Euroliga: Olympiacos na Spanoulisov pogon bolji od Fenera

Derbi prvog kola drugog kruga Eurolige odigran je večeras u Pireju u sklopu skupine E, a u fantastičnoj atmosferi i jednako takvoj utakmici košarkaši Olympiacosa porazili su Fenerbahce sa 95:82, uz sjajnu predstavu Vassilisa Spanoulisa.

Olympiacos Piraeus – Fenerbahce Ulker 95:82 (27:19; 47:40; 62:56)

Spanoulis 28 p, 9 as, Perperoglou 21 p; Preldžić 17 p, Bogdanović 16 p

Nakon početnog preispitivanja snage, domaćini su odlučili preuzeti inicijativu i već su krajem prve četvrtine preko Bryanta Dunstona stigli do svoje prve dvoznamenkaste prednost (27:17), da bi Nemanja Bjelica na drugoj strani ublažio zaostatak svoje momčadi po isteku prvih deset minuta. Sredinom druge četvrtine domaćini odlaze i na velikih +13 (37:24), ali žuto-crni se tada lagano bude, a nakon dva lijepa prodora Linasa Kleize vraćaju zaostatak na jednu znamenku, da bi se na veliki odmor otišlo rezultatom 47:40, koji je postavio Bojan Bogdanović ubačajem od table 22 sekunde do isteka prvog poluvremena.

Igrači Željka Obradovića puno bolje su odreagirali u nastavku susreta, a serijom 11:2 koju je dvicom zaključio Bo McCalebb  stižu na samo dva poena zaostatka (58:56) u 26. minuti. Ipak, do kraja četvrtine potpuno su ispali iz ritma, a domaćin preko Spanoulisa i Matta Lojeskog dolazi na 62:56 po isteku trećeg perioda igre. Rezultat se završnice susreta kretao između četiri i devet poena razlike, da bi tada Emir Preldžić s dvije uzastopne trice smanjio na samo -3 (75:78), ali istom mjerom uzvraća Stratos Perperoglou i odvodi crveno-bijele opet na ljepšu prednost. Kanonada trica se nastavila, s jedne strane Bjelica a s druge Lojeski i Spanoulis, da bi isti igrač postavio i konačni rezultat tricom s preko sedam metara za konačnih 95:82.

Domaće košarkaše itekako je služio šut tokom većeg dijela susreta, pa su na kraju za dva šutirali sa 63 posto uspješnosti, dok su iza linije 6,75 bili uspješni u 42 posto pokušaja, što im je donijelo ukupan šut od lijepih 55 posto uspješnosti nasuprot gostujućih 47 posto, čime su zajedno s manjim brojem izgubljenih lopti nadoknadili loš omjer skokova (32:37)

Spanoulis je sjajnom utakmicom potvrdio da je ponajbolji europski igrač, a večerašnji je susret završio s 28 poena, pet skokova i devet dodavanja, dok je najveću ispomoć imao u Perperoglou koji je zabio 21. Kod gostiju su se istaknuli igrači s prostora bivše države, a među njima i obojica hrvatskih košarkaša. Predvodio ih je Preldžić sa 16 poena, šest skokova i pet asistencija, Bogdanović je dodao 15 poena uz po tri skoka i asista, dok je Luka Žorić skupio 13 koševa, pet uhvaćenih lopti te po jednu blokadu i asistenciju.