OI (Ž): Prva pobjeda Hrvatske, težak poraz Kine

U četvrtom kolu ženskog Olimpijskog turnira hrvatska reprezentacija uspjela je ostvariti svoju prvu pobjedu. U ulozi favorita Hrvatice su bez većih problema svladale Angolu rezultatom 75:56. Od ostalih današnjih utakmica zanimljiv će biti tvoj Turske i Kine te Rusije i Australije.

Skupina A

Angola – Hrvatska 56:75 (18:24, 32:41, 43:59)

Angola: Tomas 15, Manuel 14, Mauricio 12, Vicente 7, Cardoso 6, Jorge 2
Hrvatska: Lelas 23, Mandir 18, Vrsaljko 10, Mišura 8, Jelavić 7, Salopek 2, Slišković 2, Mazić 2, Ivezić 2, Ciglar 1

U ne baš lijepoj i tečnoj utakmici hrvatske košarkašice su očekivano uspjele dobiti utakmicu protiv Angole 75:56 i zabilježiti prvu (povijesnu) pobjedu na Olimpijskim igrama.

Angola je povela tricom Mauricio, tricom je izjednačila danas raspoložena Lelas i od tada Hrvatska biva u stalnom vodstvu. Tek je na 5:5 izjednačila Tomas i Vicente na 11:11. Potom se Hrvatska rezultatski odlijepila na desetak koševa koju je održavala do poluvremena.

Treću četvrtinu Hrvatice su odlično započele serijom od 12:0, ali su im potom uzvratile Angolke serijom 8:0. Završila je 18:11 za Hrvatsku i ovdje se Hrvatska uspjela odvojiti na dovoljnu prednost da mirno susret privede kraju.

U sličnom odnosu snaga igrala se i četvrta četvrtina u kojoj je i Mazić postigla svoje prve poene (65:45) i na ovoj utakmici ali i na cijelom turniru.

Najefikasnije su kod Hrvatske bile Lelas (23 koša), Mandir (18) i Vrsaljko (10), a kod Angole dvocifrene su bile Tomas (15), Manuel (14) i Mauricio (12).

Sljedeću utakmicu Hrvatska igra protiv Turske.

Turska – Kina 82:55 (26:13, 39:27, 59:43)

Turska: Yilmaz 16, Tuncluer 12, Alben 11, Caglar 11, Hollingsworth 10, Vardarli 9, Palazoglu 4, Kartaltepe 4, Ivegin 3, Canitez 2
Kina: Chen N. 19, Ma Z. 7, Miao L. 6, Gao S. 6, Song X. 5, Ji Y. 4, Chen X. 4, Li S. 2, Wei W. 2

Ključni detalji utakmice stali su u četiri minute. Zadnje dvije prve četvrtine i prve dvije druge četvrtine. U tom periodu Turkinje rade ogromnih 18:0 i već tada rješavaju pitanje pobjednika. Do tih famoznih minuta utakmica je bila dosta izjednačena iako treba reći da su i do tad Turkinje stalno vodile. Druga četvrtina je obilovala nepreciznim šutevima i s podosta tehničkih pogrešaka s obje strane tako da je rezultat na poluvremenu bio 39:27 u korist Turkinja.

Drugo poluvrijeme nam je donijelo mirnu utakmicu u kojoj su Kineskinje nešto pokušavale napraviti da bi smanjile Tursku prednost ali im to nije polazilo za rukom. Čak štoviše i u nastavku susreta njihova prednost je rasla. U posljednoj četvrtini još jednom su se Kineskinje raspale i zabile samo dvanaest poena dok su Turkinje ubacile dvadeset i tri i na kraju rezultat utakmice je bio 82:55 za bolju i kvalitetniju ekipu u ovoj utakmici.

Kod reprezentacije Turske koja je imala pet dvoznamenkastih najbolja je bila kapetanica Yilmaz sa 16 poena i 8 skokova dok je kod kineskinja ponovno najbolja bila Nan Chen s 19 postignutih poena.

Češka – SAD  61:88 (26:24, 38:48, 47:70)

Češka: Zrustova 15, Viteckova 12, Peckova 7, Vesela 6, Bartonova 5, Bourgova 4, Hanusova 4, Zohnova 2, Horakova 2, Elhotova 2, Bartakova 2
SAD: Taurasi 18, Charles 16, Moore 14, Catchings 10, Whalen 8, Mcoughtry 8, Parker 7, Augustus 5, Jones 2

Kao što se i očekivalo Amerikanke su ostvarile još jednu uvjerljivu pobjedu. Osim prvih deset minuta utakmice u kojima su Čehinje pogodile šest trica i imale prednost od dva koša (26:24), sve ostalo je pripalo reprezentativkama Sjedinjenih Američkih Država. Do poluvremena su stekle deset poena prednosti s ne baš bajnom igrom i nakon toga je samo bilo pitanje s koliko razlike će utakmica završiti.

Treću četvrtinu su Čehinje uspjele postići samo devet poena dok su Amerikanke postigle dvadeset i dva i pitanje pobjednika je bilo riješeno. Zadnja četvrtina je bilo rutinsko odrađivanje posla i odmaranje glavnih igračica.

Kod Amerikanki najbolje su bile Taurasi s 18 poena i Charles sa 16 poena i 15 skokova, dok je kod Čehinja najviše pokazala Zrustova s 15 postignutih poena.

Poredak: SAD 4-0 (+135), Turska 3-1 (+22), Kina 3-1 (+31), Češka 1-3 (-21), Hrvatska 1-3 (-30), Angola 0-4 (-117)

Skupina B

Rusija – Australija  66:70 (15:21, 30:32, 48:54)

Rusija: Osipova 15, Danilochkina 13, Hammon 12, Grishaeva 9, Arteshina 8, Kuzina 5, Belyakova 2, Vieru 2
Australija: Cambage 17, Batkovic 15, O’Hea 10, Jackson 9, Snell 7, Harrower 7, Jarry 5

Australija je zabilježila treću pobjedu na Olimpijskim igrama u Londonu protiv do sada neporažene Rusije.

Povela je Rusija koševima Arteshine i Ruskinje su bile u prednosti sve do polovine prve četvrtine kada je Australija preko Butkovic povela 10:9. Rusija je opet koševima Arteshine uspjela preokrenuti rezultat u svoju korist, ali je koševima O’Hea prva četvrtina završila u korist Australije 21:15.

Više nije bilo smjena u vodstvu. Australija je stalno vodila, tek su Ruskinje uspjele izjednačiti na 30:30.

U trećoj četvrtini ponovno su Ruskinje povele 33:32 ali to im je bilo i zadnje vodstvo u utakmici. Australija je stalno bila u “tijesnoj” prednosti do kraja i slavila pobjedu 70:66.

Najefikasnije kod Australije bile su Cambage (17) i Batkovic (15), a kod Ruskinja Osipova (15).

Brazil – Kanada 73:79 (8:18, 25:39, 53:55)

Brazil: Souza 22, Santos 21, Ferreira 7, Gustavo 6, Rodrigues 5, Dantas 5, Pinto 4, Costa 3
Kanada: Pilypaitis 14, Smith 14, Tatham 13, Achonwa 11, Thornburn 10, Phillips 8, Murphy 5, Aubry 4,

Već od samog starta utakmice vidjelo se da su Kanađanke spremnije za utakmicu fizički i psihički. Prvih 5 minuta je proteklo u laganom ritmu no tada slijedi kanadska serija od 10:0 koju zaključuje Achonwa 10 sekundi prije kraja prve četvrtine. Druga četvrtina se igrala koš na koš i laganim padom brazilske koncentracije dolazi do nove kanadske serije od 10:0 i rezultat je još malo narastao. Na poluvremenu je semafor pokazivao velikih plus četrnaest.

No onda u trećoj četvrtini se dogodio neshvatljiv pad kod Kanađanki. Brazilskom serijom od 9:0 rezultat u 28. minuti je bio samo 50:49 u korist Kanade. U samom početku posljednje četvrtine Brazilke su čak i uspjele skroz okrenuti rezultat i povesti s jednim poenom prednosti (56:55 u 31. minuti susreta košem Santos iz slobodnog bacanja). Tad dolazi do laganog buđenja Kanađanki i u 35. minuti s dvije trice za redom (Pilypaitis i Thornburn) stvaraju laganu prednost od šest poena i to održavaju do samog kraja.

Na kraju konačan rezultat je bio 79:73 i Kanađanke su s ovom pobjedom osigurale prolazak u četvrtfinale.

Kod pobjednica najbolje su bile Pilypaitis i Smith s 14 poena. Uz njih dvije još su dvoznamenkaste bile Tatham s 13 te Achonwa s 11 i Thornburn s 10 koševa i 8 asista. Kod Brazilki očekivano najbolja Souza s 22 poena i 12 skokova a njoj uz bok je bila Santos s 21 poenom i 10 skokova.

Francuska – Velika Britanija 80:77 (10:13, 27:23, 47:44, 67:67)

Francuska: Gruda 16, Lawson-Wade 16, Yacoubu 15, Dumerc 14, Miyem 5, Gomis 4, Lepron 3, Digbeu 3, Laborde 2, Godin 2
Velika Britanija: Leedham 29, Stafford 18, Butler 12, Page 8, Anderson 3, Collins 3, Vanderwal 2, Fagbenle 2

U ne baš lijepom susretu za gledati Francuskinje su teže od očekivanog uspjele poraziti ekipu Velike Britanije. Za pobjedu im nije bilo dovoljno četrdeset minuta pa se igrao jedan produžetak.

Od samog starta utakmice vidjelo se da to neće biti baš lijepa predstava obaju ekipa. Puno pogrešaka jednih i drugih, ne baš dobar šut i u prvoj četvrtini je jedva palo dvadeset i tri koša od obje ekipe zajedno. Druga četvrtina slična kao i prva samo što su Francuskinje bile mrvicu bolji suparnik.

Drugo poluvrijeme je također donijelo lošu igru s obje strane ali je zbog izjednačenosti rezultata bilo jako napeto a samim tim i zanimljivo za gledatelje. U zadnju četvrtinu se ušlo s prednošću Francuskinja od tri poena. No tad je uslijedila prava dramatična završnica u kojoj je Dumerc šest sekundi prije kraja zabila tricu za produžetak. Nakon regularnog dijela semafor je pokazivao 67:67.

U produžetku nova prava mala drama. Nakon sto se stalno izmjenjivalo vodstvo između ekipa deset sekundi prije kraja Page zabija jedno od dva slobodna bacanja i poravnava rezultat na 77:77. No tad an scenu ponovno stupa Dumerc koja manje od sekunde do kraja zabija novu tricu i odvodi Francusku u pobjedu. U tom preostalom vremenu Britanke nisu uspjele pucati prema košu i Francusko slavlje zbog četvrte pobjede na Igrama je moglo početi.

U pobjedničkim redovima najefikasnije Gruda i Lawson-Wade s po 16 poena. Dumerc je postigla 14 poena. Kod poraženih najbolja je bila Leedham s 29 poena.

Poredak: Francuska 4-0 (+26), Australija 3-1 (+22), Rusija 3-1 (+17), Kanada 2-2 (+5), V. Britanija 0-4 (-33), Brazil 0-4 (-37)