Ukić pogodio za teško slavlje Hrvatske

Hrvatski kapetan Roko Leni Ukić je prodorom 1,2 sekunde prije kraja utakmice zadržao uspješnost naše reprezentacije bez poraza u ovogodišnjim kvalifikacijama za Eurobasket 2013. Konačni rezultat u Mađarskoj bio je 79:81.

Mađarska – Hrvatska 79:81 (12:16, 32:34, 53:50)

Bogdanović 17, Šarić 12 (9 sk), Markota 10, Stipčević 10, Simon 8, Ukić 7 (7 as)

Odlično su otvorili susret domaći košarkaši koji su potvrdili kako će Hrvatska morati ozbiljnije stupiti u igru ukoliko će htjeti izvući sedmu pobjedu. Nakon uvodnog zaostatka od 7:3, Ukić s pet uzastopnih koševa vodi našu reprezentaciju do minimalnog vodstva, da bi do kraja četvrtine Bogdanović i Markota donijeli prednost od četiri poena.

U drugoj četvrtini primilo se previše naivnih poena što je zadržavalo Mađare u igri. Voljni moment je uvjerljivo bio na strani domaćina, dok su Hrvati očigledno igrali s manjkom motivacije. U drugom dijelu su na krilima Loranta preuzeli vodstvo i poveli četiri poena što su zadržali do početka posljednje četvrtine.

Vodili su i sedam minuta prije kraja, no nakon koševa Andrića i trice Bogdanovića Hrvatska se odvaja na najvećih osam poena prednosti. No, uporni Mađari serijom trica vraćaju se u utakmicu te iskorištavaju niz pogrešaka i promašaja od strane naših košarkaša te dvjema slobodnim bacanjima Trottera uspijevaju izjednačiti na 79:79. No, u posljednjem napadu Ukić uzima loptu u svoje ruke i poentira u solo prodoru za potvrdu teške pobjede Hrvatske. Imali su Mađari 1,2 sekunde do kraja, ali su zbog dodavanja previše ostali bez vremena i nisu uspjeli uputiti šut prije zvuka sirene.

Najbolji strijelac u redovima pobjednika bio je Bogdanović sa 17 poena, dok je još jednu vrlo dobru partiju pružio naš najmlađi reprezentativac, Dario Šarić. On je za 17 minuta igre postigao 12 poena, uhvatio 9 skokova (najviše na utakmici), podijelio 2 asistencije te osvojio i izgubio po dvije lopte, čime je još jednom dokazao da je spreman na seniorsku košarku i da će i u toj konkurenciji nastaviti s punjenjem svih statističkih stupaca. Treba napomenuti i da je po izboru Fibine internetske stranice drugu uzastopnu utakmicu najbolji igrač Hrvatske. Po 10 poena postigli su Markota i Stipčević, dok je junak Ukić ubacio 7 poena uz 7 asistencije. Možemo još samo spomenuti i kako je momčad s trenerske stolice vodio Ivan Sunara, koji je zamijenio Jasmina Repešu koji je otišao put Španjolske, u svoj klub Unicaju.

Najraspoloženiji Mađar bio je Peter Lorant s 24 poena i 8 asistencija, dok su po 10 poena postigli Vojvoda i Hanga.

Do kraja kvalifikacija ostalo je samo još jedno kolo, u kojem će Hrvatska na domaćem parketu, u Crikvenici, igrati protiv Austrije 11. rujna, dok Mađare očekuje dvoboj s Ciprom, najslabijom ekipom skupine C.