CSKA uvjerljivo do naslova ruskog prvaka

Ova sezona prošla je bez ikakvog iznenađenja u ruskoj ligi. CSKA je opravdao status favorita tijekom cijele sezone i završili su sezone sa 17 pobjeda i jednim porazom. Kroz doigravanje su pobijedili četvrtoplasirani Lokomotiv (9-9) s 2-0, a u finalu su lagano uspjeli potvrditi svoju nadmoć te s 3-0 pobijedili drugoplasirani Khimki (15-3). Khimki je u finale došao nakon što je s 2-0 svladao trećeplasiranu momčad regularne sezone Triumph (12-6).

CSKA je bio favorit od početka sezone kada su uspjeli dovesti Andreija Kirilenka tijekom lockouta u NBA ligi. Kirilenko je odigrao odličnu sezonu te je izabran za najkorisnijeg igrača ruske lige. Uz njega možemo spomenuti još dva bivša igrača iz NBA lige, centra Nenada Krstića i krilnog igrača Viktora Khryapu. Također su doveli razigravača Miloša Teodosića iz Olympiacosa koji je pokazao kako bi uskoro mogao zaigrati u NBA ligi.

Khimki smo posebno pratili jer se u njemu nalaze dva hrvatska igrača, Zoran Planinić i Krešimir Lončar. Planinić je dobivao najveću minutažu i postao jedan od važnijih igrača Khimkija. U 19 utakmica odigranih za u ruskoj ligi protekle sezone, bilježio je prosječno 13,2 poena, 4,4 asistencije, 4,1 skok i 1,3 ukradenih lopti za prosječno 27,3 minute provedene na parketu. Lončar je imao manju minutažu, 18,4 minute po utakmici, a bilježio je prosječno 10,8 poena, 3,3 skoka i 1,2 asistencije po utakmici.

Osim Lončara i Planinića, drugih hrvatskih igrača nije bilo. Vidjeli smo u ligi i dva bivša Cibosa, Chasea Briana (Enisey Krasnoyarsk) i Jamonta Gordona (CSKA Moskva).

U polufinalnoj seriji Planinić je predvodio Khimki u obje utakmice te tako osigurao svojoj momčadi finale. Prva utakmica bila je poigravanje Planinićeve momčadi (102:76) koja je kontrolirala cijelu utakmicu. Druga utakmica donijela je borbu do posljednje minute, ali je Khimki na kraju ipak uspio doći do pobjede 87:82. Najbolji igrač bio je već prije spomenuti Planinić (21 poena i 7 skokova).

Lokomotiv je u drugoj polufinalnoj seriji uspio namučiti CSKA. U prvoj utakmici zaostajali su 17 poena, ali su se uspjeli približiti, no to ipak nije bilo dovoljno te je CSKA odnio pobjedu 94:87. U drugoj utakmici opet smo vidjeli povratak Lokomotiva koji je zaostajao 19 razlike na početku zadnje četvrtine, ali je CSKA izvukao pobjedu 78:72 predvođen Kirilenkom.

U finale su tako prošli CSKA i Khimki. U prvoj utakmici CSKA je odličnom zadnjom četvrtinom (29-14) došao do prve pobjede u seriji. Završilo je 81:62, a najbolji u redovima CSKA bio je ponovno Kirilenko. U sljedećoj utakmici Khimki je bio potpuno nadigran. U prvoj četvrtini zabili su samo 5 poena te je CSKA mirno priveo utakmicu kraju i osigurao drugu pobjedu 79:61. Treću, i kako se kasnije pokazalo posljednju, utakmicu, CSKA je odigrao smireno i ponovo su njihovi igrači nadigrali Khimki. Završilo je 75:90. CSKA je drugu i treću utakmicu odigrao bez Kirilenka, no Khimki to nije uspio iskoristiti.

Iako su Planinić i Lončar jedini Hrvati u ovoj ligi, uskoro bi se tamo mogao naći još jedan Hrvat. Naime, riječ  je o Marku Baniću koji je trenutno u Bilbaou, a za kojeg se zainteresirao Lokomotiv Kuban. Pitanje je hoće li ga uspjeti dovesti pošto je interes za ovog 27-godišnjeg krilnog igrača pokazao i Maccabi Tel-Aviv.