Skupina B: Makedonija deklasirala Srbiju i zakomplicirala situaciju

U trećem kolu skupine B, reprezentacija Bosne i Hercegovine je došla do prve pobjede i time očuvala nadu za plasman u drugi krug. Litva se novom pobjedom digla na vrh tablice, dok su Makedonci upisali svoju prvu pobjedu i time ostali u igri za prolaz.

Crna Gora – Bosna i Hercegovina 70:76 (17:13; 37:34; 59:49)

Crna Gora: Vucevic 6, Bakic, Sehovic 5, Popovic 9, Sehovic 6, Sekulic 4, Ivanovic 5, Bjelica 6,Rice 13, Popovic, Dubljevic 16, Dasic.
Bosna i Hercegovina: Pasalic, Masic, Stipanovic 4, Sutalo 13, Wright 2, Bavcic, Gordic 17, Kikanovic 9, Teletovic 18, Persic, Djedovic 13, Sinanovic.

U ludoj zadnjoj četvrtini Bosna i Hercegovina je potpuno zasluženo došla do slavlja. Do 31. minute Crna Gora je konstantno vodila i samo povećavala prednost, a potom je krenuo show. U režiji Mirze Teletovića i Nemanje Gordića Zmajevi su napravili seriju 8:0 i prisili Luku Pavičevića na minutu predaha.

Amerikanac Rice nakon tri minute igre postiže koš za Crnu Goru, a potom Marko Šutalo i Nihad Đedović na drugoj strani rade novu seriju od 7:0, a time izabranici Ace Petrovića prelaze u vodstvo. Crna Gora je bila u knockdownu. Na krilima euforije, bodreni mnoštvom navijača, reprezentativci BiH mirno privode utakmicu kraju i još se uvijek nadaju mjestu u drugom krugu.

Litva – Latvija 67:59 (22:17, 39:31,52:45)

Litva: Valanciunas 11, Motiejunas 9, Kalnietis 9, D.Lavrinovic 9, Maciulis 9, Delininkaitis 9, Kleiza 7, Kuzminskas 2, Seibutis 2.
Latvija: Kuksiks 13, Blums 11, Janicenoks 11, Strelnieks 7, Bertans 4, Berzins 4, Freimanis 3, Maiers 2, Mejeris 2, Skele 1, Selakovs 1.

Susret između Litve i Latvije počeo je brzom i mogli bi reći atraktivnom košarkom. Prvih par minuta čas je jedna momčad bila u vodstvu, čas druga. Latvija je pogađala izvana, a kod Litve je najaktivniji bio Jonas Valančiunas. Rezultat je bio izjednačen na 17:17 pod kraj četvrtine, a onda je Litva serijom 5:0 završila prvi period.

Puno bolju igru gledali smo od strane Litve u drugoj četvrtini, a dvije minute do poluvremena došli su do najviših +13 u ovom periodu utakmice. Serijom 6:0, Latvija se vratila na minus sedam samo 50 sekundi do kraja utakmice. Do kraja četvrtine, Valančiunas je pogodio jedno od dva slobodna bacanja, a Latvija je u posljednjoj sekundi poluvremena imala šut za tri poena, ali bezuspješan. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 39:31 za Litvu.

Latvija je već u prvom poluvremenu ispucala 18 trica, pogodila samo četiri dok je Litva uputila “samo“ sedam trica, a pogodila tri.
Treću četvrtinu Latvija je igrala puno bolje od Litve, a četiri minute do kraja ovog perioda uspjeli su izjednačiti rezultat na 45:45. Litva je prekinula post tricom, a do kraja četvrtine nisu dozvolili Latviji da postigne koš. Treći period je završio rezultatom  52:45 za Litvu.

Latvija je u posljednjoj četvrtini uspjela doći na minus četiri, 50:54 i to je bilo sve. Od toga pa na dalje Litva bježi na 64:53 i riješava susret koji završava rezultatom 67:59.

Kod Litve najbolji Valančiunas s 11 koševa i 10 skokova,a kod Latvije Rihards Kuksis s 13 koševa i tri skoka.

Makedonija – Srbija 89:75 (29:17;48:32,70:45 )

Makedonija: Kostoski, Ilievski 16, Sokolov, McCalebb 27, Stojanovski V. 7, Stojanovski D. 8, Brckov, Gečevski 9, Antić 16, Gjuroski, Čekovski, Samardžiski 6.
Srbija: Nedović 11, Krstić, Mičić 3, Bogdanović 6, Bjelica 13, Marković 9, Kalinić, Gagić, Krstić 9, Anđušić 19, Katić 4, Štimac 1.

Makedonija je večeras odličnom igrom deklasirala Srbiju i tako ostala u igri za drugi krug natjecanja. Ova će skupina po svemu sudeći biti neizvjesna do samog kraja jer nema neporaženih, ali i momčadi bez pobjede.

Makedonci su na krilima izvrsnog Bo McCalebba i Pere Antića već nakon prve četvrtine imali 12 poena razlike. prednost su do poluvremena povisili na 16 koševa razlike. Očekivalo se da u drugom poluvremenu Srbi zaprijete i smanje veliki zaostatak, ali razigrani Makedonci nisu mislili isto.

Bili su uvjerljivi i u trećoj četvrtini koju su dobili 22:13 i u posljednju su dionicu ušli s nevjerojatnih 25 poena razlike. Posljednju su dionicu odigrali s pola snage što Srbija koristi i smanjuje veliku razliku na podnošljiv poraz od 89:75.

McCalebb je za Makedoniju zabio 27 poena uz tri skoka i dvije oduzete lopte. Antić je zabio 16 uz 14 skokova, a Vlado Ilievski je dodao također 16 koševa. Kod Srbije najbolji Danilo Anđušić s 19 koševa i tri skoka.