Šarić dobar u porazu, Bender i Bogdanović bez poena

Vrlo zanimljiva NBA večer koju započinjemo pobjedom Indiane uz neprepoznatljivu igru našeg Babe, Sunsi su uvjerljivo izgubili od Memphis Grizzliesa, dok ni Šarićevi Sixersi nisu uspjeli parirati jačim Bucksima. Dodajmo uz to da se 1. momčad Istočne konferencije Boston Celtics uspjela provući u Coloradu, da je Miami nadmudrio Dallas u utakmici s malo koševa i da je najveće iznenađenje pripremila Atlanta pobjedom nad Minnesota Timberwolvesima.

Indiana Pacers – Charlotte Hornets  105:96 (23:23;29:28;29:27;24:18)

(V.Oladipo 25k 5sk 3as, M.Turner 22k 4sk 3as, T.Young 16k 4sk 4as, B.Bogdanović 2sk 1as; K.Walker 23k 3sk 4as, D,Howard 22k 11sk, N.Batum 22k 4sk)

Imperativ pobjede imali su u ovoj utakmici gosti iz Sjeverne Karoline misle li i teoretski ostati u utrci za doigravanje. I dalje se kotrljaju prema polovičnom broju pobjeda i poraza, a glasine oko mogućeg tradea najboljeg igrača Kembe Walkera ne ulijevaju previše nade u bolje sutra za franšizu Michaela Jordana. U prognozama prije sezone mnogi Charlotte Hornetse (20-29) vidjeli kao sigurnog putnika među najboljih 8. Što su, čini se, postali Indiana Pacersi (28-23). Igraju dosta dobro u zadnje vrijeme skupljajući pobjede protiv slabijih protivnika (Magic, Suns), ali i onih jačih (Spurs). Dobre obrane obilježile su početak susreta. Darren Collison odlično je otvorio 1. četvrtinu sa 6 poena i par asistencija, dok je s druge strane Dwight Howard trpao koš domaćina. Cijelu utakmicu bio je konstantna prijetnja za protivničku obranu pogotovo u pick igri. Mora se priznati da su i dosta posjeda Hornetsi trošili spuštajući mu loptu u post, što je katkad znalo završiti i izgubljenom loptom. Kroz cijelu 2. i 3. četvrtinu igralo se dosta izjednačeno, bez značajnijih rezultatskih odvajanja (19 promjena vodstva tijekom cijele utakmice). Sjajni Howard poluvrijeme je završio s 18 poena i 6 skokova, dok su kod Pacersa gurali Victor Oladipo (12 poena u 2. četvrtini) i povratnik Myles Turner (startao s klupe). Napeto je bilo i u 3. periodu te se nitko nije mogao odvojiti više od 6 razlike. Međutim, Oladipo i društvo rješavaju završnicu sa serijom 13-3 i odlaze na, za Charlottu, nedostižnih 14 razlike. Nažalost, pobjedu Indiane  pokvarila je loša predstava Bojana Bogdanovića. Za 24 minute Bogdanović se nije uspio upisati u strijelce (šut 0/3, 0/2 za 2 i 0/1 za 3), a tome je dodao 2 skoka i po 1 asistiranu i izgubljenu loptu, valorizacija +6. Loše je Bojan ušao u utakmicu što ga je izbacilo iz ritma. Puno se trošio u obrani čuvajući Nicolasa Batuma, a u napadu jednostavno nije imao ideju. Priliku za bolji nastup imat će ponovno pred domaćim navijačima protiv Memphis Grizzliesa. Nakon te utakmice slijedi im revanš protiv Hornetsa, koji će prije toga na gostovanje u Atlantu.

Milwaukee Bucks – Philadelphia 76ers  107:95 (28:30;27:23;28:22;24:20)

(G.Antetokounmpo 31k 18sk 6as, K.Middleton 19k 7sk 6as, J.Henson 13k 4sk; D.Šarić 19k 9sk, B.Simmons 16k 6sk 5as,  R.Covington 13k 6sk 2bl)

Težak zadatak bio je ispred momčadi Philadelphije (24-23) na 2. gostovanju u isto toliko dana. Ni 24h nakon utakmice u Oklahomi, vidno umorni, poraženi su i od Bucksa (27-22). Nisu mogli računati na najboljeg igrača Joela Embiida koji, unatoč najavama, još uvijek ne igra back-to-back utakmice. Ipak gosti odlaze s prednošću nakon 1. četvrtine najviše zahvaljujući odličnom Dariu Šariću. Proveo je 33 minute na parketu zabivši pritom 19 poena (šut 7/18, 5/5 za 1, 7/10 za 2, 0/8 za 3), uhvativši 9 skokova uz 2 asistencije, 2 izgubljene lopte, valorizacija -13. Puno prostora na trici ostavljali su mu, tijekom cijele utakmice, domaći igrači i šteta što to Dario nije uspio bolje iskoristiti. Neigranje Embiida omogućilo je, našem igraču, više ovlasti u napadu gdje je vukao momčad zajedno s rookiejem Benom Simmonsom. Mladi Australac igra odličnu prvu sezonu (inače 1. pick drafta 2016. godine, cijelu prošlu sezonu propustio zbog ozlijede) te je zasluženo glavni kandidat za nagradu novaka godine. U obrani je imao vrlo težak zadatak zaustaviti Greak Freak-a Giannisa Antetokounmpoa, Novoizabrani All-Star vratio se nakon par utakmica odmora i odmah pokazao koliko donosi svojom prisutnošću u obrani, ali i napadu. Međutim, problemi s ozljedama za njih tu nisu stali. U početku utakmice nakon samo 3 minute igru je napustio Eric Bledsoe zbog lakše ozljede lijevog gležnja i nije se vraćao na parket. Nekako su gosti uspijevali održavati rezultat u prvom poluvremenu. Početkom drugog dijela na scenu stupaju Giannis i Khris Middleton te odvode utakmicu u jednom smjeru.Zanimljivo je i to da je Middleton proglašen igračem tjedna na istoku što je lijepo priznanje za odlične igre koje je pružao, a i pruža cijele sezone.Postava Brogdon-Snell-Middleton-Giannis-Henson dolazi na 8 razlike krajem 3. četvrtine. Kod gostiju jedino Šarić i Simmons daju koliko-toliku nadu za preokret u zadnjoj dionici. Koji se nije dogodio ponajviše zahvaljujući dobro odrađenoj 4. četvrtini Milwaukeeja koji je dopustio samo 20 poena i očajnom šutu za 3 gostiju (samo 2/26). 76ersi nisu imali rješenja i dva puta u dva dana im je izmakla pobjeda. Ovim porazom nalaze se na 8. mjestu Istočne konferencije, posljednje koje vodi u playoff. 9. Detroit Pistonsi nisu im predaleko i morat će biti oprezni. Iduću utakmicu igraju u Barclays Centru na gostovanju kod Brooklyn Netsa. Bucksi, s druge strane, gostuju u hladnom Minneapolisu.

Memphis Grizzlies – Phoenix Suns 120:109 (22:26;42:21;26:27;30:35)

(T.Evans 27k 4as, W.Selden 17k 6as, M.Gasol 12k 10sk; T.Warren 24k 7sk, J.Jackson 20k 8sk, G.Monroe 14k 6sk 3as, D.Bender 2sk 1as)

Susret 12. i 13. momčadi Zapadne konferencije nije baš ispao kao košarkaška ljepotica. Pogotovo ne nakon objave da će Mike Conley propustiti ostatak sezone zbog ozlijede pete. Pa ipak Grizzliesi (18-31) jesu kvalitetnija momčad i zasluženo su uzeli pobjedu oslabljenim Sunsima (17-34) koji nisu mogli računati na Devina Bookera (problemi s rebrom). Još su se gosti držali u prvoj četvrtini, ali Memphis zabija ogromnih 42 poena u drugoj i tu rješava pitanje pobjednika. Kombinirano su obje ekipe imale 39 izgubljenih lopti uz 47 osobnih grešaka. U takvoj situaciji najbolje se snašla klupa domaćina koja je zabila 59 poena (7 igrača Grizzliesa su bili dvoznamenkasti). Sunsima je ovo ,kao i Sixersima, 2. večer back-to-back-a  i 5. poraz zaredom. Dragan Bender uklopio se u sivilo momčadi. Za 20 minuta,kao starter, ostao je bez poena (šut 0/2 za 2) uz 2 skoka, po 1 asistenciju i ukradenu loptu, 3 izgubljene, valorizacija -11. Bender igra slabije u zadnje vrijeme, ali veseli minutaža koja je konstantna i koju naš krilni centar treba iskoristiti. Bit će vrlo zanimljivo vidjeti kojim putem će momčad iz Arizone nastaviti s ovom grupom igrača, posebice ako pametno biraju na draftu. Poslije 2 gostovanja, iduću utakmicu vraćaju se u svoju dvoranu ugostiti Dallas Maverickse, dok će Memphis gostovati u Indiani.

Denver Nuggets – Boston Celtics 110:111 (21:32;24:24;37:24;28:31)

(N.Jokić 24k 11sk 5as, T.Lyles 20k 7sk 3as, W.Barton 19k 7sk 7as; K.Irving 27k 3sk 6as, J.Tatum 20k 6sk 4as, M.Morris 14k 4sk)

Najnapetija utakmica sinoć odigrala se u Pepsi Centru gdje su se Kelti (36-15) provukli do pobjede. Nuggetsima (26-24) trebaju pobjede kako bi ostali na osmom mjestu Zapadne konferencije (9. Clippersi zaostaju jednu pobjedu za njima). Celticsi su im zaustavili niz od 3 domaće pobjede spretnijom igrom u završnici. Vodili su gosti u prvom poluvremenu i dvoznamenkasto, igrali lijepo s puno kretanja lopte i traženja najbolje pozicije za šut. Kyrie IrvingJayson Tatum najbolji su igrači iz tog razdoblja. Čim su domaći sve snage dali u napad, malo po malo počeli su se približavati, a zatim i stizati vodstvo u drugom poluvremenu. Sjajni Nikola Jokić ostvario je svoj 19. double-double učinak u sezoni. Dodajmo još tomu da je Boston tanak pod košem te su shodno tomu teško izlazili s njim na kraj. Uz njega, razigrao se i Trey Layles s par trica i eto Denvera u utakmici. Završnicu je obilježio clutch šut za 3 Jaylena Browna pri rezultatu 108:111, 34 sekunde prije kraja. Na drugoj strani, Murray zabija polaganje za 110:111. Pobjedu je mogao osigurati Irving, međutim promašuje, kao i Will Barton na drugoj strani. Nuggetsi mogu žaliti sa prosipanim bodovima, pogotovo jer su se Celticsi nudili u jednom trenutku. Čeka ih teško gostovanje u San Antoniju dok će Boston ugostiti New York Knickse.