Euroliga: Novi sjajan nastup Hezonje, prvi poraz CSKA

Šesto kolo Eurolige donijelo nam je nekoliko zanimljivih i napetih završnica utakmica, jedan produžetak, Realovu dominaciju u španjolskom derbiju, domaći poraz jedinog ABA ligaša i tek dva dvoznamenkasta učinka hrvatskih košarkaša.

Skupina E

Napeto je bilo u Istanbulu, gdje je Galatasaray ugostio branitelja naslova Maccabi. Izraelci su dominirali prvih 15 minuta, potom je domaćin preuzeo kontrolu igre i rezultata, da bi gosti početkom posljednje četvrtine ponovno stigli do vodstva, koje su do posljednje dvije minute podignuli na 77:85. Turski sastav tada serijom 8:0 odvodi utakmicu u produžetak, a slobodno bacanje za pobjedu promašio je Zoran Erceg četiri sekunde prije kraja. U produžetku se igralo koš za koš, a pobjedu 94:97 Ponosa Izraela donosi Jeremy Pargo tricom sa zvukom sirene. Devin Smith predvodio je Maccabi s 24 ubačena poena, dok je kod domaćina, koji su nakon susreta imali dosta prigovora na suđenje, Erceg ubacio 27, a Ender Arslan 20 koševa.

Važnu gostujuću pobjedu u beogradskoj su Kombank Areni protiv Crvene Zvezde ubilježili košarkaši Žalgirisa. Litavska je momčad bila u vodstvu od početka do kraja susreta, a u dva navrata prednost je otišla i na dvije znamenke. Međutim, Crveno-beli su u posljednjim minutama uspjeli vratiti neizvjesnost, a na koncu su imali i priliku za pobjedu, međutim tricu promašuje Marcus Williams i pobjeda putuje u Zelenu šumu (68:70). James Anderson predvodio je Žalgiris s 22 poena, dok je kod domaćina, koji je promašio svih 19 pokušaja za tricu, double-double učinak od 17 koševa i 10 skokova ostvario Boban Marjanović.

Derbi kola odigran je u Madridu, gdje je Real u El Classicu s velikih 97:73 pregazio Barcelonu. Osim vodstva 5:7 na početku susreta, Barca je cijelu utakmicu bila u podređenom položaju, a madridski je klub utakmicu konačno prelomio početkom posljednje četvrtine, kada su serijom 10:1 otišli na velikih 20 koševa prednosti (74:54). Do konačne je pobjede Kraljevski klub predvodio Sergio Rodriguez s 23 poena, a jedan manje dodao je Rudy Fernandez. Jedina svjetla točka gostiju bio je naš Mario Hezonja s 22 poena, skokom i asistencijom, dok je Ante Tomić odigrao solidnu utakmicu i ubacio 12 poena, uhvatio šest skokova, podijelio dvije asistencije i ukrao jednu loptu.

Panathinaikos je sa 59:65 pobijedio ALBA-u u Berlinu u napadački izrazito lošoj utakmici. Najbolji strijelci ubacili su po 11 poena, Jamel McLean i Reggio Redding kod domaćina, a Loukas Mavrokefalides u pobjedničkom sastavu. Za Berlinčane je Marko Banić dodao šest poena uz tri skoka, a Leon Radošević devet poena, uz pet skokova te po dva asista, ukradene lopte i blokade.

Galatasaray – Maccabi Tel Aviv 94:97 p. (Erceg 29 p, 7 sk, Arslan 20 p; Smith 24 p, Pargo 17 p)

Crvena Zvezda – Žalgiris 68:70 (Marjanović 17 p, 10 sk; Anderson 22 p)

Real Madrid – Barcelona 97:74 (Rodriguez 23 p, 6 as, Fernandez 22 p, 9 sk, 5 as; Hezonja 22 p)

ALBA Berlin – Panathinaikos 59:65 (McLean 11 p, Redding 11 p, 6 sk; Mavrokefalides 11 p)

Poredak: 1. Maccabi 5-1, 2. Real 5-1, 3. Panathinaikos 4-2, 4. Barcelona 3-3, 5. ALBA 2-4, 6. Galatasaray 2-4, 7. Žalgiris 2-4, 8. Crvena Zvezda 1-5

Skupina F

Olympiacos je sjajnom igrom u Pireju nanio momčadi CSKA prvi ovosezonski euroligaški poraz, odnosno tek treći poraz u cijeloj sezoni. Gosti iz Moskve držali su vodstvo u prvih 14 minuta, da bi ostatak utakmice protekao u blagoj dominaciji Olympiacosa, dovoljnoj za pobjedu 84:76. Vassilis Spanoulis s 19 je poena predvodio domaćine, a hrvatski reprezentativac Oliver Lafayette dodao je po šest koševa i asistencija, te dva skoka. Kod gostiju se s 20 poena istaknuo Miloš Teodosić.

Još jedna neizvjesna utakmica odigrana je u Istanbulu, a u njoj je domaći Fenerbahce s 91:90 bio bolji od Laboral Kutxe. Pobjedu domaćinima osigurao je Nemanja Bjelica pogođenim slobodnim bacanjima 13 sekundi prije kraja, a gosti su potom promašili dva napada za pobjedu. Andrew Goudelock s 19 je poena bio najbolji strijelac Fenera, a naš Luka Žorić dodao je 7 koševa uz dva uhvaćena skoka. Kod gostiju je 15 koševa ubacio Fernando San Emeterio.

Prvu pobjedu u drugom krugu ubilježili su košarkaši Unicaje, koji su sa 85:76 u Malagi bili bolji od Nizhny Novgoroda. Do prvog vodstva španjolski je sastav stigao u 12. minuti i potom ga više nisu ispuštali do kraja susreta. Jayson Granger odigrao je odličnu utakmicu i s 29 poena predvodio Unicaju do pobjede, a kod gostiju je ponovno najbolji bio Taylor Rochestie, ovaj puta s 24 ubačaja.

Anadolu Efes slavio je u Milanu kod Armanija sa 71:73 boljom igrom i većom snalažljivošću u samoj završnici susreta. Šminkeri su na koncu imali i pokušaj za pobjedu, ali Daniel Hackett nije bio precizan. Najbolji igrač turske momčadi sa 18 je ubačaja bio Stratos Perperoglou, a isti broj poena kod domaćina su imali MarShon Brooks i Hackett. Dario Šarić ubacio je pet poena, uz sedam skokova i jedno dodavanje, a isti broj koševa ubacio je i Dontaye Draper , uz četiri skoka, dvije asistencije i jednu krađu.

Olympiacos – CSKA Moscow 84:76 (Spanoulis 19 p, 5 as; Teodosić 20 p)

Fenerbahce – Laboral Kutxa 91:90 (Goudelock 19 p; San Emeterio 15 p)

Unicaja Malaga – Nizhny Novgorod 85:76 (Granger 29 p, 5 as, Green 16 p, 8 sk; Rochestie 24 p, 6 as)

Armani Milano – Anadolu Efes 71:73 (Brooks 18 p, Hackett 18 p; Perperoglou 18 p)

Poredak: 1. Olympiacos 5-1, 2. CSKA 5-1, 3. Fenerbahce 4-2, 4. Anadolu Efes 4-2, 5. Nizhny Novgorod 2-4, Laboral Kutxa 2-4, 7. Armani Milano 1-5, 8. Unicaja 1-5