Prvi poraz Finske, tijesne pobjede BiH i Italije

Kvalifikacijski ciklus za Europsko prvenstvo u košarci bliži se kraju. Preostala su još samo dva kola za odigrati, a jučer smo vidjeli nekoliko sjajnih utakmica. Nama je najvažnija pobjeda Hrvatske nad Ukrajinom, no važnu pobjedu upisala je i BiH, a prvi poraz doživjela je Finska. Veoma je uzbudljivo bilo i u utakmici Italije i Turske u kojoj su Talijani uspjeli ostati neporaženi.

Grupa A

Srbija – Slovačka 87:62
Crna Gora – Estonija 76:67
Izrael – Island 92:75

Tri utakmice skupine A nisu donijele nikakvo iznenađenje. Crna Gora je svladala Estoniju 76:67 i tako ostala neporažena i nakon osam utakmica. Estoniji je ovaj poraz bitan jer sada teško mogu do drugog ili trećeg mjesta, koje im pruža šansu za Eurobasket. U Podgorici je Crna Gora povela od prve minute i odmah napravila seriju 10-0, a tu su prednost čuvali i tijekom ostatka cijele utakmice. Nikada Estonija nije uspjela doći na manje od 6 poena zaostatka i utakmica je mirno okončana. Pobjednike je predvodio Vladimir Dašić s 14 poena i 8 skokova, dok je najbolji Estonac bio Gregor Arbet s 12 poena.

U ostalim susretima Srbija se lako obračunala sa Slovačkom (87:62), a Izrael je s 92:75 svladao Island. Srbe je s 20 poena do pobjede vodio Nemanja Nedović, a Izraelce Omri Casspi s 22 poena i 6 skokova. Sada su Srbija i Izrael na omjeru 5 pobjeda i 3 poraza i vjerojatno će njihov međusobni dvoboj u posljednjem kolu odlučivati putnika na Eurobasket.

Parovi sljedećeg kola (8. rujan): Island – Crna Gora, Estonija – Srbija, Izrael – Slovačka

Poredak: Crna Gora 8-0, Srbija 5-3, Izrael 5-3, Estonija 4-4, Island 1-7, Slovačka 1-7

Grupa B

Njemačka – Bugarska 79:69
Azerbajdžan – Švedska 82:76
Luksemburg – slobodan

Prva momčad skupine B, Njemačka svladala je jučer Bugarsku 79:69 i tako osigurala prvo mjesto skupine. Nijemci su serijom 8-0 pred kraj prve četvrtine došlo do prednosti od sedam poena, ali Bugari se odmah na početku druge četvrtine vraćaju u utakmicu i prelaze u vodstvo 20:19. Tada slijedi nova serija Njemačke od 8-0 nakon koje više nisu ispuštali svoje vodstvo do kraja utakmice. Opasno je prijetila Bugarska u zadnjoj četvrtini, ali domaćini su mirno odigrali završnicu susreta i zasluženo slavili. Po 16 poena u pobjedničkom sastavu postigli su Schaffartzik i Pleiss, koji je dodao i 14 skokova. Kod Bugara je najbolji bio Chavdar Kostov sa 16 poena.

U drugom susretu skupine također je slavio domaćin, Azerbajdžan je svladao Švedsku 82:76 i popeo se na drugo mjesto. U utakmici smo vidjeli brojne promjene vodstva, a ključno je bilo odvajanje domaćina na 7 razlike tri minute prije kraja. Nakon toga Šveđani više nisu uspijeli zaprijetiti i Azerbajdžan je proslavio veliku pobjedu. Do slavlja ih je vodio Orhan Haciyeva s 28 poena i 13 skokova, dok je najbolji Švedski igrač bio Jonas Jerebko s 20 poena i 9 skokova.

Parovi sljedećeg kola (8. rujan): Švedska – Njemačka, Bugarska – Luksemburg

Poredak: Njemačka 6-0, Azerbajdžan 4-3, Švedska 3-3, Bugarska 3-4, Luksemburg 0-6

Grupa C

Hrvatska – Ukrajina 84:80
Austrija – Mađarska 97:81
Cipar – slobodan

Uvjerljivije nego što to rezultat govori Hrvatska je svladala Ukrajinu 84:80 i tako ponovno pokazala kvalitetu više u odnosu na drugu najjaču momčad u skupini. Hrvatsku su predvodili Andrić sa 16 i Bogdanović s 15 poena, a veseli i novi dobar nastup Darija Šarića koji je upisao 12 poena i 8 skokova. Više o ovoj utakmici možete pročitati ovdje.

Austrija je na domaćem parketu svladala Mađarsku 97:81 i tako se približila osvajanju trećeg mjesta u skupini koje bi ih moglo odvesti na Eurobasket u Sloveniju. Austrija je od početka krenula snažno i nakon dvije minute igre imala prednost od 10:0. Malo po malo domaćini su povećavali tu prednost i nisu dali Mađarima da se vrate u utakmicu. Pobjednike je predvodio trojac Mahalbašić (21 poena), Schreiner (20 poena) i Detrick (19 poena), dok je u Mađarskim redovima najbolji bio Adam Hanga s 20 poena.

Parovi sljedećeg kola (8. rujan): Ukrajina – Cipar, Mađarska – Hrvatska

Poredak: Hrvatska 6-0, Ukrajina 5-2, Austrija 3-4, Mađarska 2-4, Cipar 0-6

Grupa D

Gruzija – BiH 103:107
Nizozemska – Latvija 81:86
Rumunjska- slobodna

Gruzija i BiH odigrale su u ovim kvalifikacijama dvije sjajne utakmice. Nakon drame u Sarajevu pred ispunjenom dvoranom isto tako je bilo i u Gruziji pred 9.000 gledatelja. Prvi period igre obilježio je Wright koji je odigrao sjajno na početku utakmice. BiH je odigrala veoma dobar prvi period kojeg su dobili 20:16. Gruzijci se bude u nastavku te serijom 8-0 na kraju drugog perioda dolaze u vodstvo te na poluvrijeme odlaze s prednosti od 3 poena. Treći period BiH je opet odigrala dobro ali Gruzijci serijom 6-0 ostvaruju prednost od 2 poena pred kraj zadnjeg perioda. U posljednjem dijelu igre Teletović je fantastičnom igrom vodio BiH do prednosti koju su igrači Ace Petrovića uspješno zadržali do kraja. Kod BiH Teletović je postigao 25 poena uz 5 skokova i 5 asistencija, Wright je postigao 23 poena uz 6 asistencija dok je Mašić postigao 21 poena od čega 5 šuteva za tri poena. Kod Gruzije Markoishvili je bio najefikasniji s 23 poena.

U drugom susretu Latvija je predvođena Berzinsom (21p, 8sk) pobijedila Nizozemsku te tako ostala u utrci za Eurobasket. Latvija će imati priliku u sljedećem kolu kada dočekuje Gruziju eventualnom pobjedom osigurati odlazak u Sloveniju sljedeće godine.

Parovi sljedećeg kola (8. rujan): BiH – Rumunjska, Latvija – Gruzija

Poredak: BiH 5-2, Gruzija 4-2, Latvija 4-2, Nizozemska 2-5, Rumunjska 1-5

Grupa E

Finska – Poljska 91:96
Švicarska – Belgija 82:73
Albanija – slobodna

Finska i Poljska odigrale su veoma zanimljiv susret u kojem se Poljska ipak bolje snašla i ostvarila novu pobjedu dok je Fincima ovo prvi poraz u kvalifikacijama. Finska je bolje otvorila utakmicu. Prednost su držali sve do drugog poluvremena kada Poljska dolazi prvi puta do izjednačenja pri rezultatu 75:75. Nakon toga Kulig pogađa za tri poena i donosi prvo vodstvo Poljacima koje su sačuvali do kraja i pobjedom došli na korak od Europskog prvenstva. Gortat je odigrao jednu od najefikasnijih utakmica u ovim kvalifikacijama postigavši  27 poena  uz 21 skok. Kod Finaca Lee je postigao 20 poena.

Švicarska je u drugom susretu svladala Belgiju. Osim prestiža i zadovoljstva ova pobjeda neće pretjerano značiti Švicarcima. Kod Švicaraca Petković je postigao 25 poena dok je kod Belgijanaca najbolji bio Tabu-Eboma sa 17 poena.

Parovi sljedećeg kola (8. rujan): Belgija – Finska, Poljska – Albanija

Poredak: Finska 5-1, Poljska 5-2, Belgija 3-3, Švicarska 3-4, Albanija 0-6

Grupa F

Češka Republika – Portugal 90:71
Turska – Italija  82:83
Bjelorusija –slobodna

Češka Republika laganom je pobjedom korak bliže Eurobasketu sljedeće godine. Češka za konačan plasman treba pobjedu ili poraz s manje od 18 razlike protiv Turske u zadnjem kolu. Česi su sve riješili protiv Portugalaca u drugom periodu koji su dobili 32:12. To je bilo dovoljno da do kraja odigraju opušteno i dođu do pobjede. Kod Češke Jelinek je postigao 25 a kod Portugala Santos 19 poena.

Turska je porazom od Italije došla u vrlo tešku poziciju te će ih samo čudo u zadnjem kolu odvesti na Eurobasket. U utakmici protiv Italije Turci su odlično krenuli i držali su vodstvo cijelo prvo poluvrijeme na koje odlaze s 13 poena prednosti. Talijani u drugom poluvremenu kreću puno bolje te dobrom igrom stižu Tursku na samo poen zaostatka pri rezultati 82:81. Tada Datome pogađa šut za 82:83 i konačnu pobjedu Talijana koji ostaju neporaženi u kvalifikacijama. Za Talijane Aradori i Gallinari postigli su po 19 poena dok je kod Turske Erden postigao 14 poena.

Parovi sljedećeg kola (8. rujan): Italija –Bjelorusija, Portugal – Turska

Poredak: Italija 7-0, Češka Republika 5-2, Turska 3-3, Bjelorusija 1-5, Portugal 0-6