Zadar preokretom do slavlja protiv Cibone

Košarkaši Zadra su na Višnjiku u sklopu prve polufinalne utakmice HT Premjer lige ugostili košarkaše zagrebačke Cibone. Premda su na poluvremenu zaostajali s 42:51, izabranici Aramisa Naglića sjajnim su izdanjem u drugom poluvremenu stigli do pobjede i poveli s 1-0 u seriji. Odličnu partiju odigrali su Luka Božić, Ive Ivanov pa i energični Lovre Bašić koji je dobio nešto više minuta zbog ozljede Jakova Vladovića na početku utakmice.

HT Premijer liga, polufinale – 1. utakmica, 12. svibnja

Zadar – Cibona 89:78 (22:29, 20:22, 21:13, 26:15)

(Božić 25(14sk), Gray 15, Ivanov 14(10sk) – Žorić 31 (7sk), Novačić 12, Tomas 10)

Bolje otvaraju Zadrani s uvodnih 5:0. Ive Ivanov i Luka Božić bili su razigrani u prvih par minuta pa su domaćini imali prednost. No, s druge strane razigrao se Luka Žorić. Cibona je vrtila centralni pick iz kojeg je upravo Žorić najviše profitirao. Serijom 10:2 Vukovi su se vratili u igru, a Aramis Naglić je ubrzo promijenio obranu u kombinaciju “zona-čovjek”. Josip Bilinovac je odradio vrlo dobar pritisak na Stevenu Grayju koji je morao sve sam sebi iskreirati kako bi se razigrao. Kreacija je pala na Luku Božića koji je nakon odličnog starta ipak malo posustao, a domaća momčad počela je nizati izgubljene lopte.

S klupe Cibosa odlično reagiraju Ivan Novačić i Krešimir Ljubičić koji kombinirano ubacuju čak deset poena, od toga Novačić šest i polaganje sa zvukom sirene prve četvrtine za 22:29 vodstvo Zagrepčana. S 4:0 otvaraju drugu dionicu Zadrani pa Ante Nazor odmah reagira s minutom odmora (26:29). Uslijedila je mini serija Cibosa kojom dolaze do plus šest, ali s par ishitrenih napada dozvoljavaju Zadru povratak u egal. Domagoj Vuković bio je raspoložen s čak devet poena u četvrtini (40:42). Jakov Vladović odigrao je samo prvih pet minuta te se nije vraćao na parket zbog ozljede što je donijelo dodatne probleme Aramisu Nagliću jer se pred utakmicu ozlijedio i Mislav Brzoja. Luka Žorić je nastavio s briljantnim izdanjem i pred kraj prvog poluvremena donosi najvećih 11 poena prednosti, no Ive Ivanov u zadnjim sekundama smanjuje na 42:51. “Žora” je do poluvremena utrpao 21 poen uz šut iz igre 10/14.

Početak drugog poluvremena obilježava Tornado svojom “selidbom” bliže parketu. Cibosi posustaju te ostaju čak šest minuta bez poena iz igre. Poentirali su samo s linije slobodnih bacanja. Luka Božić je odradio dobar posao, a dosta energije donosi Lovre Bašić i Zadar tri i pol minute prije kraja treće dionice prelazi u vodstvo (57:56). Zagrepčani nastavljuju “inzistirati” na tricama pa pred posljednjih deset minuta Marko Tomas veže dvije trice za 63:64.

Vrlo izjednačeno na otvaranju posljednje četvrtine. Ive Ivanov veže pet poena, a zatim Šime Špralja pogađa tricu za 78:72 Zadra pet minuta prije kraja. Ante Nazor zove svoj treći time-out. U završnici se razigrao, do tada zaustavljeni, Gray i Zadar bježi na plus 13 dvije minute prije kraja (86:73). Cibosi uspijevaju malo ublažiti poraz i Zadrani stižu do vodstva 1-0 u seriji.

Sjajnu utakmicu odigrao je Luka Božić s 25 poena i 14 skokova, dok je Ive Ivanov također ostvario double-double (14 poena i 10 skokova). Kod Cibosa je jedini raspoložen bio Luka Žorić s 31 poenom i sedam skokova.