FIBA Europe Cup: Cibona uz dobar nastup tijesno poražena od Eniseya

Za potrebe prvog četvrtfinalnog susreta FIBA Europe Cupa Cibona je otputovala u 5000 kilometara udaljeni Krasnoyarsk odmjeriti snage s tamošnjim Eniseyem. U vrlo napetom i neizvjesnom dvoboju zagrebačka je momčad ostala kratka za dva poena i sada se nalazi u nezavidnoj situaciji, gdje za prolaz mora upisati pobjede u preostala dva susreta.

Utakmica je počela furiozno. Obje ekipe su krenule agresivno, a igrala se brza i efikasna košarka. Domaćine je u početnim minutama (i cijelom prvom poluvremenu) vukao 25-godišnji razigravač Tony Taylor koji je svojim koševima stvarao prednost, no tricama je s druge strane uzvraćao James Florence, tako ne dopuštajući odvajanje Eniseya u ranoj fazi meča. Koševa je bilo napretek, a nakon nešto više od pet minuta  rezultat je bio izjednačen – 19:19. Tada je Cibona serijom 10:2 pobjegla na 21:29 dvije i pol minute prije kraja, a trener Eniseya Oleg Okulov zove minutu odmora. Do isteka četvrtine domaći igrači su smanjili zaostatak, a na semaforu je stajalo 28:32.

Jednakim tempom nastavilo se igrati i u drugoj dionici. Najprije je domaća ekipa preuzela vodstvo početnom serijom 8:0 (36:32), da bi u manje od minutu opet bili u minusu. Filip Krušlin je pogađao u dva uzastopna napada i začas je bilo 36:37. Igralo se tada u egalu uz povremene izmjene u vodstvu, a na veliki odmor otišlo se nesvakidašnjim rezultatom za prvih 20 minuta – 58:57! Potrebno je pohvaliti napadačku igru obje ekipe, Enisey je imao 56% šuta iz igre (19/34; 67% šut za tri poena), dok je Cibona bila za mrvicu bolja s 59% šuta (20/34; 67% šut za dva poena). Za domaću momčad Tony Taylor je postigao 25 poena (8/9) za samo 15 minuta na parketu, dok je s druge strane prednjačio mladi Ante Žižić s 18 poena i dvije blokade.

U drugome dijelu nije nastavljena igra iz prvih 20 minuta, što je bilo i za očekivati. Nakon mnoštva koševa u prve dvije dionice, treća dionica je bila siromašna koševima – samo 25 poena ukupno (13:12). Košarkaši Eniseya su cijelo vrijeme bili u blagoj prednosti, a sredina perioda obilježena je lijepim alley-oop zakucavanjem Tima Ohlbrechta na dodavanje Davida Kennedyja, kojim je prednost domaćih povećana na 69:64. U to vrijeme su Cibosi bili tri i pol minute bez koša, ali nasreću nisu ni primili puno koševa. Treća četvrtina okončana je blagom prednošću Eniseya – 71:69.

Posljednja dionica bila je vrlo napeta. Nakon tri minute ruski predstavnici su imali 77:71, no u idućih pet minuta Vukovi rade seriju 14:4 i nalaze se u 81:85 vodstvu samo dvije minute prije kraja susreta. Ali, domaćini na Cibonin niz odgovaraju svojom serijom i prelaze u vodstvo 88:85, a Ivan Siriščević hvata Krušlinov promašaj i pogađa otvoreni šut za tri poena pa se u posljednju minutu ušlo izjednačenim rezultatom – 88:88.

Već spominjani Tony Taylor tada je zabio koš uz prekršaj, a dodatnim bacanjem donio je novu prednost Eniseyu (91:88) 22 sekunde prije isteka vremena. James Florence uzima loptu u svoje ruke i s devet metara poteže tricu – i pogađa za izjednačenje sa sedam sekundi preostalog vremena! Domaća klupa je pozvala timeout, a Delroy James u samo pet sekundi postiže tricu za još jedno vodstvo domaćina. Pametno su igrači Eniseya, čim su Cibosi izveli loptu, napravili prekršaj i na liniju slobodnih bacanja poslali Nebojšu Joksimovića, koji je zabio prvo i namjerno promašio drugo, ali odbijena lopta završila je u domaćim rukama. Konačan rezultat iznosio je 94:92.

Najzaslužniji za pobjedu bili su Tony Taylor s 29 poena i šest dodavanja te Delroy James s 20 poena. S druge strane, najbolji Cibosi bili su Ante Žižić koji je uz 28 koševa uhvatio i devet lopti te James Florence sa 17 koševa. Filip Krušlin opet je imao dobar all-around učinak s 12 poena, sedam skokova i devet dodavanja.

Enisey je ovom pobjedom napravio veliki korak prema završnom turniru FIBA Europe Cupa, dok se Cibona nalazi u neželjenoj situaciji u kojoj nemaju pravo na pogrešku. Sve u svemu, gledali smo jednu jako dobru i napetu utakmicu te možemo biti zadovoljni svime, osim onim najbitnijim – konačnim ishodom susreta. Iduća utakmicana na rasporedu je 23. ožujka u Draženovom domu s početkom u 19.00 sati.