Zadar slavio i u Valjevu

Četvrta u nizu pobjeda košarkaša Zadra stigla je večeras u Valjevu, gdje je nakon produžetka savladan Metalac sa 87:93. Zadrani su apsolutno zaslužili pobjedu u svakom pogledu – imali su vodstvo tokom gotovo čitavog susreta, bolji postotak realizacije, više skokova, asistencija i blokada, iako su u završnici susreta prokockali lijepo vodstvo s kojim su ušli u posljednjih pet minuta.

Metalac Valjevo – Zadar 87:93 p. (20:18; 36:45; 54:60; 77:77)

Metalac: Malešević 2, Bakić 9, Kutlešić 24, Otašević 7, Majstorović 10, Jevtović 13 (8 sk), Jošilo 1 (6 sk), Ljubičić 11 (5 as), Rakičević, Radulović, Todorović 10, Đunđerski.

Zadar: Segarić, Ivanov 12 (6 sk), Kraljević 3 (3 bl), Šango 3, Sobin 17 (14 sk, 5 as, 3 bl), Širko 3, Špaleta, Ramljak 10 (6 sk), Bošnjak 13, Florence 32, Jurica.

Zadar otvara utakmicu vodstvom 0:5, a domaćini do prve prednosti dolaze u 6. minuti (10:9). Već sljedeći napad gosti iz Donatovog grada vraćaju vodstvo preko Marka Ramljaka, a do konca prve četvrtine Metalac tricom Borisa Bakića dolazi do svog drugog i posljednjeg vodstva na utakmici (20:18). Početkom nastavka započinje tricaški show Zadra. Najprije je James Florence ubacio dvije, potom se s jednom nadovezao Franko Šango, a nastavili Florence, Domagoj Bošnjak, Henrik Širko i ponovno Florence za najvećih +12 (30:42) u 18. minuti. Domaćini su se približili serijom 6:0, ali poluvrijeme novom tricom zaključuje sjajni Florence za 36:45.

Novu tricu Florence je ubacio već početkom drugog poluvremena, a na krilima Dušana Kutlešića domaćin se u 25. minuti približio na samo 47:50. Marko Jošilo ubacio je jedno slobodno bacanje minutu prije isteka treće dionice za samo -1 (54:55), ali Florence odgovara novom tricom i s pogođena dva slobodna bacanja za 54:60 uoči posljednjih deset minuta.

Zadrani su u posljednjoj četvrtini nastavili s dobrom igrom, napose Josip Sobin, a pet minuta i devet sekundi prije kraja Ramljak stavlja tricu za 63:72 i prisiljava domaćeg stratega Vladimira Đokića da pozove minutu odmora. Njegovi igrači potom su pojačali obrambeni angažman i u iduće tri minute stigli do 70:72, a minutu i pol do kraja bacanjima Kutlešića i do 74:75. Pola minute prije kraja Bošnjak promašuje tricu, ali Ramljak hvata napadački skok i ubacuje zicer za 74:77. Potom domaćini uzvraćaju tricom Marka Ljubičića, na semaforu je ostalo 24 sekunde i nakon dobro odigranog napada sam je u kutu ostao Ramljak, koji ipak promašuje šut za pobjedu. Kad su svi mislili da se ide u produžetak, suci su dodatnim pregledom snimke utvrdili da je ostalo još devet desetinki za napad Metalca, ali Jošilo promašuje šut sa zvukom sirene.

Košarkaši Ante Nazora bolje su se snašli u dodatnih pet minuta i u posljednjoj su minuti sa šest pogođenih slobodnih bacanja Bošnjaka potvrdili pobjedu.

Florence je na koncu bio najbolji strijelac Zadra s 32 postignuta poena i osam ubačenih trica, ali najbolji je igrač s valorizacijom 31 bio Sobin, koji je u pobjedu ugradio 17 koševa, 14 skokova, pet asistencija, tri blokade i dvije ukradene lopte, a da je bio malo precizniji s linije slobodnih bacanja (3/11), učinak bi bio znatno veći. U domaćim redovima 24 je poena ubacio Kutlešić, a 13 uz osam skokova je dodao Nikola Jevtović.

Zadar je sada na učinku od šest pobjeda i sedam poraza, a u sljedećem kolu već u utorak gostuje kod Igokee. Metalac je ovim susretom započeo niz od sedam uzastopnih domaćih utakmica, a sljedeća na redu je momčad Budućnosti.