Zadar se porazom udaljio od doigravanja

U posljednjoj utakmici 17. kola ABA lige, u dvorani Krešimira Ćosića, Zadrani nisu uspjeli doći do toliko željene pobjede, protiv izravnog konkurenta za četvrtu poziciju, Mornara iz Bara. Gosti su  predvođeni sjajnim Urošem Lukovićem te Nemanjom Vranješem u drugoj četvrtini prelomili utakmicu i vrlo vjerojatno ugasili zadarske snove o doigravanju.

ABA liga, 17. kolo, 22. siječnja

Zadar-Mornar 77:93 (19:24, 16:30, 24:19, 18:20)

(Knowles 18, Kraljević 17 – Needham 22, Vranješ 20)

Utakmica započinje dvobojem teškaša, Lukovića i Krajine, u čijoj režiji „pada“ prvih 10 od 14 poena. Početni grč domaćih, prisutan baš kao i protiv FMP-a, momčad Đorđija Pavićevića koristi znatno bolje od potonjih te nošeni trojcem Needham-Luković-Vranješ dolaze do, u prvoj dionici, najvećih 22:12. Do kraja prvog dijela, na američki pogon, Zadrani ublažavaju minus i dolaze do prihvatljivih 19:24.

Nakon dvije minute igre u drugoj dionici domaći potpuno nestaju sa parketa te, pokazat će se kasnije, gube utakmicu. Dvjema nesportskim i nekolicinom „tehničkih“ pogrešaka, praktički poklanjaju Baranima 23:34, kada sjajni Nemanja Vranješ u zadnjoj sekundi napada, uz pomoć ploče, pogađa tricu za +14. Zadarski su koš, nakon Vranješa zasuli i Raley-Ross te nezaustavljivi Luković, koji je na poluvrijeme otišao s nevjerojatnih 17 ubačaja, 11 skokova i 4 blokade. U redovima vidno nervoznih i dekoncentriranih domaćina, čiji su napadi završavali uglavnom ishitrenim šutevima i indvidualnim pokušajima, istaknuli se energični Knowles i Ivanov, s devet, odnosno sedam postignutih koševa.

Kroz treću dionicu, koju osvajaju 24:19, probuđeni Zadrani pokušavali su pronaći put do preokreta, a „four-point play-om“  Bostica prilaze na najnižih 55:64. Bio je to, ujedno i posljednji trzaj, budući da su se sa druge strane našli, večeras neumorni Needham i sjajni Raley-Ross, koji su Mornaru osigurali mirno more u posljednjih deset minuta.

Početak konačne četvrtine i dalekometna trica Vranješa za +17, eklatantan je primjer, cijele ove, po Zadrane teške večeri, za koje im apsolutno ništa nije polazilo za rukom. Kraj utakmice protekao je tako, bez ikakve rezultatske napetosti, a konačnih 77:93 u korist gostiju realan je odraz stanja, u utakmici u kojoj Zadar nije niti jednom poveo.

Vrijedi istaknuti kako su od 93 gostujuća ubačaja, čak 82 plod kvarteta Needham (22)-Ross (19)-Vranješ (20)-Luković (21). Zadar su predvodili Knowles sa 18 i Kraljević sa 17.