Skupina B: Sjajno otvaranje Srbije, Makedonija promašila pobjedu

Odigrane su prve dvije utakmica skupine B Europskog prvenstva u košarci koje se održava u Sloveniji. U Jesenicama reprezentacija Latvije uvjerljivo je svladala Bosnu i Hercegovinu, dok je u iznimno napetoj utakmici Crna Gora uspjela poraziti Makedoniju. Posljednji susret dana igra se između Litve i Srbije.

Latvija – BiH 86:75 (20:20, 43:33, 62:57)

Latvija: Freimanis 24, Kuksiks 13, Janicenoks 12, Strelnieks 9, Bertans 9, Berzins 6, Meiers 6, Mejeris 4, Blums 3

BiH: Đedović 19, Teletović 18, Kikanović 16, Wright 12, Šutalo 5, Mašić 3, Gordić 2

Prva utakmica ovih ekipa mogla bi puno toga sugerirati za ostatak natjecanja. Latvija je timskom igrom, u kojoj su imali 20 asistencija naspram samo 4 Bosne i Hercegovine, kontrolirala tijek susreta od početka do kraja i uvjerljivo slavila rezultatom 86:75. Za njih je ovo važna pobjeda zbog borbe za drugi krug, dok se BiH odmah od početka nalazi u problemima jer im dolaze sve teži protivnici.

Odmah od početka vidio se stil igre obje momčadi. Kod Latvije je lopta kružila u napadu i tražio se igrač u najboljoj poziciji, dok je kod Bosne prevladavala individualna igra, s previše forsiranih šuteva Mirze Teletovića i Nihada Đedovića. Nakon prvih 10 minuta igre rezultat je bio izjednačen zahvaljujući brojnim prodorima Zacka Wrighta, ali Latvija se odvaja u drugom dijelu, prvenstveno zahvaljujući Rolandsu Freimanisu koji je sjajno završavao pick and roll akcije te je već do poluvremena skupio 20 poena.

Teletović je prvih 20 minuta igre proveo samozatajno (šut 0/5), ali u trećoj četvrtini je izbornik Aco Petrović odlučio upravo njega forsirati u igri jedan na jedan, što ih je neko vrijeme držalo u igri, ali ne dugo. U kratkom roku Dairis Bertans pogodio je tri trice i održavao svoju momčad na sigurnoj udaljenosti. Teletović je samo u ovoj četvrtini postigao 15 poena, a rezultat je još bio aktivan, 62:57 na ulazu u zadnju četvrtinu.

Ondje Teletović više nije nastavio s dobrom igrom, promašio je nekoliko forsiranih šuteva, dok je Latvija nastavila pogađati trice i malo po malo odvajati se. U ovoj je četvrtini tri trice postigao Rihards Kuksiks, uključujući jednu s istekom vremena za 72:61, što je prelomilo susret. Pokušavali su igrači BiH napraviti preokret do kraja, ali brojni šutevi zastali su na obruču te su upisali poraz na otvaranju.

Kod Latvije je najefikasniji bio Freimanis s 24 poena (šut 11/13) za samo 17 minuta igre, dok je Kuksiks ubacio 13 poena, većinu u posljednjoj četvrtini. Đedović je predvodio BiH s 19 poena, Teletović je pridodao 18 uz 8 skokova a Kikanović 16.

Makedonija – Crna Gora 80:81 (24:25, 46:45, 67:64)

Makedonija: McCalebb 23, D. Stojanovski 19, Ilievski 10, V. Stojanovski 8, Antić 8, Gečevski 8, Samardžinski 4

Crna Gora: Rice 16, Su. Šehović 16, Bjelica 12, Se. Šehović 11, Vučević 9, Dašić 6, Dubljević 4, A. Popović 3, Sekulić 2, Ivanović 2

Vrlo uzbudljivu utakmicu vidjeli smo između Makedonije i Crne Gore. Gledali smo vrlo dobru napadačku igru s nekoliko lijepih akcija, a na kraju je Crna Gora slavila rezultatom 81:80. Kako to i dolikuje iznimno izjednačenim utakmicama, susret je riješen u posljednjim sekundama.

“Amerikanci” na obje strane su imali loptu odluke u svojim rukama. Prvo je za Crnu Goru Tyrese Rice iznudio prekršaj i pogodio dva slobodna bacanja za 81:80, što se ispostavilo kao konačan rezultat. Imala je Makedonija 10 sekundi do kraja, loptu je uzeo Bo McCalebb, sjurio se pod koš, ali je promašio teško polaganje, a promašio je i Gjorgji Čekovski “odbijanac”. Makedonci su na kraju imali prigovore na suce jer je jedan od igrača Crne Gore povukao mrežicu dok je lopta bila na obruču, no suci su odlučili da je sve bilo regularno te je Crna Gora proslavila prvu pobjedu.

Što se tiče dijela utakmice koji je prethodio napetoj završnici, bilo je iznimno izjednačeno. Crna Gora je bila nešto bolja prvo poluvrijeme, te su pred kraj prvih 20 minuta imali 11 poena prednosti, ali sami kraj poluvremena pripao je Makedoniji koja je serijom 10-0 došla na poen prednosti prije velikog odmora, a svoje prve poene na utakmici u toj seriji postigao je Pero Antić, koji je pogodio tricu sa zvukom sirene.

Nastavila je Makedonija u dobrom ritmu drugo poluvrijeme te je malo po malo gradila prednost, do +8 šest minuta prije kraja. Tada je stvari u svoje ruke za Crnu Goru uzeo Rice, koji ih je odveo do već opisane izjednačene završnice. Rice je susret završio sa 16 poena, jednako kao i Suad Šehović, dok je Nikola Vučević igrao samo 14 minuta, tijekom kojih je ubilježio 9 poena i tek 2 skoka.

Makedonce je predvodio McCalebb s 23 poena, a 19 je pridodao Damjan Stojanovski. Puno se više očekivalo od Pere Antića, koji je za 35 minuta na parketu ubacio samo 8 poena, uz solidnih 6 skokova i 4 asistencije.

Zanimljivo je da su i na prošlom Eurobasketu, 2011. godine u Litvi, ove dvije ekipe međusobno odigrale prve utakmice na turniru, te je i tada Crna Gora bila bolja, rezultatom 70:65, ali na kraju su Makedonci došli do sjajnog 4. mjesta, dok je Crna Gora zauzela tek 21. poziciju.

Srbija – Litva 63:56 (20:10, 33:27, 51:41)

Srbija: Krstić 20, Nedović 14, Bjelica 13, Katić 6, Bogdanović 5, Anđušić 3, Marković 2

Litva: Kalnietis 17, D. Lavrinovič 12, Kleiza 8, Seibutis 8, Mačiulis 6, Valančiunas 2, K. Lavrinovič 2, Kuzminskas 1

Košarkaši Srbije sjajno su otvorili Eurobasket i veoma uvjerljivom predstavom nadigrali reprezentaciju Litve, koja je slovila za favorita skupine B. Srbi su kontrolirali utakmicu od samog početka i slavili sa 63:56.

Odmah je otvaranje susreta dalo do znanja da se Litvi ne piše dobro. Srbi kreću čvrsto u obrani sa snažnom tranzicijom, a ako ta opcija nije prošla, lopta se spuštala na Nenada Krstića koji je lakoćom rješavao sve zadatke. Iako Litva ima velik broj kvalitetnih visokih igrača, Krstić i Raško Katić su dominirali pod koševima i dobili tu bitku.

Sredinom druge četvrtine prednost Srbije je narasla na 14 poena, ali do kraja poluvremena Litva pronalazi ritam u napadu te realizira nekoliko uzastopnih napada, te se na poluvrijeme otišlo s neizvjesnih 6 razlike prednosti za Srbe. Početak drugog poluvremena obilježio je Nemanja Nedović, koji je sjajnom igrom u tranziciji izluđivao protivnike i ponovno odveo svoju momčad na dvoznamenkastu prednost.

Imala je Srbija 15 poena prednosti 7 minuta prije kraja, ali Litvu se nikada ne treba otpisati, što su i pokazali pogodivši dvije uzastopne trice (Mačiulis i Kleiza), a kada se priključio i Mantas Kalnietis Litva je došla na samo 6 poena zaostatka. Na žalost po njih, bliže od toga nije išlo, Krstić postiže nova četiri poena i odvodi susret u mirnu završnicu.

Krstić je bio prvo ime susreta s 20 poena i 9 skokova, dok je Nedović upisao 14 poena. Možemo istaknuti i Nemanju Bjelicu s 13 poena, što znači da su njih trojica postigla 47 od 63 poena Srbije. Litva se dobro držala dok su pogađali trice, ali zbog agresivne obrane Srbije nisu imali velik broj slobodnih šuteva što je uzrokovalo poraz. Predvodio ih je Kalnietis sa 17 poena, dok je 12 ubacio Darjuš Lavrinovič.