Skupina A: Britanci i Ukrajinci slavili u završnici, Njemačka iznenadila Francusku

Direktor reprezentacije Velike Britanije prije Europskog prvenstva izjavio je: „Naš glavni cilj je pobijediti Izrael na Eurobasketu i to ostaje naš fokus.“ Nakon te za njih važne utakmice, mogu reći da su svoj cilj ostvarili te je sve dalje za njih vjerojatno bonus. Nakon produžetka uspjeli su svladati Izraelce rezultatom 71:75. Ukrajina je svladala Belgiju u samoj završnici, a Njemačka napravila senzaciju svladavši Francusku.

Izrael – Velika Britanija 71:75 (17:22, 30:34, 52:47)

Izrael: Limonad, Nissim 17, Hanochi, Tyus 2, Eliyahu 11, Casspi 13, Pnini 1, Ohayon 9, Halperin 12, Kozikaro, Green 4, Kadir 2.

Velika Britanija: Achara 18, Lawrence 7, Robinson 2, Van Oostrum, Sullivan 8, Murray, Hesson 14, Clark 3, Adegboye 1, Boateng, Johnson 22.

Prvu četvrtinu bolje su otvorili Britanci, kod kojih je briljirao Kyle Johnson s 10 ranih poena, kombinirano postignutih iza crte za tri poena te prodorima, kojima je pomogao svojoj reprezentaciji da nakon prvog perioda povede s pet razlike i drži rezultat 17:22. S druge strane, Afik Nissim do tada je zabio sedam poena.

U nastavku utakmice, nakon mnogo promašenih šuteva s obe strane, do prvih poena trebalo se čekati sve do četvrte minute druge četvrtine, kada Lior Eliyahu zabija za 19:22, nakon čega brzo uzvraća Kieron Achara tricom za 19:25. Do kraja četvrtine Britanci ne dozvoljavaju protivnicima niti da izjednače rezultat, pa se tako na odmor između dva poluvremena odlazi s 30:34 u njihovu korist, na semaforu.

U osmoj minuti treće dionice Izrael preko Eliyahua, koji zabija sedam uzastopnih poena, izjednačava na 47:47, nakon čega Nissim, prvom dvicom a zatim i tricom, dovodi svoju momčad u prednost 52:47, čime se zaključuje ovaj period.

Zadnje tri minute utakmice Velika Britanija čini odličnu seriju 9:0 i rezultat s 66:57 dovodi na 66:66 čime utakmica odlazi u produžetak. U periodu dok se ta serija odvijala, Izraelci promašuju svih svojih šest slobodnih bacanja (od čega Eliyahu četiri) te protivnici to jednostavno iskorištavaju.

U produžetku se opet budi Johnson, koji postiže pet koševa u tom dodatnom vremenu. Ključni trenutak zbio se kada pri rezultatu 71:73 u korist Velike Britanije, Afik Nissim gubi loptu, nakon čega Ohayon čini prekršaj, da bi dva slobodna bacanja iskoristio Sullivan i postavio rezultat 71:75, kojeg nije mogao ugroziti ni pokušaj trice Halperina, koja ipak nije ušla u koš.

Bio je ovo još jedan neočekivani rezultat prvog kola, s obzirom da je Izrael ipak bio blagi favorit u ovoj utakmici. Veliku Britaniju su do pobjede predvodili Johnson s 22 koša, Achara s 14 (uz odličnih 13 skokova), dok je Myles Hesson dodao 14. Kod Izrelaca najviše je zabio Nissim, 17 poena, dok su dobri bili i Eliyahu s 11 koševa i 13 skokova te Casspi s 13+10, premda su obojica promašili previše slobodnih bacanja (Eliyahu gađao 3/10 a Casspi 5/10) i to u ključnim trenucima kada su trebali zaključiti regularni dio pobjedom.

Belgija – Ukrajina 57:58 (12:11; 36:26; 48:40)

Belgija: Moors 2, Van Rossom 6, Beghin 14, Hervelle 9, Mwema, Tabu 13, Serron, Muya 2, Mukubu 7, De Zeeuw, Massot 0, Driesen 2.
Ukrajina: Pustozvonov, Jeter 8, Mishula 9, Gliebov, Gladyr 11, Lypovyy 3, Natyazhko 2, Zabirchenko 1, Korniyenko 6, Zaytsev 16, Pustovyi, Kravtsov 2.

Još jedna neizvjesna utakmica odigrala se u A skupini. Nakon produžetka Britanaca i Izraelaca, pobjedu je u zadnjim sekundama osigurala i reprezentacija Ukrajine, slobodnim bacanjem Eugenea Jetera za pobjedu rezultatom 57:58.

Početak nije donio efikasnost i dobru igru te prvi period završava tek 12:11 u korist Belgije. No, u drugoj minuti druge četvrtine Belgija počinje svoj nalet te tada povisuje prednost, krenuvši od rezultata 14:12, u pet minuta su došli na dvoznamenkastu prednost, povisivši rezultat na 31:18. Tome je najviše doprinio dvojac Jonathan TabuChristophe Beghin, koji je zajedno postigao 16 koševa. Na odmor se odlazi prednošću Belgije 36:26.

Trećom četvrtinom Ukrajinci se uspijevaju približiti na osam razlike, a zatim u zadnjoj dionici odigravaju još i bolje te taj period dobivaju devet razlike što im donosi i pobjedu. Posljednjih deset minuta Ukrajinci otvaraju s tri postignute trice čime dolaze na 52:47, a četiri i pol minute prije kraja Olexandr Mishula zabija još jednu tricu (svoju drugu u toj četvrtini) za 54:52, dok iza linije 6,75 još jednom uspješan biva i Sergei Gladyr, čime poravnava rezutat na 55:55, minutu i 54 sekunde prije kraja.

Pogođenim šutom za dva poena uzvraća Beghin, mijenja rezultat na 57:55 u korist svoje momčadi, a nakon nekoliko neuspješnih pokušaja s obje strane, čitav epilog stao je u posljednje tri sekunde. Naturalizirani Ukrajinac Jeter ulazi pod koš, zabija te biva fauliran od strane Axela Hervellea. Pri rezultatu 57:57 Jeter zabija i dodatno slobodno bacanje te donosi Ukrajini prednost. Belgijski trener zove time-out, nakon kojeg pokušavaju realizirati napad, no nisu uspjeli čak niti šutirati, što donosi trijumf Ukrajincima.

Kod Belgije najbolji strijelci bili su Beghin i Tabu, s 14 odnosno 13 koševa, dok je Ukrajinu predvodio Ihor Zaytsev sa 16 čemu je pridodao i šest skokova, a dobar je bio i Gladyr s 11 koševa, sedam skokova i dvije asistencije.

Francuska – Njemačka 74:80 (14:27; 39:43; 56:57)

Francuska: Lauvergne 4, Batum 9, Diot 8, Petro, Kahudi, Parker 18, Heurtel, Pietrus 2, De Colo 9, Diaw 7, Ajinca 6, Gelabale 11.
Njemačka: King, Giffey 14, Günther 2, Zwiener 2, Schaffartzik 12, Tadda, Staiger 14, Pleiss 11, Benzing 19, Doreth, Seiferth 2, Zirbes 4.

Odlično su Nijemci otvorili susret, a na kraju prve četvrtine već su vodili 13 razlike. Ipak do poluvremena Francuzi su se pribrali i spustili zaostatak da bi u zadnjoj četvrtini smogli snage te poveli.

Na plus tri za Francusku dvije minute prije kraja, Staiger za Njemačku veže dvije trice i do kraja utakmice Švabe više ne ispuštaju prednost. Najbolji pojedinac susreta Benzig u zadnjoj minuti povisio je prednost na konačnih 74:80.

Ukrajinci se sutra u 14:30 suprostavljaju Izraelu, dok će Belgijanci odmjeriti snage s Njemcima, počevši u 17:45.