Eurocup: Poraz Cedevite u prvom susretu osmine finala

U prvoj utakmici osmine finala Eurocupa košarkaši Cedevite upisali su poraz od Gran Canarije 76:84 nastavivši tako seriju loših rezultata i očiti pad forme.

Odlično je Cedevita izgledala u prvom poluvremenu, no šut za tri poena gostiju držao je španjolsku momčad u igri. Držali su domaći ravnotežu sve do zadnje četvrtine u kojoj gosti serijom 0:13 prelamaju utakmicu u svoju korist i upisuju veliku pobjedu pred uzvratni susret.

Bolje je utakmicu otvorila gostujuća ekipa i nakon manje od dvije minute imali su prednost od 7 koševa. Timeout Jasmina Repeše budi Vitamine iz letargije pa se preko Ivana Ramljaka i Stanka Baraća daju vidjeti znakovi života.

Puno razigranije Cedevita nastavlja utakmicu, pokretljivom obranom i strpljivim napadom uspijevaju do kraja četvrtine preuzeti vodstvo. Ramljak je izgledao jako dobro u uvodnoj dionici s par pametnih rezova ispod koša, a Miro Bilan dominirao je nad španjolskim centrom s kanadskom putovnicom, Levonom Kendallom.

Nažalost, Cedevita još jednom loše ulazi u četvrtinu pa gosti u manje od tri minute druge četvrtine nadoknađuju zaostatak, a par trenutaka kasnije zakucavanjem Iana O’Learyja preuzimaju vodstvo pri rezultatu 29:31

U balansu su jedni i drugi održavali utakmicu sve do posljednje dionice. Već se početkom drugog poluvremena moglo vidjeti kako gosti uspijevaju nametnuti svoj ritam igre, ali u četvrtoj četvrtini to biva naglašenije nego ikada. Strpljivost u napadu iz prvog poluvremena u potpunosti je nestala, a igrači Cedevite sve su se više oslanjali na vanjski šut koji nije baš ulazio.

Roko Ukić s trice zabija prve poene Cedevite u zadnjoj četvrtini, ali to je bilo sve od njega u cijelom susretu. U nastavku pokušava još par bezuspješnih šuteva kao i nekoliko zabijanja u reket koji uglavnom završavaju izgubljenim loptama.

U tom razdoblju gosti rade kobnu seriju 0:13 kojom se odvajaju na 66:79. Još jednom uspijeva Repeša kroz minutu odmora prodrmati malo svoje igrače koji nakon predaha rade seriju 6:0 međutim za više od toga nije bilo ideje.

Do kraja utakmice došli su domaći i na -5, no nesmotrenom tranzicijom Cedevite gosti zabijaju tricu tri sekunde prije kraja i postavljaju konačnih 76:84.

Zanimljivu je izjavu dao trener Cedevite za HRT nakon utakmice u kojoj je izjavio kako se utakmice s ovakvim momčadima dobivaju na otvorenom terenu, a ne pozicijskom košarkom iako je bilo više nego očito kad god su se Vitamini upuštali u jurnjavu i nadtrčavanje gosti su lagano stvarali prednost.

Osim toga, Repeša je i pokudio svog prvog razigravača Nemanju Gordića koji je usprkos svojih 12 asistencija bio poprilično loš večeras, pogotovo u obrambenom dijelu.

Miro Bilan (16p, 6sk) i Fran Pilepić (18p, 3/5 za tricu) bili su najraspoloženiji u domaćem sastavu, dok su s druge strane najviše nereda radili Brad Newley sa 16 koševa i zelenortski div Walter Tavares sa 8 koševa i 11 skokova.

Čestitao bih gostima na zasluženoj pobjedi. Uoči utakmice smo kao prvi cilj okarakterizirali dobru igru između dva reketa, trčanje prema naprijed i natrag. Iako se govorilo da su u tome naše šanse velike, nismo dobro odgovorili u tom dijelu, kao i u njihovom ofenzivnom skoku. Prije svega mučio nas je povratak u obrani, pa i pozicija obrane. U prvoj četvrtini nabrojao sam jedno 12 njihovih laganih poena. Dok smo još bili svježiji bila je i bolja pozicija u obrani, a kako je utakmica odmicala kraju, tako nije bila dobra ni naša pozicija. Ključni segment je bila igra na otvorenom terenu“, izjavio je Repeša na press konferenciji nakon utakmice.

To je tek prvih 40 minuta. Šteta što je završilo s osam razlike. Moglo je završiti i s manje razlike, no još je sve otvoreno. Gran Canaria nas nije iznenadila. Utakmicu smo fantastično pripremili. No, dobrim dijelom iz objektivnih razloga nismo na terenu proveli sve što smo željeli. Imamo još puno igrača koji nisu u pravoj formi jer su se vratili iz ozljeda. Dečkima ne mogu ništa zamjeriti. Borili su se”, dodao je Repeša.

Šuterski raspoložen Fran Pilepić slaže se sa svojim trenerom i vjeruje u čudo na gostovanju na Kanarima koje spada pod jedno od težih u cijeloj Europi.

Mislim da nismo bez šanse kod njih u gostima, no trebamo odigrati na visokom nivou. Ako mislimo proći i dobiti s devet razlike definitivno to mora izgledati bolje nego danas. Ja sam se nadao da ćemo u slučaju poraza izgubiti s manje, par razlike. No, sami smo si krivi što je završilo s osam razlike jer smo bili u egalu i čak smo i vodili. Mi dosta dobro igramo u gostima. Pokazali smo to već ove godine u Rusiji, protiv Zaragoze, Albe, Maccabija, no sada će nam trebati možda i najbolja utakmica u ovoj godini“, kazao je Pilepić.

Prvi strijelac gostiju, Brad Newley unatoč velikoj pobjedi poziva na oprez.

Važno je da ostanemo koncentrirani, da se vratimo treningu i pripremimo se za srijedu. Sretni smo zbog pobjede, no nismo potpuno zadovoljni jer nam preostaje još jedna utakmica.