Zadar teškom mukom do slavlja na Kozali

U susretu 12. kola A1 košarkaške lige za prvaka, momčad Zadra slavila je protiv Kvarnera 2010 u Rijeci rezultatom 72-70 i time gotovo sigurno osigurala treće mjesto na ljestvici koje im i  dogodine omogućuje nastup u ABA ligi.

[rezultat id=430]

Momčad Zadra u Rijeku je stigla  bez ponajboljeg igrača u dosadašnjem dijelu prvenstva Ante Delaša tei bez Vedrana Morovića koji nije nikako ni nastupao u Hrvatskom prvenstvu. Da stvar bude gora po Zadrane na zagrijavanju se ozlijedio i Jusuf Nurkić.

Početak utakmice  obilježava dosta individualnih pogrešaka i s jedne i druge strane, a prve koševe na utakmici zabija Goran Vrbanc na isteku prve minute. Do isteka četvrte minute igralo se koš za košem, a nakon uspješno pogođenih bacanja Vrbanca, Zadrani prvi put na utakmici dolaze do malo osjetnije prednosti od 11:7. Nakon te prednosti Zadra, budi se jedan od ponajboljih pojedinaca u domaćim redovima Dino Cinac i svojim koševima vraća momčad Kvarnera na samo jedan koš zaostatka.

Najveću prednost u prvoj četvrtini Zadrani imaju nakon polaganja Thorna, tada je na semaforu svijetlilo 20-14, a do kraja četvrtine jedine poene na utakmici zabija Henrik Širko koji s tricom zaključuje prvu dionicu, koja završava rezultatom 20-17 u korist gostiju iz Zadra.

Drugu četvrtinu opet bolje otvaraju Zadrani koji preko Kaštropila, pa potom i Thorna dolaze do  tada najvećih  24:17. Nakon toga se bude  i domaći koji preko raspoloženih večeras Radića i Cinca dolaze na samo jedan koš zaostatka, tada je bilo 32:31 za Zadar. Minutu prije kraja poluvremena prvi put na  utakmici domaća momčad Kvarnera dolazi do vodstva preko Ivice Radića koji zabija za 38:36, do kraja prvog poluvremena Zadrani preko Ramljaka uspijevaju doći do izjednačenja i konačnih 38:38 nakon prvog dijela utakmice.

Nastavak susreta opet počinje dosta nervozno i s puno izgubljenih lopti i s jedne i druge strane, no u tome se ipak bolje snalaze domaći koji preko Jure Škifića dolaze do prvih poena u drugom dijelu utakmice i vodstva 40:38. Nakon toga kreće serija gostiju od šest uzastopnih poena koji preko Travisa, Thorna i Ivanova vraćaju prednost na zadarsku stranu. Do kraja treće dionice zadarska prednost raste i nakon Ramljakove trice sa zvukom sirene doseže i najvišu razliku od devet poena prednosti za momčad iz Donatova grada.

Kvarner - Zadar

Zadnju četvrtinu Zadar otvara tricom Bariše Krasića i prednost raste na maksimalnih +12, nakon toga Radić zabija šest poena u nizu i opet vraća utakmicu u egal. Do kraja utakmice borbena momčad Kvarnera ipak nije uspjela stići Zadrane iako su u par navrata imali priliku za  produžetak ili eventualnu pobjedu, redom su promašivali Škifić, Širko i Cinac koji je promašio tricu za pobjedu svoje momčadi, dok su s druge strane s linije slobodnih bacanja kod Zadra polovično uspješni bili  Travis, Thorne i Ramljak, koji je sa svojim jednim slobodnim bacanjem postavio i konačni rezultat utakmice 72-70 za momčad Zadra.

Najbolji pojedinci u redovima domaće momčadi  su bili prošlogodišnji igrač Zadra, Ivica Radić koji je postigao 23 koša i skupio 6 skokova, te već spomenuti Dino Cinac koji je u poraz svoje momčadi ugradio 11 poena. Najučinkovitiji u momčadi Zadra su bili rođeni Riječanin, Goran Vrbanc s 19 koševa, u stopu ga je pratio već standardno dobri Marko Ramljak s 18 poena, a 14 koševa i 5 skokova ugradio je Romeo Travis.

Trener Zadra Ante Nazor nakon susreta: “Čestitam momčadi Kvarnera na svemu što je napravila ovu sezonu, košarka se definitivno vratila u Rijeku. Utakmica je bila teška, imali smo problema u organizaciji igre i s lažnom zonskom obranom Riječana. Otišli smo na +10, ali nije bilo koncentracije u penal završnici. Na kraju je jedna lopta odlučivala, srećom, otišla je na našu stranu.

Nakon nove dramatične i teškom mukom izborene pobjede, momčad Ante Nazora u idućem kolu dočekuje sinjski Alkar u svom Višnjiku, dok Kvarner 2010 putuje u Trnsko kod momčadi Zagreba, gdje će pokušati tražiti iznenađenje i pobjedu koja bi ih pogurala ka doigravanju.