Eurokup: Dvoznamenkaste pobjede gostiju

Večerašnje polufinalne utakmice Eurocupa donijele su nam dvije pobjede gostiju od po deset poena razlike. Bilbao je slavio protiv Budivelnyka, a Lokomotiv Kuban kod Valencije.

Košarkaši Bilbo Basketa pobjedom na teškom gostovanju u Kijevu praktički su jednom nogom ugazili u finale ovosezonskog Eurocupa. Budivelnyku nije pomogla niti fantastična predstava Malcolma Delaneya, koji je susret završio s 38 postignutih koševa.

Delaney je sjajnu večer najavio već u prvoj četvrtini ubacivši 13 od 19 koševa svoje momčadi, ali gosti na prvi odmor odlaze s poenom prednosti. Napadačka učinkovitost obje momčadi povećala se u drugoj četvrtini, a prednost se izmjenjivala iz napada u napad. Ipak, u svom tom metežu bolje su se snašli Baski i poluvrijeme zaključili tricom Alexa Mumbrua za prednost 44:48.

Ključni trenutak dogodio se u prvoj polovici treće četvrtine kada su gosti serijom 11:2 prvi puta otišli na dvoznamenkastu prednost i poveli sa 53:65. Delaney je nastavljao ubacivati svoju porciju koševa, ali bez kvalitetne pomoći suigrača nije mogao, dok su gosti već sredinom treće četvrtine imali čak trojicu dvoznamenkastih igrača.

U posljednju dionicu ušlo se rezultatom 61:71, a utakmicu je u opasne vode doveo Leo Lyons ubačenom tricom za -5 (70:75), ali gosti uzvraćaju dalekometnom paljbom i utakmicu zaključuju s komotnih 83:93.

Bilbao je predvodio Lamont Hamilton s 26 koševa i osam skokova, a Kostas Vasiliadis utakmicu je završio s 20 ubačaja. Naš Fran Pilepić odigrao je 14 minuta utakmice i u svim pozitivnim statističkim kategorijama upisao nulu.

Delaney je svom učinku dodao osam skokova, a do kraja susreta dvoznamenkasti broj koševa od njegovih je suigrača dohvatio Darius Salenga, koji je susret završio s 11 poena.

U drugoj utakmici večeri najviše zasluga za poraz momčadi Velimira Perassovića idu Simasu Jasaitisu koji je upisao 23 koša, 8 skokova i 4 ukradene lopte, te Derricku Brownu koji je uknjižio 19 koševa i 6 skokova.

Kod Valencije su se istaknuli Justin Doellman sa 28 koševa i Pau Ribas sa 20 koševa.

Uzvratne polufinalne utakmice na rasporedu su 26. i 27. ožujka.

Budivelnyk Kyiv – Uxue Bilbao Basket 83:93
Valencia Basket – Lokomotiv Kuban 87:97