Debakl Hrvatske u osmini finala

Hrvatska je katastrofalnom predstavom u osmini finala protiv reprezentacije Češke okončala svoj nastup na Eurobasketu. Česi su bili bolji i na kraju zasluženo slavili 80:59.

Hrvatska – Češka 56:80 (13:20, 18:28, 12:17, 16:15)

Hrvatska: A. Tomić 0, D. Rudež 0, R. Stipčević 8, B. Bogdanović 12, D. Šarić 4 (8sk), R. Ukić 10, K. Simon 9, D. Draper 0, M. Bilan 4, L. Žorić 2, M. Hezonja 10 (9sk).

Češka: P. Benda 11, P. Auda 9, P. Pumprla 0, V. Hruban 0, T. Satoransky 10 (11as), J. Welsch 2, L. Barton 3, D. Jelinek 13, J. Sirina 0, B. Schilb 12, J. Vesely 20 (13sk).

Od samog početka igra naše reprezentacije neopisivo je podsjećala na igru prikazanu u zadnjoj utakmici grupne faze protiv Gruzije. Prednost od tri poena do koje su došli nakon trice Marija Hezonje u trećoj minuti bila je naša najveća prednost na susretu, a kada su Česi preuzeli vodstvo u šestoj minuti više ga nisu ispuštali.

Do kraja četvrtine Češka je predvođena trojcem Tomas Satoransky, Jan Vesely i Blake Schilb, u kojem je svaki zabio po šest koševa, sagradila prednost od 7 poena koja je do poluvremena narasla za dodatnih 10 koševa i već je tada svima bilo jasno da će Hrvatska danas teško do pobjede.

Kad smo pomislili da je najgore iza nas i vjerovali da će se s predaha naši igrači vratiti s nekim novim motivom dogodila se treća četvrtina. Na samom se početku četvrtine ozlijedio naš najbolji igrač na turniru Kruno Simon, a kako nesreća nikada ne dolazi sama igrači Velimira Perasovića samo u trećoj četvrtini gube osam lopti, kao da jedanaest izgubljenih lopti iz prvog poluvremena nije bilo dovoljno, što Česi objeručke prihvaćaju i kažnjavaju te u jednom trenutku odlaze i na +30 (33:63). Par dobrih poteza Luke Žorića, trice Roka Ukića i Roka Stipčevića približile su Hrvatsku na -22 prije ulaska u zadnju dionicu.

Ponovno se probudila nada među svim simpatizerima hrvatske košarkaške reprezentacije, a zatim su i igrači počeli igrati bolje koji do polovice zadnje četvrtine skoro prepolavljaju zaostatak – 56:69. Međutim četiri izgubljene lopte u prijelomne dvije minute uskratile su Hrvatskoj bilo kakvu nadu za povratak u utakmicu pa se Češka potpuno zasluženo plasirala među osam najboljih što im je najveći uspjeh u povijesti reprezentativne košarke.

Bojan Bogdanović s 12 poena bio je najbolji strijelac Hrvatske na današnjem susretu, a po 10 su pridodali Roko Ukić i Mario Hezonja. S druge strane jako dobru utakmicu odigrao je Jan Vesely, 20 koševa i 13 skokova, i Tomas Satoransky, 10 koševa, 11 asistencija i 5 skokova.