Euroliga: Pobjede domaćina, solidni nastupi naših košarkaša

S četiri večerašnje utakmice zaključeno je osmo kolo Eurolige, a u sva četiri susreta slavile su domaće momčadi. Najneizvjesnije je bilo u Moskvi, najmanje napetosti vidjeli smo u Madridu, a vrijedne pobjede ubilježili su Fenerbahce i Bayern.

Skupina E

Fenerbahce Ulker – Olypiacos Piraeus 78:74 (21:22; 41:38; 59:51)

Kleiza 21 p, 8 sk, McCalebb 20 p; Perperoglou 17 p, Sloukas 17 p

Derbi večeri odigran je u Istanbulu gdje je domaći Fenerbahce sa 78:74 savladao prvaka Europe, momčad Olympiacos, pa su se sada ova dva kluba pridružili na ljestvici Panathinaikosu i Unicaji na omjeru 4-4.

Osim vodstva Olympiacosa na kraju prve četvrtine od 21:22, ostatak susreta pripao je domaćim košarkašima, koji su u zadnje tri minute ušli s deset poena prednosti. Tada su se gostima ukazali Evangelos Mantzaris i Kostas Sloukas i približili ih u dva navrata na samo -2, da bi najbolji igrač susreta Linas Kleiza pospremio oba slobodna bacanja 13 sekundi prije kraja za konačnih 78:74.

Kleiza je susret završio s 21 poenom i osam skokova, a Bo McCalebb bio je jedini preostali dvoznamenkasti domaći košarkaš s 20 ubačaja. Od naših košarkaša, Bojan Bogdanović zaustavio se na devet poena, tri asistencije i jednom ukradenom loptom, a isti broj poena uz dva skoka ubilježio je Luka Žorić. Kod gostiju su se s po 17 koševa istaknuli Kostas Papanikolaou i Sloukas.

Poredak: 1. Barcelona 8-0, 2. Armani 5-3, 3. Olympiacos 4-4, 4. Fenerbahce 4-4, 5. Panathinaikos 4-4, 6. Unicaja 4-4, 7. Efes 2-6, 8. Laboral 1-7

Skupina F

CSKA Moscow – Lokomotiv Kuban 94:93 (29:18; 48:40; 68:68)

Teodosić 25 p, Micov 15 p; Brown 23 p, Simon 18 p

Atraktivnu košarku s velikim brojem poena vidjeli smo u ruskom dvoboju, gdje se moskovski CSKA bolje snašao u ludoj završnici i odnio pobjedu nad Lokomotivom 94:93.

Domaćin je odlično otvorio susret, vodio kroz cijelo prvo poluvrijeme, a sredinom druge četvrtine imali su i velikih 20 poena prednosti (40:20). Međutim, u nastavak susreta gosti iz Krasnodara ušli su puno angažiraniji i motiviraniji, da bi Kruno Simon sredinom treće dionice tricom izjednačio na 59:59, a Mantas Kalnietis se nadovezao za prvo vodstvo gostiju (61:62). Igrači Lokomotiva vodstvo su držali do sredine posljednje četvrtine, a tada počinje show Miloša Teodosića, koji je do kraja susreta ubacio čak 15 od posljednjih 17 domaćih poena.

U infarktnoj završnici momčadi su se konstantno izmjenjivali u vodstvu, a četiri sekunde prije kraja gosti rade prekršaj na Teodosiću, koji tada zbog ozljede prsta izlazi iz igre, a njegova dva slobodna bacanja ubacuje Aaron Jackson za konačnih 94:93.

Teodosić je susret završio s 25 poena, a njegov sunarodnjak Vladimir Micov dodao je 15 u slavlju domaćina, dok je kod gostiju Derrick Brown ubacio 23, a Simon 18 uz pet skokova, dvije krađe i po jednom asistencijom i blokadom.

Bayern Munchen – Zalgiris Kaunas 79:73 (20:24; 38:40; 52:59)

Taylor 22 p; Javtokas 18 p, Jasikevicius 15 p

Minhenskom Bayernu je za pobjedu nad Zalgirisom bila dovoljna vrlo dobra posljednja četvrtina, s kojom su zaključili susret rezultatom 79:73 i ostali na poziciji koja vodi u četvrtfinale Eurolige.

Bolje je Zalgiris stajao na terenu pune tri četvrtine, a potom su domaćini puno agresivnije pristupili u obrani, dok je u napadu proradio njihov večerašnji najbolji strijelac Bryce Taylor i sa 11 poena u posljednjih 10 minuta odveo Bavarce do vrijedne pobjede, a goste iz Kaunasa ostavio na samo jednoj pobjedi u drugom krugu.

Taylor je utakmicu završio s 22 poena i time bio daleko najefikasniji igrač domaćeg sastava, dok je kod gostiju 18 poena ubacio Robertas Javtokas.

Real Madrid – Partizan NIS 80:57 (22:17; 46:27; 61:40)

Llull 19 p, Rodriguez 19 p; Bogdanović 10 p, 7 sk, Pavlović 10 p

Madridski Real je stigao i do svoje sedme pobjede u drugom krugu Eurolige, a stradalnik u ovome kolu ponovno, kao i u prvom, bio beogradski Partizan.

Odlično su gosti ušli u susret i poveli s 0:11 nakon četiri minute igre, a tek minutu kasnije Rudy Fernandez tricom postiže prve poene domaćina. Minutu i pol prije kraja Madriđani su došli do prvog vodstva na utakmici (16:15) i od tada pa do posljednjeg zvuka sirene potpuno nadigrali igrače Duška Vujoševića, a konačnih 80:57 najveća je razlika koju je Real imao tokom cijelog susreta.

Sergio Llull i Sergio Rodriguez su s po 19 poena bili najbolji strijelci Kraljevskog kluba, dok su kod gostiju jedini dvoznamenkasti s po 10 koševa bili Bogdan Bogdanović i povratnik u europsku košarku Saša Pavlović.

Poredak: 1. CSKA 7-A, 2. Real 7-1, 3. Maccabi 6-2, 4. Bayern 4-4, 5. Galatasaray 3-5, 6. Lokomotiv 3-5, 7. Zalgiris 1-7, 8. Partizan 1-7