Crvena zvezda teže od očekivanog svladala Cibonu

U susretu 25. kola ABA lige u ponedjeljak su u Zagrebu snage odmjerili Cibona i Crvena zvezda. Pobjedu je očekivano odnijela gostujuća momčad, ali uz puno više muke nego su očekivali. Iako su cijelu utakmicu bili u prednosti, Crveno-beli su se u nekoliko navrata morali othrvati naletima Cibone kako bi sačuvali vodstvo, što im je i pošlo za rukom.

Damir Mulaomerović je na teren opet poslao drugačiju startnu petorku, a Vukovi su ovoga puta igrali s izmijenjenom rotacijom. Tako je Nik Slavica cijeli meč proveo na klupi, a njegove minute i mjesto u početnom sastavu pripali su Anti Gospiću. Također, Ivan Siriščević je dobio veću minutažu, a u akciji smo mogli vidjeti i mladog centra Josipa Popića kojem je pripalo devet minuta igre.

Gosti su bolje otvorili susret. Nakon četiri minute igre imali su 4:10, no tada je James Florence potegnuo i zabio tricu, a u međuvremenu je Andrija Žižić iznudio prekršaj i put na liniju slobodnih bacanja, odakle je oba puta bio precizan. Tako su domaćini postigli pet poena u jednom napadu i smanjili na 9:10, a dvije minute kasnije bilo je 14:14. Posljednje četiri minute su ipak pripale gostima, koji serijom 10:3 odlaze na pristojnih 17:24.

Na početku druge dionice, Ante Žižić nakon promašaja hvata skok u napadu, a zatim polaže loptu uz prekršaj. Tu ne bi bilo ništa neobično da nakon njegovog skoka Mulaomeroviću nije svirana tehnička pogreška zbog protesta na prekasno svirani prekršaj. Žižić je zabio dodatno bacanje, kao i Marko Gudurić s druge strane, ali su igrači Crvene zvezde odmah zabili i tricu kojom su otišli na, do tada najvećih, deset razlike – 20:30. Bezuspješno se Cibona pokušavala vratiti u utakmicu, sve do 18. minute. Na semaforu je stajalo 34:43, a Cibosi su u četiri uzastopna napada pogađali trice (Siriščević 3, Florence 1) i tako se približili na minimalni zaostatak – 46:47. Ipak na predah se otišlo rezultatom 46:50, zahvaljujući ubačaju Branka Lazića za tri poena u posljednjim sekundama.

Treća četvrtina nije donijela nikakve promjene koje bi okrenule rezultatsku korist na stranu domaćina. Zagrepčani su koristili svoje napade, ali isto je činila i Crvena zvezda pa je njihova prednost cijelo vrijeme varirala između četiri i šest koševa. U 27. minuti Quincy Miller postiže koš uz prekršaj te zabija i dodatno bacanje čime svojoj momčadi opet donosi dvoznamenkastu prednost – 60:70. No, i ovaj puta Cibosi imaju odgovor – serijom 8:0 smanjuju na minus dva, dvije minute prije isteka vremena. Ali, kao i u prvoj dionici, domaći igrači opet kao da staju na kočnicu i više ne zabijaju niti koš, što gosti prihvaćaju raširenih ruku i odlaze na 68:75.

U posljednjoj četvrtini Vukovi nisu mogli prići na manje od šest koševa zaostatka. Postalo je jasno u zadnjih 10 minuta da Cibona neće napraviti senzaciju i svladati odličnu euroligašku momčad. Na kraju su gosti iz Beograda slavili s 11 koševa prednosti, a končan rezultat glasio je 83:94.

Najbolji u redovima Cibone bili su James Florence s 20 koševa te Ante Žižić sa 17 postignutih poena. Goste su do pobjede vodili Quincy Miller, koji je ostvario double-double učinak od 18 poena i 10 skokova, te Maik Zirbes sa 17 poena. Također možemo izdvojiti do sada najbolji nastup Ante Gospića koji je, uz spomenuti dvojac, jedini postigao dvoznamenkasti broj poena (njih 10), ali i vrlo dobru obrambenu rolu 17-godišnjeg Josipa Popića, koji je jako dobro zatvorio reket i iz njega izgurao Maika Zirbesa.

Cibona je unatoč velikoj želji i dobrom zalaganju upisala poraz, ali je i dalje ostala na šestom mjestu ljestvice. Crvenoj zvezdi je pobjeda bila potrebna zbog zadržavanja drugog mjesta i prednosti domaćeg terena na završnom turniru, što je sada vrlo izgledno s obzirom da je nešto kasnije Cedevita, njihov izravni konkurent, poražena u Beogradu od Partizana. U posljednjem kolu Cibona gostuje kod vodeće Budućnosti, a Crveno-beli dočekuju slovensku Krku.