Pobjede Nymburka i Cantua na startu kvalifikacija

Danas su započele kvalifikacije za jedno preostalo mjesto u najelitnijem europskom košarkaškom natjecanju, Euroligi. U prvom susretu slavio je češki Nymburk, dok je u drugom Pallacanestro Cantua bio bolji od PBC Lukoil Academic Sofije.

CEZ Nymburk – Oostende 83:65 (22:22, 44:43, 68:62)

CEZ Nymburk: Abrams 15, Benda 14, Taylor 13, Pavković 10, Houska 9 (11 sk), Hruban 8, Palyza 6, Tapoutos 4, Naymick 4

Oostende: Lojeski 16, Wright 14 (9 sk), Katnić 14, Stojić 7, Drobnjak 6, Đorđević 5, Wilkinson 3

Utakmicom češkog i belgijskog prvaka, CEZ Nymburka i Oostendea, za kojeg nastupa Mario Stojić, a s klupe vodi Dario Gjergja, otvorene su ovogodišnje kvalifikacije za Euroligu. Pobjedu 83:65 na kraju je odnijela češka momčad.

S početnih 10:2 utakmicu su bolje otvorili košarkaši Nymburka, ali Belgijanci su se ubrzo pribrali, te predvođeni Mattom Lojeskim, koji je u tom razdoblju zabio 10 poena, uspjeli izjednačiti na kraju četvrtine na 22:22.

Česi bolje otvaraju i drugu četvrtinu, te nakon polovice igre vode s 34:28 i prisiljavaju Daria Gjergju da pozove svoj prvi time-out na utakmici. Do kraja poluvremena igralo se koš za koš, a Česi s +5 ulaze u posljednjih 12 sekundi. Tada Dušan Katnić pogađa dva slobodna bacanja, a Lojeski zakucavanjem sa zvukom sirene smanjuje na 44:43.

Izjednačena igra nastavila se i u trećoj četvrtini, a momčadi su se konstantno izmjenjivala u vodstvu. Međutim, serijom 9:3 u posljednje dvije minute Nymburk povisuje vodstvo na kraju četvrtine na 68:62.

Serija Nymburka nastavila se i u posljednjoj dionici, a u 35. minuti postavili su do tada najviših +17 (79:62), a tek nakon pet minuta igre Oostende postiže svoje prve poene u četvrtini. Do kraja utakmice razlika je samo rasla, za konačnu pobjedu Nymburka 83:65.

U redovima pobjednika najefikasniji je bio Abrams s 15 poena, slijedili su ga Benda s 14 i Taylor s 13 poena, a dobru partiju pružio je i Pavel Houska, koji je na 9 poena nadodao 11 skokova. Kod Oostendea je najefikasniji bio Lojeski sa 16 ubačaja, a pratili su ga Wright (9 sk) i Katnić s po 14 poena, dok je Mario Stojić za 32 minute provedene u igri skupio 7 poena uz po 5 skokova i asistencija.

Pallacanestro Cantu – PBC Lukoil Academic 87:79 (26:25, 48:47, 64:60)

Pallacanestro Cantu: Tyus-Checcini 18, Markoishvili 15, Smith 13, Aradori 12, Cusin 12, Mazzarino 9, Leunen 5, Tabu-Eboma 3.

Lukoil Academic: Heath 21, Watkins 18, Avramov 14, Green 8, Massamba 6, Stoykov 5, Abukar 5, Banev 2.

Cijela prva četvrtina protekla je u laganom vodstvu domaćeg Cantua. Jedino vodstvo su gosti iz Bugarske imali na početku utakmice kada su poveli sa 0-2. Košem Smitha i pogođenim dodatnim bacanjem, Cantu je u četvrtoj minuti utakmice imao najvećih 6 koševa razlike. Imao je Cantu konstantnu prednost između jednog i pet koševa razlike. Lukoil je u posljednjih 59 sekundi nakon što je gubio 24-19 napravio seriju 6-2, tricom Heatha te dvicom i dodatnim pogođenim bacanjem Massambe.

Puno bolje su igrači Lukoila otvorili drugu četvrtinu, a najveću prednost su imali u petoj minuti četvrtine kada su polaganjem Watkinsa otišli na 31-38. Najavio je tada tricom Markoishvili da slijede bolje minute u igri Cantua. Serijom 9-2 koju je zaključio dvicom Markoishvili rezultat je poravnan na 40-40. Posljednje dvije minute igra se koš na koš, a Cantu odlazi na veliki odmor sa minimalnim vodstvom, 48-47.

Tricom Aradoria, Cantu u trećoj minuti treće četvrtine odlazi na +6, a odmah nakon toga Lukoil radi seriju 9-0 i 5 minuta do kraja treće dionice ima +3. Još jedna serija 9-0, ovaj puta radi je Cantu za vodstvo od 6 koševa razlike, bilo je 64-58, a do kraja četvrtine preostalo je 47 sekundi u kojima igrači Lukoila uspijevaju smanjiti na -4.

Serijom poena Cusina, Cantu odlazi na 9 poena prednosti, 7 minuta do kraja utakmice. Držali su se gosti na zaostatku od 5-6 koševa tokom sljedećih par minuta. Kada je Aradori 2:51 do kraja pogodio novu tricu za vodstvo 80-71 izgledalo je da je gostima tu kraj, ali nije bio. Minuta i dvadesetak sekundi bilo im je dovoljno za seriju 8-2 i povratak u utakmicu. Lukoil je imao napad 45 sekundi do kraja i zaostatak od 83-79. Lopta je došla do Abukara koji je neometan šutirao tricu, ali je promašio, dok je na drugoj strani Smith pogodio oba bacanja za 85-79 samo 30 sekundi do kraja utakmice. Čak su tri puta pokušali šutirati igrači Lukoila u posljednjih 30 sekundi, svaki puta bezuspješno, a konačan rezultat postavio je Aradori sa pogođena 2 slobodna bacanja za konačnih 87-79.

Najbolji kod pobjednika koji je izborio polufinale protiv Nymburka bili su Tyus-Checcini sa 18 poena i Markoishvili sa 15. Kod poraženog Lukoil Academica Heath je zabio 21 uz 5 asistencija dok je Watkins dodao 18 uz nevjerojatnih 15 skokova od čega čak 5 napadačkih.