u polufinalu čeka pobjednika europskog dvoboja Francuske i Španjolske.

Španjolska – Francuska  66:59 (17:22, 34:37, 51:53)

Španjolska:  M.Gasol 14, J.C. Navarro 12, P.Gasol 10, Fernandez 9, Llull 8, Calderon 5, Ibaka 4, San Emeterio 2, Reyes 2

Francuska: Parker 15, Diaw 15, Pietrus 10, Batum 9, Gelabale 4, Traore 2, Seraphin 2, De Colo 2

Nakon što se Rusija plasirala u polufinale, na red je stigla najjača utakmica četvrtfinala između Španjolske i Francuske. Španjolci su si ovaj dvoboj “naštimali” porazom od Brazila i skoro se na tome opekli.

Početak utakmice nam je ponudio vrlo dobru predstavu Francuske koja je odigrala dobru obranu nad Španjolcima, a uz to ih je išao i šut. Francuzi su stalno održavali prednost na šest, sedam koševa, no Španjolci se do poluvremena bude i na odmor se odlazi s plus tri za Francusku (37:34).

U nastavku Španjolska nikako nije mogla totalno preokrenuti utakmicu i borbeni Francuzi nakon treće četvrtine imaju 53:51. U zadnjem dijelu utakmice vodio se pravi mali rat i u prvih osam minuta je palo samo 11 koševa. Kasnije Rudy Fernandez pogađa dva slobodna bacanja i daje Španjolskoj ogromnu prednost uoči zadnje minute. Francuzi su u napadu bili neprecizni i morali su faulirati Španjolce, ali ne na takav način kao što je to učinio Ronny Turiaf nad Rudijem Fernandezom, te Nicolas Batum nad J.C. Navarrom.

Do kraja su Španjolci pogodili nekoliko slobodnih bacanja i mogli su početi slaviti prolaz u polufinale. Kod pobjednika najbolji su bili Marc Gasol s 14 koševa i J.C. Navarro s 12. U poraženoj momčadi Francuske najefikasniji su s po 15 koševa bili Tony Parker i Boris Diaw.

Španjolska će u polufinalu igrati s Rusijom koja ih je dobila u skupini prije nekoliko dana (74:77).

Brazil – Argentina 77:82 ( 26:23, 40:46, 54:64)

Brazil: Machado 2, Neto 0 , Torres 0, Taylor  2, Garcia 10, Huertas  22, Barbosa 22 , Varejao  4, Giovannoni  2, Hilario  7, Vieira Sousa  0, Splitter 6
Argentina:
Scola  17, Ginobili  16, Mata  0, Campazzo 3, Prigioni  6, Gutierrez J. 11, Delfino  16, Leiva  0, Gutierrez J.  0, Nocioni  12, Jasen  1, Kammerichs 0

U četvrtfinalnom susretu dvije južnoameričke momčadi pobjedu i vjerojatno polufinalu utakmicu protiv SAD izborili su košarkaši Argentine pobjedom protiv velikih suparnika Brazilaca.

Brazil je sjajno počeo ovaj četvrtfinalni susret te dobio prvi period sa 26:23. Glavni igrač u tom trenutku brazilske reprezentacije bio je Huertas koji je postigao čak 13 poena uz tri ubačaja za tri poena. Drugi period Argentina je odigrala sjajno u obrani te sa dva pogođena šuta za tri Delfina i Ginobilija uspjela povesti i ostvariti prednost na poluvremenu od šest poena prednosti.

Drugo poluvrijeme obje ekipe otvorile su veoma nervozno uz puno promašaja. U takvoj igri bolje se snalazi Argentina koja nakon osam minuta igre dolazi do najveće prednosti od 15 poena. Treći period je zaključen rezultatom 54:44 u korist Argentinaca. Nakon lošeg trećeg perioda igre Brazil nakon šest minuta igre u zadnjem periodu uspijeva doći na samo 2 poena zaostatka te tako utakmicu učiniti veoma zanimljivom. Nakon te serije Brazila Argentinci su preko najiskusnijih igrača Scole, Ginobilija i Delfina uspjeli ponovno ostvariti veću prednost koju su sačuvali do kraja.

Argentinu su prema prolasku u polufinale vodili Scola sa 17 poena, Ginobili sa 16 poena i 8 skokova te Delfino sa postignutih 16 poena. Kod poraženih Brazilaca najbolji je bio Huertas sa 22 poena i 5 asistencija te Barbosa sa također 22 poena.

SAD – Australija 119:86 (28:21, 56:42, 84:70)

SAD:Bryant 20, Williams 18, Anthony 17, Durant 14, James 11, Paul 7, Harden 7, Chandler 6, Westbrook 6, Iguodala 3
Australija:
Mills 26, Ingles 19, Andersen 11, Newley 10, Nielsen 5, Barlow 5, Baynes 4, Dellavedova 3, Worthington 2, Maric 1

Posljednji finalisti su očekivano NBA zvijezde Sjedinjenih Američkih Država koji su se bez problema obračunali i s Australijom. Australija se držala u egalu prvu polovicu prve četvrtine, nakon čega SAD odlazi na sedam poena prednosti. Prednost je malo po malo rasla te je do poluvremena narasla na 14 poena.

Australci se pak nisu predavali i hrabro su ušli u nastavak susreta. Serijom 11-0 dolaze na samo 3 poena zaostatka, ali Kevin Durant tada prekida njihovu seriju i Amerikanci se ponovno odvajaju. Australci su posustali u posljednjoj četvrtini koju je SAD dobio rezultatom 35:16 te je semafor na kraju utakmice pokazivao rezultat 119:86.

Najviše kod pobjednik zabio je Kobe Bryant, 20 poena, ali prvo ime susreta ipak je bio LeBron James s učinkom od 11 poena, 11 asistencija i 14 skokova. Patty Mills je ubacio 26 poena za Australce.