Pregled trećeg dana Svjetskog U-19 prvenstva

Danas su na svjetskom prvenstvu u Češkoj igrane posljednje utakmice po preliminarnim skupinama, a Hrvatska je poražena od Španjolske i u drugu fazu natjecanja prenosi pet od mogućih šest bodava koliko imaju Španjolci.

Skupina A: Španjolskoj prvo mjesto

Ranije danas, Španjolska je u neizvjesnom susretu svladala naše košarkaše. Valja spomenuti drugi triple double učinak Daria Šarića, ali ovaj danas bio je u negativnom kontekstu jer je najveći svjetski talent uz 23 poena i 14 skokova imao i nevjerojatnih, 10 izgubljenih lopti. Šarić je blizu triple doublea bio već na poluvremenu, naime falila mu je samo jedna izgubljena lopta što znači da je već u prvom poluvremenu imao čak devet izgubljenih lopti.

Kanada i Južna Koreja odlučivale su o trećem putniku u drugu fazu natjecanja iz naše skupine. Očekivano, bolja je bila Kanada rezultatom 93:75. Pogledom na rezultat, rekli bi da je Kanada lagano došla do pobjede, ali nije bilo tako. Nakon 30 odigranih minuta, kanađani su imali samo četiri poena prednosti, a utakmica je bila riješena u posljednjoj dionici. Kod Kanade najbolji Tyler Ennis s 26 poena, četiri skoka i isto toliko asistencija dok je Trey Lyles zabio 21 poen i uhvatio 11 skokova. Kod Južne koreje Jun-Yong Choi 14 poena.

Skupina B: Litva bez poraza, Češka posljednja

Litva je protiv Argentine igrala utakmicu za prvo mjesto skupine. Zanimljiva i izjednačena utakmica bila je riješena nakon prve tri četvrtine u kojima su reprezentativci Litve došli do 10 poena prednosti dok je posljednji period završio neodlučenim rezultatom. Litva je na kraju slavila rezultatom 76:66, a do pobjede ih je predvodio Donatas Tarolis s 12 poena i tri skoka. Na utakmici nije imao niti jedan promašaj. Iz igre i slobodnih bacanja šutirao je 4:4. Kod Argentine, Matias Bernardini 15 poena i četiri skoka.

Češka je u odlučujućem susretu za treće mjesto koje vodi u drugi krug slavila protiv Irana rezultatom 60:50, ali joj to nije bilo dovoljno. U “trokutu” s Argentinom i Iranom su bili najslabiji i slijedi im borba za 13. do 16. mjesto. Martin Peterka bio je najbolji u redovima Češke s 19 poena i 15 skokova, a kod Irana, Sajjad Mashayekhi 12 poena, 13 skokova, ali i jako loš šut iz igre, 4:17, od toga trica 0:5.

Skupina C: Srbija uvjerljivo prva

Srbija je ostvarila i treću pobjedu u tri susreta. Danas su pregazili Senegal s 31 poenom razlike i u drugi krug prenose maksimalna četiri boda te će biti jako zanimljivo vidjeti susret protiv također dominantnih, Amerikanaca u drugom krugu. Mihajlo Andrić danas je zabio 13 koševa uz četiri skoka dok je Nikola Jokić uhvatio 11 skokova. Kod slabog Senegala, Abdoluaye Ndoye 11 poena i 10 skokova.

Australija i Brazil u međusobnom su susretu odlučivali o drugom mjestu u skupini i tko će prenositi više bodova u drugi krug. “Klokani“ su bili bolji od samog početka i na kraju slavili pobjedu rezultatom 73:45. Nicholas Duncan najbolji kod pobjednika s 18 koševa i šest skokova. Kod Brazila nitko više od osam koševa.

Skupina D: Nitko ni blizu Amerikancima

Loše se provela reprezentacija Rusije protiv SAD-a. Amerikanci su pobjedom od čak 68 poena razlike dali svima do znanja da su došli po zlato i kako sada izgleda, teško će ih bilo tko zaustaviti u tom naumu, no njima tek sada slijede utakmice protiv jačih reprezentacija. Jahlil Okafor-Benton najbolji kod pobjednika s 15 poena i sedam skokova, a kod rusa kod kojih su samo tri igrača završila u pozitivnoj valorizaciji, najbolji od loših Mikhail Kulagin s 19 poena i tri skoka.

Kina je pobjedom protiv Obale Bjelokosti zauzela drugo mjesto u skupini, a očekivano su lako došli do pobjede. Shang Gao najviše je zabio kod Kine, 23 uz pet asistencija i četiri skoka, dok je Qi Zhou opet ljepio blokade i odigrao svestranu utakmicu te se zaustavio na 11 poena, sedam skokova i čak osam blokada, a u dosadašnje tri utakmice skupio je 19 blokada. Znači, nešto više od šest po susretu.