EP U18: Još jedan poraz, Hrvatska sve dalje od četvrtfinala

I Španjolskoj i Hrvatskoj, ekipama koje su jučer upisale poraz od Latvije i Engleske, je ova utakmica bila od velike važnosti jer izgubljena utakmica donosi manje izglede za prolazak u četvrtfinale.

Kao i u porazima protiv Turske (12:22) i Latvije (10:18), loša treća četvrtina (8:17) je koštala našu ekipu pobjede. Danas protiv Španjolaca smo u tom dijelu imali crni niz od 0:14 i od +5 vrlo brzo smo gubili s devet razlike. Uspjeli smo ući u neizvjesnu završnicu, ali nismo napravili preokret i slavili su Španjolci koji sutra igraju protiv Turske dok ćemo mi pokušati s pobjedom protiv Italije ostvariti plasman među najboljih osam momčadi europe.

Hrvatska – Španjolska 63:64 (17:11, 37:35, 45:52)

Hrvatska: Gulam 1, Jukić, Marinelli 7, Bošnjak 5, Gabrić 13, Ćorić -, Jelenek 4, Kozić -, B. Žganec -, Arapović 13 (11sk), Mazalin 10 (6sk), K. Žganec 10 (7sk).
Španjolska: Rubin, Martin 2, Abalde, Sans 25, Garcia 6, Assalit 5, Guerrero -, Gomila -, Iriarte 2, Nogues 6, Hernandgomez 6, Diop 12.

Kao i jučer, naša početna petorka je odlično krenula, Paolo Marinelli je otvorio tricom, a Karlo Žganec povisio na 5:0. Nakon njih još četiri različita igrača u našoj ekipi se upisuje u strijelce, prvo oporavljeni Lovro Mazalin, pa odlični Marko Arapović, a koševe postižu i Domagoj Bošnjak te Tomislav Gabrić koji su uspješni iza linije tri poena. Gabrić zaključuje četvrtinu (17:11) kao jedini igrač u našem sastavu koji ima dva ubačaja. Izdvojimo obrambeni skakački učinak Arapovića, u 10 minuta uspješno je šest puta uhvatio loptu ispod svog koša.

Gabrić nastavlja u drugoj četvrtini i s novom tricom diže na devet poena razlike koju Bošnjak i Mazalin održavaju (24:15). Slijedi pad u našoj igri i Španjolci ponajviše zahvaljujući centru Juana Hernangomezu i beku Agustiju Sansu, igračima koji su uspješno nastupali i na Svjetskom U19 prvenstvu, rade 7-o i smanjuju na dva poena razlike koju održavaju do velikog odmora.

Odličan smo imali postotak šuta u prvom poluvremenu (59% nasuprot 31% protivnika), a razlog zašto nam Španjolci pušu u leđa leži u velikom broju izgubljenih lopti (13) i raspoloženom Sansu (12).

U nastavku su obje momčadi krenule s pogrešnim dodavanjima, greškama i promašenim šutevima. Na našu sreću, na isteku druge minute četvrtine, prvi je pogodio Arapović, a nakon trice Sansa uzvraćaju Marinelli i Karlo Žganec za 43:38. Danas fantastični Sans ( jučer protiv Engleza je imao šut 1/20) postiže svoj 20 poen za izjednačenje, a Alberto Martin, Ilimane Diop i Xavier Assalit, nakon Sansovih osam uzastopnih poena ekipe, odvode svoju ekipu u prednost od -5 do +6, a Sans tricom podiže na 52:43 za seriju od 13-0.

U posljednjih deset minuta ulazimo s zaostatkom od 7 poena koji Marinelli i Gabrić s pet vezanih poena, zakucavanjem i tricom, vrlo brzo smanjuju, a Mazalin izjednačava na 54:54. Diop s četiri vezana poena i Garcia nas vraćaju u minus 6, a nakon prekršaja Karla Žganeca, Ante Nazor je zatražio minutu odmora kako bi pokušao u posljednjih tri minute napraviti preokret.

Nakon pet vezanih koševa Arapovića, Mazalin je 30 sekundi do kraja iz slobodnih bacanja smanjio na minimalu zaostatak od 64:63 nakon kojega je sada trener Španjolske zatražio odmor. Nažalost loše smo odigrali preostalo vrijeme, nismo uspjeli napraviti potpuni preokret i aktualni prvak europe je doživio i treći poraz na prvenstvu.

Arapović (11sk) i Gabrić s po 13 te Mazalin i Žganec s po 10 poena su bili najučinkovitiji u našem sastavu, dok je Sans s 25 poena bio najbolji u pobjedničkoj ekipi.

Bez obzira na još jedan poraz, izgledno je da će nam igrati pobjeda protiv Italije za četvrto (a ako Turci ne budu kalkulirali i za treće) mjesto i utakmicu s prvakom druge skupine. Ovim porazom matematički nismo puno izgubili, ali sigurno će trener Nazor morati u ovom kratkom vremenu dosta poraditi na podizanju samopouzdanja svoje ekipe.