EP U16: Preko Francuske do pete pobjede, sutra Srbija

Kadetska reprezentacija Hrvatske ne posustaje, nakon jučerašnjeg razbijanja Crne Gore danas su pobjedili Francusku te će sutrašnja utakmica protiv Srbije odlučivati o pobjedniku skupine.

Do pete pobjede na prvenstvu došli su kontrolirajući rezultat svih 40 minuta, a za uvod izdvojimo da je Anti Toniju Žižići za peti double double učinak na Europskom prvenstvu nedostajao samo jedan skok. Nakon Italije (12p, 14sk), Ukrajine (11+15), Latvije (12+10) i Crne Gore (17+11) danas je ubacio 20 poena i skočio 9 puta.

Hrvatska – Francuska 78:67 (12:21, 40:36, 63.48)

Žižić 20 (9sk), Slavica 19 (8sk), Mazalin 19 (7sk), Skokna 9 (6as), Kumanović 5, Bender 4, Zubac 2.

Naš centar Žižić je već nakon 8 minuta imao 10 poena i 5 skokova i bio je najzaslužniji za vodstvo od 21: 12 u prvoj četvrtini. Francuzi se ipak vračaju u utakmicu i s dvije trice sredinom druge četvrtine dolaze na samo dva poena. Tada Lovro Mazalin sa pet vezanih poena podiže na šest poena, a malo kasnije s pozicije playa i na pristojnih osam koševa viška.

Na samom kraju poluvremena imali smo čist, izrađen napad za dvocifreno vodstvo, ali Toni Kumanović radi trostruku grešku i vraća Francuze u utakmicu. Prvo nije uputio čist šut za tri poena, izgubio je loptu u driblingu i zbog prigovora zaradio nesportsku. Gauthier Denis pogađa slobodna bacanja, a u dodatnom napadu Stéphane Gombauld  smanjuje na 40:36. Pred Žižića i Mazalina, u prvih dvadeset minuta istaknimo i pet asistencija Brune Skokne.

Utakmicu lomimo pred kraj treće četvrtine koševima iz kontranapada, a u posljednjih deset minuta ulazimo s 15 poena prednosti. Dobar posao u obrani napravili su naši visoki igrači  primoravši Francuze na šuteve za tri poena, na kraju su ih uputili čak 27, ali samo šest uspješnih.

U posljednjoj četvrtini radimo puno grešaka, ali bez obzira na njih puno smo kvalitetniji i bez rezultatske neizvjesnosti privodimo utakmicu kraju.

Žižić je ubacio 20 koševa i skočio 9 puta, Nik Slavica (8sk) i Mazalin su postigli po 19 poena (7sk), a dobru igru je pružio i Skokna (9p, 6 as). Nažalost, Vuk Lazić zbog ozljede nije igrao.

Sutra je vrlo važna utakmica pred ekipom Tomislava Rupčića. Pobjedom protiv do sada neporažene Srbije bi dodatno podigli samopouzdanje, a u četvrtfinalu bi igrali s četvrtim iz druge skupine.  Podsjetimo, sljedeće godine je U17 Svjetsko prvenstvo u Dubaiju i od ove generacije bi se moglo očekivati da nadmaši broncu Hezonjinog 1995. godišta. Prvi korak za taj cilj je polufinale na ovom prvenstvu.