Eurokup: Khimki osigurao naslov?

Košarkaši ruskog Khimkija stigli su nadomak naslova pobjednika Eurokupa i izravnog plasmana u Euroligu sljedeće sezone nakon što su večeras u prvoj finalnoj utakmici uvjerljivo nadigrali Gran Canariju u Las Palmasu.

Herbalife Gran Canaria Las Palmas – Khimki Moscow Region 66:91

Krajnji rezultat i plus 25 Khimkija uoči uzvrata u Moskvi možda je ipak previsoka prednost ako uzmemo u obzir 30 minuta košarke prve utakmice finala. No nedvojbeno, i više nego zaslužena. Rusi su od samog početka nametnuli svoj ritam i održavali rezultatsku prednost. Imala je momčad Rimasa Kurtinaitisa u nekoliko navrata i plus 11 u prvom dijelu, da bi u nastavku Gran Canarija zaigrala znatno bolje i vratila neizvjesnost u ovaj finalni ogled.

Zahvaljujući 12 poena Eulisa Baeza, Španjolci su u trećoj dionici potpuno uhvatili priključak i došli u poziciju da na uzvrat u Moskvu odu s realnim izgledima za osvajanje Eurokupa. Međutim, četiri minute bez koša iz igre na ulasku u posljednju četvrtinu otklonilo im je tu mogućnost. Khimki je iskoristio crnu rupu domaćina i serijom 18:1 u 34. minuti pobjegao na plus 20 (75:55) te tako riješio pitanje pobjednika večerašnje utakmice, a po svemu sudeći, i finala.

Najefikasniji u momčadi Khimkija, za koju večeras nije nastupio Marko Popović, bili su Petteri Koponen i Egor Vyaltsev s 18, dok je Paul Davis ubacio 17 koševa. Kyle Kuric s 23 i Eulis Baez s 18 ubačaja bili su najzapaženiji i jedini dvoznamenkasti u redovima Gran Canarije.

Trener Khimkija Rimas Kurtinaitis bio je iznimno sretan i zadovoljan nakon večerašnjeg dvoboja:

Jako sam sretan što smo najbolju utakmicu sezone odigrali u finalu Eurokupa. Želim zahvaliti našim igračima koji su, unatoč veliki problemima s ozljedama, dali sve od sebe na parketu, a rezultat ste vidjeli. Sada imamo zaista dobre šanse uoči uzvrata kod kuće. Moramo ostati koncentrirani i imati isti pristup kao u prvoj utakmici. Učinili smo jedan korak ka naslovu, a sada moramo i drugi.

S druge strane, strateg domaćina Aito Garcia nije mogao skriti razočaranje reakcijom svoje momčadi u posljednjoj četvrtini:

Najprije, želim bih čestitati Khimkiju. Bili su puno bolji i to je najvažnije. Mi možemo analizirati sve pogreške koje smo napravili, no najvažnije je da su oni odigrali mnogo bolje od nas. Ušli smo u utakmicu s previše respekta i to nam nije dozvolilo da igramo na uobičajenom nivou dok smo još bili svježi. U zadnjoj četvrtini smo fizički jako pali, momčad je bila frustrirana i uvjerljivo smo izgubili. Sada moramo dići glave i naučiti nešto iz ovog poraza.

Uzvrat u Moskvi na rasporedu je 29. travnja u 18:30 sati.