Skupina B: Kraj natjecanja za Crnu Goru i BiH unatoč pobjedama

Danas se igra posljednji dan prve faze Europskog prvenstva u Sloveniji. U skupini B, kojoj je domaćin grad Jesenice, Latvija je svladala Makedoniju u prvoj utakmici dana i tako izborila prolazak u drugu fazu natjecanja. Bosna i Hercegovina svladala je Litvu, ali s nedovoljnom razlikom za prolazak dalje. U posljednjoj utakmici dana Crna Gora je svladala Srbiju.

Latvija – Makedonija 76:66 (27:16, 49:36, 62:52)

Latvija: Berzinš 15, Janičenoks 15, Bertans 12, Meiers 12, Škele 8, Freimanis 6, Strelnieks 5, Šelakovs 2, Blums 1

Makedonija: Antić 16, Gečevski 11, McCalebb 8, V. Stojanovski 8, Brčkov 7, Ilievski 6, Sokolov 5, Samardžiski 3, Kostoski 2

U ovoj vrlo izjednačenoj skupini mnogo je mogućih “krugova” i zapleta oko konačnog poretka. Latvija je pobjedom protiv Makedonije rezultatom 76:66 došla do plasmana u drugi krug natjecanja. Još ne znaju s koje će pozicije ići u drugi krug, no glavni cilj, prolazak u drugu fazu, je ostvaren.

Kaspars Berzinš pogodio je tricu nakon 30 sekundi igre te je Latvija od tada, pa do samog kraja utakmice bila u vodstvu, ne dopuštajući Makedoncima, kojima je trebala pobjeda od 10 razlike, preokret. Tijekom drugog poluvremena imala je Latvija i 20 poena razlike, no Makedonci se nisu predavali i pokušavali su napraviti preokret, no manje od osam poena zaostatka nisu uspjeli postići.

Latvijce je predvodio Berzinš s 15 poena i 9 skokova, a jednak broj poena postigao je i Kristaps Janičenoks. Najbolji kod Makedonije bio je Pero Antić sa 16 poena, dok je Todor Gečevski ubacio 11. Na žalost po njih, Bo McCalebb je ostao bez snage te je susret završio sa samo 8 poena. Tako je završeno prvenstvo za Makedonce, koji nisu uspjeli ponoviti uspjeh od prije dvije godine, kada su bili najveće iznenađenje osvojivši sjajno četvrto mjesto.

Litva – Bosna i Hercegovina 72:78 (18:18, 30:31, 52:57)

Litva: Kleiza 20, Pocius 14, Kalnietis 11, Seibutis 7, Delininkaitis 6, D. Lavrinovič 4, Maciulis 4, Javtokas 2, K. Lavrinovič 2, Motiejunas 2

Bosna i Hercegovina: Teletović 31, Đedović 20, Kikanović 10, Šutalo 7, Gordić 6, Stipanović 4

Za prolazak u drugu fazu, reprezentacija Bosne i Hercegovine morala je svladati Litvu s 10 ili više poena razlike, što je odmah zvučalo kao težak poduhvat, no oni su dali sve od sebe na parketu i ostali kratki za samo jedan šut. Uspjeli su na kraju pobijediti rezultatom 78:72, ali im to nije dovoljno.

Prvo poluvrijeme bilo je vrlo izjednačeno, a prvo veće odvajanje vidimo tijekom treće četvrtine, kada BiH ima u nekoliko navrata po pet poena prednosti. Nije im to bilo dovoljno te su snažno otvorili posljednju četvrtinu, s dvije trice Mirze Teletovića, a uskoro je uslijedila i treća, s otprilike 10 metara te je Bosna i Hercegovina četiri minute prije kraja imala velikih 16 poena prednosti.

Na žalost po njih, nisu to uspjeli sačuvati. Linas Kleiza odgovorio je s dvije trice, ali zahvaljujući promašenom bacanju Pociusa BiH je imala priliku za željenih +10. Sa sedam poena prednosti loptu je uzeo Teletović, odmah nakon prelaska centra diže se na šut, ali ova “bomba” nije prošla kroz obruč te je Litva nakon još jednog pogođenog slobodnog bacanja postavila konačan rezultat na 78:72.

Iako su naši susjedi pobijedili, ostat će gorak okus jer su bili tako blizu velikom prolasku i izbacivanju Litve s prvenstva. Sjajno je odigrao Mirza Teletović s 31 poenom, dok je Nihad Đedović ubacio 20, uz po 4 skoka i asistencije. Litvu je predvodio Kleiza s 20 poena i 10 skokova.

Crna Gora – Srbija 83:76 (19:25, 34:37, 54:58)

Crna Gora: Rice 12, Bjelica 11, Dubljević 11, Popović 10, Vučević 8, Ivanović 8, Šehović 7, Sekulić 6, Bakić 2

Srbija: Katić 19, Bogdanović 14, Bjelica 11, Kalinić 7, Gagić 6, Nedović 5, Micić 4, Štimac 4, Anđušić 3, Krstić 3

Posljednja utakmica skupine B odigrana je između Crne Gore i Srbije. Budući da je Srbija već osigurala prolaz u drugu fazu, a Crna Gore ispala iz te utrke, utakmica nije ni o čemu odlučivala, što se vidjelo i na parketu jer ekipe nisu igrale motivirano kao prijašnje susrete.

Prvo poluvrijeme pripalo je košarkašima Srbije, treća četvrtina bila je izjednačena, a Crna Gora je bila bolja u posljednjoj i upisala pobjedu rezultatom 83:76. Početkom zadnjeg perioda Crna Gora je upisala seriju 14-0 kojom je prelomila susret u svoju korist.

Crnogorce je predvodio Tyrese Rice s 12 poena, dok je kod Srbije najbolji bio Raško Katić s 19 poena. Treba spomenuti da su Srbi odmarali neke igrače pa su Nenad Krstić i Stefan Marković cijeli susret odgledali s klupe.