Hrvatska razbila Poljsku za prvo mjesto i četvrtfinale s domaćinom!

Biti čvrsto na zemlji i ići utakmicu po utakmicu pristup je izbornika Milačića kojim je Hrvatska došla do nove, šeste uzastopne pobjede na U20 Eurobasketu na Kreti. Novim slavljem naša je reprezentacija, nakon pobjede Francuske nad Turskom, zasjela na prvo mjesto skupine F i u četvrtfinalu će snage odmjeriti s reprezentacijom Grčke. Večeras je apsolvirana Poljska, u velikom stilu, s uvjerljivih 75:56.

Bila je to, pokazalo se, utakmica bez rezultatske važnosti. Posebno za Poljake koji su još prije ovog dvoboja ostali bez matematičkih izgleda za prolaz među osam. Međutim, Hrvatska je pobjedom zadržala visoki nivo samopouzdanja i u sjajnoj atmosferi u svlačionici pripremat će se za četvrtfinalni ogled s domaćinom.

Hrvatska – Poljska  75:56  (22:12; 33:21; 58:37)

Hrvatska: Bašić, Marinelli 8 (4sk, 4as), Gulam 7, Bošnjak 5, Demo 4, Mavra 6 (7sk, 6as), Brzoja 2, Gabrić 12 (5sk), Bundović 10 (7sk), Bačak, Marić 6 (6sk), Žganec 15.

Poljska: Grzelinski 4, Schenk 3, Morawiec 3, Zegzula, Garbacz 5, Struski 6, Jeszke 6, Radwanski 7, Szymkiewicz, Borowski 6, Patoka 1, Witlinski 15 (6sk).

Opušteno i s autoritetom Hrvatska je ušla u ovaj dvoboj. Koševima Mislava Brzoje i Karla Žganeca te tricom Dominika Mavre napravili smo seriju 12:0 i već u 7. minuti odvojili se na osjetniju prednost (16:7) koju do kraja prvog dijela igre Marin Marić svojim koševima povećava na 22:12.

Mavrinom tricom i asistencijom Gabriću za polaganje iz kontranapada, Hrvatska se u 15. minuti odvaja na plus 13 (27:14). Poljaci preko Witlinskog potom uspijevaju smanjiti (21:28), međutim, naša momčad odgovara polaganjem Marinellija i tricom Bundovića i na veliki odmor odlazi s dvoznamenkastom prednošću (33:21).

U nastavku Hrvatska je još više pojačala ritam koji reprezentacija Poljske jednostavno nije mogla pratiti. Serija 13:0 u 27. minuti donijela je velikih 52:29 pa je do kraja utakmice bilo samo pitanje s kojom razlikom ćemo ispratiti Poljake s Europskog prvenstva. U tim trenucima pod koševima je dominirao Žganec, dok su mu se atraktivnim zakucavanjima pridružili Bošnjak i Gabrić.

Izbornik Milačić potom je odlučio odmoriti naše najjače snage i priliku dati igračima koji su manje igrali na ovom Eurobasketu. Bašić, Gulam, Demo, Gabrić i Bačak petorka je koja je završila ovu utakmicu i odvela Hrvatsku do uvjerljive pobjede (75:56).

Koliko je Hrvatska večeras bila razigrana i raspoložena govori podatak da smo ostvarili čak 22 asistencije naspram samo 10 poljskih, a uz to smo zabilježili i 16 napadačkih skokova. U našoj momčadi najefikasniji bio je Karlo Žganec s 15 koševa. Tomislav Gabrić je ubacio 12 uz pet skokova, a Filip Bundović je dodao 10 koševa i sedam skokova. Jedini dvoznamenkasti u poljskim redovima bio je Mikolaj Witlinski s 15 koševa i 6 skokova.

U ostalim utakmicama naše skupine Izrael je u izravnom dvoboju za 4. mjesto svladao Italiju i plasirao se među osam najboljih, dok je Turska ispustila čak 13 koševa prednosti u posljednjoj četvrtini protiv Francuske i tako prepustila Hrvatskoj prvo mjesto u skupini. Jesu li možda Turci željeli izbjeći četvrtfinalni dvoboj s domaćinom, pitanje je koje će se vjerojatno postavljati nakon ovog ogleda. Donosimo konačan poredak u obje skupine i parove četvrtfinalnih dvoboja:

Skupina E: 1. Srbija 4-1, 2. Španjolska 3-2, 3. Litva 3-2, 4. Grčka 2-3, 5. Slovenija 2-3, 6. Velika Britanija 1-4.

Skupina F: 1. HRVATSKA 4-1, 2. Turska 4-1, 3. Francuska 4-1, 4. Izrael 2-3, 5. Italija 1-4, 6. Poljska 0-5.

Parovi četvrtfinala: HRVATSKA – Grčka, Srbija – Izrael, Turska – Litva i Španjolska – Francuska.