Euroliga: Neefikasna večer, double-double Ante Tomića

S današnje tri utakmice zaključeno je 11. kolo Eurolige. Sva tri dvoboja krasila je izrazita neefikasnost, a jedino su košarkaši Barcelone uspjeli ubaciti 70 koševa.

Skupina E

Košarkaši Anadolu Efesa propustili su priliku dodatno zagorčati život Panathinaikosu uoči posljednja tri kola druge faze Eurolige. U izrazito neefikasnoj i pomalo negledljivoj utakmici nakon dodatnih pet minuta grčki je sastav ipak odnio pobjedu i zadržao dobre šanse za prolaz u četvrtfinale.

Utakmica je bila veoma izjednačena, s mnogo promjena u vodstvima, a niti jedna ekipa nije se odvojila na više od šest poena prednosti. U neizvjesnoj završnici 16 sekundi prije kraja pri rezultatu 54:51, domaći je trener Evangelos Angelou odlučio braniti posljednji gostujući napad, na što mu je već tri sekunde kasnije tricom iz kuta odgovorio Jonas Maciulis, a težak šut za pobjedu Efesa promašio je naš Zoran Planinić. U dodatnih pet minuta Zeleni na krilima Antonisa Fotsisa dolaze do konačnih 60:65.

Upravo je Fotsis bio najbolji gostujući strijelac sa 14 koševa, dok je naš Roko-Leni Ukić susret završio s po sedam koševa i skokova te po jednom asistencijom i ukradenom loptom. U domaćoj momčadi istaknuo se Planinić, koji je unatoč lošem šutu (pet od 16 iz igre) stigao ubaciti 15 poena, a tome je dodao sedam skokova, tri dodavanja i jednu osvojenu loptu.

Derbi večeri odigran je u Barceloni, gdje je raspoložena Barcelona pobijedila branitelja naslova Olympiacos sa 70:58. Utakmica je bila izjednačena do sredine treće četvrtine, kad domaćini serijom 13:3 odlaze na 51:42, a Jacob Pullen tricom sa zvukom sirene za kraj treće dionice donosi Blaugrani prvo dvoznamenkasto vodstvo (55:44). Do kraja susreta gosti kao da su se predali i više nisu uspjeli smanjiti razliku na jednu znamenku, pa su košarkaši Barcelone mirnom završnicom osigurali neporaženost u svih deset susreta drugog kruga, te ujedno došli do svoje 30. uzastopne domaće pobjede u TOP-u 16 Eurolige.

Prvi strijelac domaćina bio je Brad Oleson sa 15 koševa, a najbolji igrač naš Ante Tomić s double-double učinkom od 14 koševa i 11 skokova, čemu je pridodao tri asistencije i jednu krađu. Marija Hezonje nije bilo u sastavu Barcelone. Kod gostiju je 18 poena ubacio Bryant Dunston, a jedan manje dodao je Brent Petway.

Rezultati:

Anadolu Efes – Panathinaikos 60:65 p. (Planinić 15 p, 7 sk; Fotsis 14 p, 6 sk)

Barcelona – Olympiacos 70:58 (Oleson 15 p, Tomić 14 p, 11 sk; Dunston 18 p, 6 sk, Petway 17 p, 7 sk)

Poredak: 1. Barcelona 10-0, 2. Armani 7-3, 3. Unicaja 5-5, 4. Panathinaikos 5-5 5. Fenerbahce 5-5, 6. Olympiacos 4-6, 7. Efes 2-8, 8. Laboral 2-8

Skupina F

Galatasaray je gostujućim slavljem u Krasnodaru kod Lokomotiva od 66:67 stigao do vrlo vrijedne pobjede u borbi za četvrtfinale, a budući da je prva utakmica završena rezultatom 62:63 za rusku momčad, Galatasaray će zbog većeg broja postignutih koševa u gostima biti u prednosti nad svojim večerašnjim protivnicima u slučaju bodovnog izjednačenja na kraju drugog kruga.

Odlično je turski sastav otvorio utakmicu i u prvim minutama došli su do lijepih 4:18. Sljedećih dvadesetak minuta domaći su košarkaši hvatali zaostatak, a sjajnom trećom četvrtinom Mantasa Kalnietisa stigli su i do vodstva, da bi se u posljednjih deset minuta ušlo rezultatom 48:48. Napetu posljednju dionicu obilježilo je čak šest promjena vodstava, a za zadnje je pogodio Carlos Arroyo 17 sekundi prije kraja za konačnih 66:67. Lokomotiv je do kraja susreta imao priliku pobijediti, ali pokušaj Andreya Zubkova sa zvukom sirene nije bio precizan.

Gruzijac Manuchar Markoishvili vodio je tursku momčad s 19 poena, dok je kod domaćina Derrick Brown ubacio 18. Kruno Simon u igri je proveo 20 minuta, za vrijeme kojih je ubacio devet poena, uhvatio pet skokova i podijelio tri asista.

Rezultati:

Lokomotiv Kuban – Galatasaray 66:67 (Brown 18 p; Markoishvili 19 p)

Poredak: 1. CSKA 9-1, 2. Real 8-2, 3. Maccabi 7-3, 4. Bayern 4-5, 5. Galatasaray 4-6, 6. Lokomotiv 4-6, 7. Partizan 2-8, 8. Zalgiris 1-9