Skupina D: Finska, Italija i Rusija do drugih pobjeda

Na otvaranju drugog kola skupine D u Kopru Finska je bila bolja od svojih susjeda Šveđana i slavila sa laganih 81:60, u drugom susretu dana Talijani su s uvjerljivih 90:75 savladali Tursku i momčad Bogdana Tanjevića ostavili na nuli u rubrici pobjeda, kao što su Grci ostavili reprezentaciju Rusije, a s konačnim rezultatom 80:71.

Finska – Švedska 81:60 (27:27; 48:31; 57:46)

Finska: Koivisto, Nikkila, Muurinen 12, Huff 10, Lee 14, Salin 5, Kotti 9, Koponen 10, Haanpaa, Mottola 7, Ahonen 5, Rannikko 10.

Švedska: Hakanson 5, Skjoldebrand 7, Kjellbom 7, Pita 4, A. Gaddefors, T. Massamba, Grant 4, Jerebko 12, B. Massamba, Rush 2, Taylor 19, V. Gaddefors.

U, osim u prvoj četvrtini, jednosmjernoj utakmici, reprezentativci Finske ubilježili su i drugu pobjedu u dva nastupa i sada mirnije čekaju rasplet u skupini D. Od samog početka susreta Finci su nametnuli svoj ritam, koji su igrači Švedske mogli pratiti tek u prvih desetak minuta, što im nije bilo dovoljno za nešto bolje od uvjerljivog poraza.

Gerald Lee s 14 i Kimmo Muurinen s 12 ubačaja predvodli su Fince, dok su dvoznamenkasti kod poraženog sastava bili Jeffrey Taylor s 19 i Jonas Jerebko s 12 poena.

Italija – Turska 90:75 (22:19; 44:34; 74:57)

Italija: Aradori 23, Gentile 20, Rosselli, Vitali 5, Poeta 2, Melli 14, Belinelli 17, Diener 2, Cusin 2, Datome 2, Magro, Cinciarini 5.

Turska: Balbay 3, Preldžić 9, Guler 3, Batuk, Ilyasova 11, Erden 4, Cetin 11, Savas, Gonlum 7, Arslan 3, Asik 12, Turkoglu 12.

Turska je bolje otvorila utakmicu i vodila većim dijelom prve četvrtine, a s dvije trice Marca Belinellija u posljednjoj minuti, od čega je druga bila s istekom vremena, Talijani su na prvi odmor otišli s vodstvom 22:19. Te su trice bile dio serije 16:2 kojom su izabranici Simonea Pianigianija u 14. minuti došli do visokih 30:21, da bi nastavkom dobre igre prednost do poluvremena povećali na dvoznamenkastu razliku pogodaka (44:34).

Do kraja susreta nije bilo drame. Talijani ne samo da su očuvali prednost, već su je i povećali te istu većim dijelom drugog poluvremena držali između 14 i 19 poena razlike. Pametnom igrom priveli su utakmicu mirnom kraju za konačnih 90:75 i drugu pobjedu protiv izravnih konkurenata za prolazak u drugi krug.

Italija je imala sjajnu šutersku večer pogodivši čak 55 posto svih pokušaja iz igre, te 11 od 18 ispucanih trica (58 posto). Turska je drastično popravila šut u odnosu na jučerašnju utakmicu s Finskom, pa im je i ukupan šut i šut za tri poena bio na vrlo dobrih 50 posto.

Kod Italije se najviše istaknuo sjajni Pietro Aradori s 23 poena, Alessandro Gentile je dodao 20, Belinelli 15, a Nicolo Melli je utakmicu završio s double-double učinkom od 14 poena i deset skokova.

Kod Turaka, po 12 poena ubacili su Omer Asik i Hidayet Turkoglu, a poen manje imali su Servet Cetin i Ersan Ilyasova.

Grčka – Rusija 80:71(16:21; 41:34; 62:47)

Grčka: Sloukas 7, Bourousis 4, Zisis 5, Spanoulis 11, Perperoglou 10, Fotsis 3, Papanikolaou 10, Kavvadas, Mavrokefalidis 10, Kaimakoglou 11, Bramos, Printezis 9.

Rusija: Karasev 10, Sokolov 7, Valiev 2, Fridzon 8, Voronov, Kulagin 5, Shved 17, Antonov 7, Monya 9, Khvostov 6, Savrasenko, Ponkrashov.

Posljednja utakmica dana u Kopru odigrana je između Grčke i oslabljene Rusije. Utakmica je to koja bi u realnim okolnostima bila puno neizvjesnija, ali u ovakvom sastavu Rusi nisu imali šanse.

Prva četvrtina protekla je u izjednačenom tonu, a Rusi serijom 7:0 koju je zaključio Dmitriy Khvostov tricom sa zvukom sirene na odmor odlaze vodstvom 16:21. Serijom 12:2 sredinom druge četvrtine Grčka okreće rezultat u svoju korist (32:29).

Već na samom početku drugog poluvremena prednost Grka iznosi deset poena (44:34), a razliku od dvije znamenke održavali su do same završnice, kada su Rusi ponovno zaprijetili. Najprije je Aleksey Shved tricom minutu i pol prije kraja smanjio na 75:67, a isti je igrač 11 sekundi prije kraja postavio i -7, najbliže što se poražena ekipa uspjela približiti u drugom poluvremenu. Utakmicu je s dva pogođena slobodna bacanja zaključio Nikos Zisis, za konačnih 80:71.

Kod Grka su s po 11 poena najučinkovitiji bili Kostas Kaimakoglou i Vassilis Spanoulis, dok je Shved bio jedini aktivniji Rus sa 17 postignutih koševa.