Debi dvojice naših igrača u ovogodišnjoj ljetnoj ligi

Započela je još jedna ljetna liga! Nakon što su se stišale vijesti i uzbuđenja oko transfera i tradeova, sinoć su na terene u Las Vegasu izašli igrači 20 NBA franšiza. Ljetna liga standardno donosi pregršt mladih igrača koji se žele dokazati u svojim momčadima i izboriti više minuta u regularnoj sezoni, a neki od njih se bore i za sam ugovor. Nakon Sacramenta i Utaha u Las Vegasu će nastupiti svih 30 franšiza (prvi put u povijesti) i nakon uvodnog, kvalifikacijskog dijela natjecanja kreće eliminacijski sustav sve do finala 17.7. A do finala se nadaju doći i dvojica naših igrača Dragan Bender Ante Žižić, odmah na startu upisavši pobjede.

Cleveland Cavaliersi i Ante Žižić odlično su otvorili ovogodišnje natjecanje pobjedom nad Washington Wizardsima 72:59. Ekipa iz države Ohio dominirala je cijelim susretom, a utakmica je riješena već u prvoj četvrtini bizarnim učinkom Wizardsa u napadu (zabili samo 10 poena). Cavsi su i bili favoriti u ovoj utakmici s obzirom na to da imaju par igrača koji su bili dio rotacije u regularnoj sezoni i puno više opcija od limitiranog Washingtona ( samo osam poena zabila je njihova klupa). Najbolji pojedinac susreta bio je upravo Žižić s double-double učinkom od 16 poena (šut 8/16), 14 skokova, 5 asistencija, ali i 5 izgubljenih lopti za 27 minuta na parketu. Naš je mladi centar vodio Cavse u poenima, skokovima i asistencijama pokazavši šaroliku napadačku igru u postu, bez problema pronalazeći rješenja protiv centara Wizardsa. U obrambenom djelu mu još uvijek nedostaje malo agilnosti, međutim sasvim je pristojno kontrolirao reket i napadački skok. Osim Žižića dobru je utakmicu odigrao turski internacionalac Chedi Osman isto s double-doubleom od 15 poena i 10 skokova i osmi izbor ovogodišnjeg drafta Collin Sexton s 15 poena i 7 skokova. Kod Wizardsa najbolji pojedinac je bio Devin Robinson s 14 poena i 5 skokova. Sljedeću utakmicu Cavsi igraju noćas u 3:30 po našem vremenu protiv Chicago Bullsa, dok će Wizardsi na megdan Spursima.

Jedna od najiščekivanijih utakmica zasigurno je bila ona između Phoenix Sunsa i Dallas Mavericksa. Iako smo imali priliku gledati prvi izbor ovogodišnjeg drafta DeAndrea Aytona, nažalost Luka Dončić nije nastupio za Maverickse. Sunsi su okupili vrlo respektabilnu mladu momčad s nekoliko novih igrača s ovogodišnjeg drafta (Ayton, Mikal Bridges) uz već iskusnije igrače poput Bendera, Davona Reeda Justina Jacksona. Osim prve četvrtine, koja je završila minimalnom prednošću Dallasa, utakmica je prošla prilično neizvjesno. Sunsi su odradili sjajan posao u drugoj i trećoj četvrtini iskoristivši dubinu rostera i solidno rotiranje postava. Mavericksi su pokušali uzvratiti u posljednjoj dionici, međutim starteri Sunsa nisu dopustili iznenađenje i utakmica je završila u njihovu korist 92:85. Momčad iz Dallasa šutirala je loših 34% iz igre i samo 29% za tri, a i broj asistencija bio je na strani Phoenixa (14 naprema 22). Dragan Bender proveo je 22 minute u igri i pri tome ubilježio 5 poena (šut 2/7, 1/3 za tricu), 3 skoka, 2 dodavanja, po 1 blokadu, ukradenu i 5 izgubljenih lopti. Najviše je minuta proveo na četvorci uz Aytona (10 poena, 8 skokova), dok je u nekim periodima bio prebačen i na peticu. Uspiju li njih dvojica razviti suradnju i kemiju na parketu bit će to veliki plus za Sunse. Najbolji u njihovim redovima je bio već spomenuti Reed s 18 poena dok je Bridges dodao 14 s klupe. Za Dallas je standardno dobro odigrao mladi razigravač Dennis Smith Jr. ubacivši 14 poena uz 5 dodavanja. Maverickse očekuje dan odmora dok će Sunsi već noćas u 1:30 po našem vremenu odmjeriti snage sa Sacramento Kingsima.