Partizan poražen i u Litvi, Barceloni i CSKA pobjede

Moskovski CSKA je teškom pobjedom protiv Brose Basketa upisao i treći trijumf u isto toliko utakmica. Na drugoj strani su košarkaši Partizana doživjeli i treći uzastopni poraz, ovog puta su izgubili u Litvi protiv Lietuvos Rytasa.

Derbi skupine D pripao je Barceloni koja i dalje ostaje neporažena. Bešiktašu je ovo prvi poraz, ali ostavili su odličan dojam.

Skupina D

[rezultat id=157]

Košarkaši CSKA puno su teže zadržali niz nepobjedivosti u ovogodišnjem izdanju Eurolige nego što je to bilo za očekivati. Naime, gostujuća njemačka momčad Brose Basket je predvođena slovenskim reprezentativcem Boštjanom Nachbarom držala priključak sve do sedam minuta prije kraja susreta.

Veći dio utakmice Rusi su imali kontrolu, ali se nisu uspjeli rezultatski odlijepiti. Vratili su se nakon vodstva iz prve četvrtine (25:20), odnosno nakon alley-oop polaganja Khryape u drugoj četvrtini (33:26). Na veliki odmor CSKA je otišla s minimalnom prednošću koju je donio Srbin Nenad Krstić. U nastavku susreta Brose Basket na krilima Boštjana Nachbara zadržava priključak, štoviše, pred kraj četvrtine prelaze u vodstvo kojeg zadržavaju i početkom posljednje dionice utakmice. Spomenutih sedam minuta prije kraja Karsten Tadda zabija za vodstvo Nijemaca 61:63, no domaći košarkaši serijom 13-0 odlučuju pitanje pobjednika u današnjoj utakmici.

Sonny Weems je za pobjedničku momčad zabio 17 poena, Nenad Krstić i Vladimir Micov su ubacili po 13, dok je Khryapa upisao double-double učinak od 10 koševa i 10 skokova. Za poraženi sastav je Boštjan Nachbar postigao 21 poen.

[rezultat id=158]

Večeras u Vilniusu odigrana utakmica između domaće ekipe Lietuvos Rytasa i srpskog Partizana. Za obje momčadi bila je ovo vrlo važna utakmica kako bi ostali u utrci za prolaz dalje pošto su startali s 0-2. Borba za četvrto mjesto vodit će se između dvije spomenute ekipe i njemačkog Brose Basketa koji je i nakon ovog kola ostao bez pobjede.

Pred nešto više od četiri tisuće navijača obje su momčadi ušle oprezno u utakmicu i nitko nije uspio napraviti veću razliku na samom početku. Najbolji kod Partizana je bio Vladimir Lučić koji je na kraju imao 17 poena na kontu i bio je najbolji strijelac gostiju iz Beograda. Rytas je s druge strane odigrao pravu timsku utakmicu i nitko se nije previše izdvajao po pitanju koševa. Krucijalnu prednost stvorili su tijekom druge četvrtine, kada su se uspjeli odlijepiti od Beograđana. Leon Radošević je imao lijepu rolu i za 14 minuta na paketu je postigao 8 poena bez promašaja iz igre. Partizan se do kraja pokušao vratiti u utakmicu, ali se nisu ni na trenutak uspjeli do kraja približiti Litvancima i odvesti utakmicu u neizvjesnu završnicu.

Rytas je ovom pobjedom napravio dobar korak u borbi za prolaz skupine dok Partizanu preostaje žestoka borba za preživljavanje u nastavku Eurolige. U sljedećem kolu Rytas ide u Njemačku kod Brose Basketa, a Beograđani putuju u Barcelonu gdje će pokušati iznenaditi jednu od najboljih europskih momčadi.

[rezultat id=163]

Utakmicu su bolje otvorili domaći košarkaši, a u redovima Bešiktaša bila je prisutna nervoza jer ipak im je ovo prva utakmica u Euroligi protiv velike Barcelone. Barca je u prvih 10 minuta u dva navrata imala +9 , ali završnica četvrtine ipak pripada Bešiktašu koji nakon rezultata 19:11 radi seriju 7:1 i smanjuje zaostatak na samo -2.

Druga četvrtina bila je potpuno izjednačena. Barcelona je početkom četvrtine povela 24:20 i to je bila najveća prednost u ovom periodu igre. Ostatak četvrtine momčadi su se izmjenjivale u vodstvu od po 2 koša razlike. Igrale su se čvrste obrane, a četvrtina završava rezultatom 16:16 što je značilo da je Barcelona imala +2 nakon prvog poluvremena.

Treća četvrtina bila je izjednačena, Barcelona je bila u laganoj prednosti između 2 i 4 poena, a tako je bilo sve do posljednje 3 minute četvrtine kod rezultata 44:42 za domaće. Uslijedila je serija 8:0 koju slobodnim bacanjem završava Ante Tomić koji je opet bio jedan od boljih u redovima Barcelone. Do kraja četvrtine Fenerbahče je uspio smanjiti na -7 s 4 koša Curtisa  Jerrelsa u nizu.

Posljednju četvrtinu Barcelona nije dala gostima iz Turske da dođu ispod 5 koševa razlike. Fenerbahče je u dva navrata došao do -5, a u oba slučaja je kod -8 Damir Markota pogodio tricu. Posljednje 4 minute utakmice u potpunosti na strani Barcelone. Prvo je Nate Jaway zabio jedno bacanje, sljedeći napad je zakucao, a dva napada poslije, polaganjem donosi Barceloni +9. Zadnja minuta utakmice bila je u režiji Petea Mickeala koji dva puta iznuđuje koš uz dodatno bacanje. Domaći su slavili na kraju sa 12 koševa razlike, a moramo spomenuti i jednu zanimljivost što se tiče Juana Carlosa Navarra. On je naime igrao 18 minuta, uputio je samo jedan jedini šut iz igre koji nije pogodio, a utakmicu je završio bez poena. Kod pobjednika Jaway 14 poena dok su naš Ante Tomić, Mickeal i Marcelinho Huertas dodali svaki po 11 koševa. Kod Fenerbahčea Jerrels 18, a naš Markota 10 koševa.