Pregled prvog dana Eurobasketa za žene

Donosimo vam pregled svih odigranih susreta po skupinama na Europskom prvenstvu za žene u Francuskoj.

Grupa A

Crna Gora – Slovačka 77:63 (14:18, 33:35, 59:52)

Dubljević 20 (8 sk), Škerović 13, Jovanović 12 / Tetemondova 13, Vynuchalova 13

Naše susjede Crnogorke su porazile Slovačku odličnom igrom u drugom poluvremenu. I one su kao i naše reprezentativke malo sporije ušle u susret te su se kako je vrijeme odmicalo sve više i više zagrijavale i počele pokazivati razliku u kvaliteti. Susret su prelomile u trećoj četvrtini i sasvim zasluženo došle do prve pobjede.

Ukrajina – Turska 52:78 (11:24, 32:40, 40:62)

Kurasova 8, Mircheva 8 / Hollingsworth 15, Palazoglu 11, Yilmaz 11, Caglar 11

Turska se očekivano lagano obračunala s Ukrajinom. Pitanje pobjednika je bilo riješeno već nakon prve četvrtine a sve ostalo je bilo rutinsko održavanje prednosti s Turske strane.

Grupa B

Švedska – Italija 63:64 (13:12, 30:31, 49:51)

Eldebrink F. 23, Key 10, Eldebrink E. 10 / Ress 18 (14 sk), Masciadri 9

U najzanimljivijem susretu prvog dana Europskog prvenstva za žene naše prekomorske susjede Talijanke su u vrlo uzbudljivo završnici uspjele savladati ekipu Švedske. Iako su Talijanke kroz skoro cijeli susret vodile pitanje pobjednika se odlučilo u posljednjih dvadeset sekundi.

Giorgia Sottana je zabila dvadeset sekundi prije kraja za vodstvo Italije 64:63 , a pobjedu im je osigurala igračica utakmice Kathrin Ress s blokadom sekundu prije kraja susreta.

Španjolska – Rusija 77:72 (21:18, 38:29, 59:48)

Torrens 30, Valdemoro 15, Xargay 11 /Petrakova 18, Prince 13

U derbiju prvog kola Eurobasketa za žene gledatelji su mogli prisustvovati vrlo uzbudljivom susretu u kojem je reprezentacija Španjolske na samom kraju sačuvala pojedu koju je gradila tijekom cijelog susreta.

Predvođena najefikasnijom igračicom prvog kola Albom Torrens Španjolske su gradile svoju prednost iz minute u minutu te su do kraja treće četvrtine imale i dvoznamenkastu razliku no onda u jednom trenutku je uslijedila njihova crna rupa koju su Ruskinje znale iskoristiti i zakomplicirati susret.

Samo dvadeset sekundi do kraja susreta je bilo 72:70 za Španjolsku ali Ruskinje nisu uspjele u potpunosti preokrenuti susret te su izgubile rezultatom 77:72

Grupa C

Srbija – Velika Britanija 68:76 (13:18, 38:41, 59:52)

Milovanović 19, Dabović A. 17 / Gandy 13, Stewart 13, Leedham 12 (10 sk), Handy 10

U skupini c smo možda vidjeli i prvo iznenađenje prvenstva. Reprezentativke Srbije nisu uspjele poraziti Veliku Britaniju iako su tokom treće četvrtine imale prednost i puno bolju igru. No uporne otočanke se nisu dale i s ogromnom serijom u posljednjoj četvrtini su preokrenule rezultat i donijele prvu pobjedu svojoj ekipi.

Latvija – Francuska 39:62 (7:15, 14:33, 33:50)

Babkina 11, Karklina 8 / Yacoubu 17, Gruda 9

Domaćini turnira reprezentacija Francuske očekivano je porazila Latviju s vrlo visokih 23 razlike. I u ovom susretu je sve bilo riješeno nakon prvih deset minuta a do poluvremena je to i potvrđeno ako je postojala ikakva sumnja u pitanje pobjednika.

Grupa D

U skupini u kojoj nastupa i naša reprezentacija Bjelorusija se lagano obračunala s Češkom. Iako pobjeda nije toliko iznenađujuća rezultat svakako jest.

Bjelorusija – Češka 60:39 (21:6, 27:18, 39:30)

Leuchanka 14, Verameyenka 10, Likhtarovich 10, Tarasova 10 / Zrustova 14, Hanusova 8

Već nakon prvih deset minuta pitanje pobjednika je bilo vidljivo i Bjeloruskinjama je jedino preostalo da sa svojom većom kvalitetom lagano privedu susretu kraju što su i učinile.