ESAKE: Neizvjesno u Patrasu, Olympiacosu derbi protiv AEK-a

Od subote do ponedjeljka igrano je deveto kolo prvenstva Grčke, a deseto je na rasporedu tek za dva tjedna. Na tablici vodi Olympiacos, a utakmicu i bod manje ima njihov najveći rival Panathinaikos, koji svoju zaostalu utakmicu protiv PAOK-a igra u ponedjeljak i bez obzira na njen ishod zasjest će na prvo mjesto. Na začelju je i dalje Kavala, s tek jednom pobjedom, dok se ispred njih naguralo šest klubova s tri pobjede.

Rethymno je na Kreti ugostio fenjeraša Kavalu i relativno lako došao do pobjede 84:74. Iako to krajnji rezultat možda i ne govori, domaćini su odigrali napadački odličnu utakmicu, šutiravši sa 60 posto uspješnosti iz igre i podijelivši čak 24 asistencije, a imali su i 11 skokova više od košarkaša Kavale (34:23). Novu sjajnu partiju za Kraljeve odigrao je američki krilni centar Tyler Stone, kojeg ako nastavi s ovakvim igrama uskoro možemo očekivati u dresu malo jačeg kluba. U subotu je Stone ubacio 23 poena, uz 11 skokova i pet asistencija, što mu je donijelo valorizaciju 35 i titulu najboljeg igrača kola. Gostima nije pomoglo ni 27 poena iskusnog Christosa Tapoutosa.

Ubačajem Perryja Pettyja 0,7 sekundi prije kraja Apollon je na domaćem parketu u Patrasu sa 69:68 savladao PAOK. Utakmica nije obilovala ljepotom, nije bilo atraktivnih koševa, niti su igrači bili nešto posebno šuterski raspoloženi, ali nije joj nedostajalo neizvjesnosti, koja je kulminirala u završnici susreta. U posljednju minutu gosti su ušli s vodstvom 65:68, a potom je napad za domaćine realizirao Kevin Dillard. Na drugoj strani tricu promašuje Milenko Tepić, a Perry postavlja konačni rezultat gotovo sa zvukom sirene. Košarkašima PAOK-a nije pošlo za rukom gotovo nemoguće – postići koš za samo sedam desetinki sekunde. Petty s 23 i Dillard s 22 poena bili su najbolji pojedinci Apollona, dok su u redovima Crno-bijelih po 15 poena ubacili Vangelis Margaritis i Sofoklis Schortsanitis.

Spomenimo još da je igrač Apollona Nikos Argyropoulos stigao do 193. nastupa u bijelom dresu i time zasjeo na prvo mjesto u klupskoj povijesti, a osim toga ubacivši šest poena u subotnjoj utakmici stigao je do 1898. koša u prvoj grčkoj ligi i time pretekao našeg Dina Rađu na 66. mjestu vječne ljestvice strijelaca.

Dva prošlosezonska drugoligaša odigrala su najefikasniju utakmicu kola, a uspješniji su od Lavria sa 98:90 bili košarkaši Arkadikosa. Osim velikog broja poena, utakmica će se pamtiti i po velikom broju prekršaja, njih 56, što je rezultiralo sa 59 ispucanih slobodnih bacanja. Domaćine, koji su iz igre šutirali s odličnih 59 posto uspješnosti, predvodio je bivši Cibonaš Devon van Oostrum s 24 poena, a 20 poena i devet skokova dodao je Eufthimios Gatsopoulos. Kod Lavria se s 26 poena istaknuo Brandon Young.

Uvjerljivi su bili košarkaši Kolossosa, koji su s visokih 94:73 savladali Koroivos. Od samog početka bila je to jednosmjerna utakmica, a 21 poen razlike na semaforu je svijetlilo već na poluvremenu (54:33). Imali su igrači momčadi iz Rodosa i veću prednost u drugom djelu, ali opuštanje u završnici donijelo je gostima priliku da ublaže poraz. Odličnu utakmicu odigrao je Trevor Releford ubacivši 17 poena i podijelivši osam asista, dok je za goste 16 koševa ubacio Dwayne Davis.

Aris je tek u posljednjoj četvrtini slomio otpor Nea Kifisie i slavio sa 81:68. Bila je to treća posjeta Nea Kifisie solunskoj dvorani Nikos Galis i treći poraz, iako su odigrali solidnu utakmicu. Domaćine je do pobjede i najboljeg starta u ligi u zadnjih sedam sezona (7-2) ponovno vodio Okaro White, ovaj put s 19 koševa i šest skokova, a kod gostiju sa sjevera Atene je 15 poena ubacio Robert Lowery.

Derbi kola odigran je u Pireju, gdje je Olympiacos sa 79:71 bio bolji od AEK-a. Bio je to dvoboj dviju vodećih momčadi na ljestvici, dvoboj u kojem je Olympiacos stigao do 100. uzastopne domaće pobjede u prvenstvu Grčke. Ipak, neizvjesnosti nije bilo, budući da su domaćini od samog početka nametnuli svoj ritam, koji kvalitetom inferiorniji gosti nisu mogli pratiti, a konačnih osam poena razlike odraz je opuštanja Crveno-bijelih u završnici susreta. Evangelos Mantzaris je sa 17 poena i šest dodavanja bio najbolji pojedinac Olympiacosa, dok se kod AEK-a s 25 poena i devet skokova istaknuo najbolji strijelac lige Loukas Mavrokefalidis.

Panathinaikos je već do poluvremena riješio svoju utakmicu u ponedjeljak protiv Trikalle. Rezultat je nakon 20 minuta igre glasio 44:25, a opuštanje u nastavku i davanje prilike igračima koji inače manje igraju dozvolili su gostima iz središta Grčke da smanje poraz na prihvatljivijih 77:64. Odličnu utakmicu odigrao je Nick Calathes, kojem su jedan skok i dva dodavanja nedostajala do triple-double učinka, a ubacio je 15 koševa, jednako koliko je za goste ubacio Demetrius Conger.