Domaći teren nedovoljan Zadru za pobjedu

Pred otprilike četiri tisuće gledatelja, Zadar je ugostio ljubljansku Olimpiju koja je u Krešin dom došla kao favorit. Slovenci igraju Euroligu i svima je bilo jasno kako imaju bolji roster od Zadrana, ali čar sporta je baš to da nekada ne pobjeđuje bolji. Uz solidno popunjene tribine Zadar je krenuo u utakmicu koja bi mu donijela puno toga dobroga, ukoliko ju dobije, no takvo nešto se ipak nije ostvarilo, s obzirom da je kroz susret Olimpija pokazala da je realno to što ju se ocjenjuje kao momčad s kvalitetnijim pojedincima, te na kraju slavila rezultatom 66:78.

Prvu osjetniju prednost Zadrani su imali u trećoj minuti kada je Ivanov postigao dva poena za 9:5.  Olimpija se brzo vraća i utakmica odlazi u rezultatsku napetost koja se nastavlja sve do završetka prve četvrtine koju su gosti dobili s 25:26. Kod domaćih se istaknuo Travis koji je podizao publiku na noge sa nekoliko dobrih poteza. Kada se činilo da će Slovenci na prvi odmor otići s plus 4, Delaš je uspio pogoditi tricu “iz svlačionice” i približiti Zadrane na samo minus jedan. U tom trenutku, dvorana je eksplodirala i to je trebalo dati još veći poticaj domaćinima.

Umjesto toga, Olimpija odlično ulazi u drugu četvrtinu i koševima Prepeliča, Blažiča i Pagea odlazi na velikih plus 9 (32:41). Kada se činilo da će domaćini na poluvrijeme otići s velikim zaostatkom, probudio se zadarski “dišpet” pomoću kojega su Zadrani došli do serije 7-0 i opet se približili Olimpiji na samo minus dva.

U treću četvrtinu Zadar ulazi petorkom u sastavu Delaš, Vrbanc, Ramljak, Travis i Ivanov, dakle – niskom postavom. S tribine ih počinje bodriti, čuje se pjesma malobrojnog Tornada, no to njima naročito ne pomaže, te se Olimpija preko Pagea i Baynesa diže na plus 8, odnosno rezultat 39:41. Zadrani prvi poen u toj dionici ubacuju tek dvije i pol minute nakon njenog početka, kada Kaštropil zabija na asistenciju Ramljaka, za 41:47. Forsirala se igra na Kaštropila kroz to razdoblje igre, s obzirom da su centri Olimpije imali laganih problema s osobnim pogreškama. No, Zadar je imao ogromnih problema s efikasnošću, pa tako istaknuti možemo jedino pogođen šut za tri poena Romea Travisa za 44:47. Sve ono što se odvijalo dalje vodilo je ka vodstvu Olimpije od 48:61 na kraju četvrtine, bez obzira što je trener Zadra, Ante Nazor, tijekom time-outa dao jasne upute svojim igračima kako trebaju igrati čvršće te iskontrolirati skok. Zadarski igrači su postigli mizernih i pomalo sramotnih devet koševa u toj dionici.

Početak finalnog dijela utakmice obilježava igrački uzlet Zadra, koji iskorištava katastrofalnu seriju promašenih šuteva za tri poena Olimpije, kao i nekoliko napadačkih grešaka centra Omića u nizu. Igrači ljubljanske momčadi dolaze do osam promašenih trica za redom, dok zadarska dobra serija uvod u svoj vrhunac doživljava ubačajem za tri poena Travisa na asitenciju Krasića, za rezultat 55:61, kada je trener Olimpije Filipovski primoran zvati time-out, dok se publika u Krešinom domu napokon budi i reagira kako i treba. Nakon toga, Prepelič kvalitetnim prodorom rezultat ponovno diže na osam razlike, a nešto manje od sedam minuta prije kraja Bariša Krasić zabija koš i dodatno slobodno bacanje kojima se Zadar približio na, za Olimpiju, jako opasnih pet razlike, odnosno rezultat je tada iznosio 58:63.

Olimpija u sljedećem napadu nastavlja s negativnom serijom trica, kada promašuje Blažič. U sljedećem napadu Zadra Mikulić imao je priliku smanjiti zaostatak svoje momčadi na samo tri poena, te time potencijalno ugroziti Olimpijino vodstvo i krajnji ishod utakmice, no nakon dobrog ulaza promašuje “zicer”, te to vjerojatno označava kraj nadanja za navijače košarkaškog kluba Zadar. Olimpija nije dopustila Zadru do kraja susreta neko konkretno približavanje, te kroz poentiranja putem Prepeliča, Pagea (preciznim dalekometnim ubačajima) i Omića, gdje potonji u reketu lako tada izlazi na kraj s nižim Krasićem, održava prednost i zaključuje utakmicu s krajnjih 66:78. Kod Zadra je u zadnjim minutama već tradicionalno nešto pokušavao Romeo Travis, dok prvi šuter momčadi Vrbanc i dalje nije mogao namjestiti nišanske sprave.

Sasvim zasluženo pobijedila je Union Olimpija ovu utakmicu, te se kroz igru moglo vidjeti da ipak ima snažniji roster, iako je Zadar uspio parirati jedno vrijeme. No, treća četvrtina donijela je konačni odmak slovenske momčadi, a bio je to logičan slijed događaja, uzmemo li u obzir neefikasnost s kojom su se zadarski igrači suočili. Kod Olimpije prvo ime bio je Dylan Page, te ga je u realizaciji skladno pratilo nekoliko igrača s preko 10 zabijenih poena, dok kod Zadra tu titulu ponovno nosi Romeo Travis s 18 poena, a prati ga Kaštropil s 11. Sagledamo li igru Zadra, vidno je kako će trener Nazor morati i dalje usavršavati igru svoje momčadi u svim segmentima igre, te se posebno osvrnuti na trenutno lošu formu Gorana Vrbanca, a proći će i određeno vrijeme dok se potpuno asimilira povratnik Ive Ivanov, koji predstavlja važan kotačić u igri Zadra. Momčad sada čekaju tri uzastopna gostovanja, protiv Cibone, Cedevite te Širokog, gdje sigurno neće biti lako ostvariti pobjede.  Igrači koji nose dres Zadra ove sezone u sebi imaju potencijal za trijumf na terenima navedenih momčadi, no na njih nikako ne treba vršiti pritisak bilo kakvog oblika.