Nakon pobjede i poraza u ogledima s Crnom Gorom u Cetinju proteklog vikenda, Hrvatska ženska košarkaška reprezentacija odigrala je treću pripremnu utakmicu uoči kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2015. godine.

Jučer su naše košarkašice na parketu dvorane Vijuš u Slavonskom Brodu počele igrati onako kako znaju tek u drugom poluvremenu, posebno u napadu, što im je bilo dovoljno da nadoknade dvoznamenkasti zaostatak s odmora i na kraju zabilježe zasluženu i uvjerljivu pobjedu 73:60.

Hrvatska – Mađarska  73:60 (17:21; 26:36; 50:46)

Hrvatska: Ivezić 8, Pačkovski, Mišura 13, Miloglav, Salopek 3, Režan 13, Šerić 2, Lelas 14, Slišković 8, Mazić 10, Ivanković 2, Balić, Begić, Premasunac, Tikvić.

Mađarska: Czank 3, Ori, Horti 11, Rujak 2, Honti 15, Vajda 7, Balint, Rasheed 2, Varga 12, Mansare, Zele 6, Sarok 2.

Hrvatska je u susret ušla vrlo nepovezano, u napadu nije prolazilo gotovo ništa, dok je obrana funkcionirala solidno. Međutim, rano iskorišteni bonus rezultirao je s osam slobodnih bacanja Mađarica već u prvoj dionici igre. To se osjetilo i na rezultatu, u 8. minuti semafor je, nakon koševa Sarok, Honti i Varge, pokazivao 13:6 za gošće. Naše djevojke uspijevaju odgovoriti preko Marije Režan koja postiže devet uzastopnih hrvatskih koševa za 17:21 na prvom odmoru.

U nastavak susreta Hrvatska je ušla odlučnije i agresivnije te je šutem s distance Jelene Ivezić u 13. minuti prvi put i povela (23:21). Međutim, nakon time-outa, ponovno smo se vratili u izdanje s početka utakmice, do poluvremena smo postigli samo tri koša, što su iskoristile Mađarice i na veliki odmor otišle s dvoznamenkastom prednošću (36:26).

Nakon 15 minuta stanke, iz svlačionice je izašla jedna druga Hrvatska. Izgledalo je to puno povezanije, rastrčanije i lepršavije. Samo tri minute bile su potrebne našim djevojkama da serijom 11:0 preokrenu rezultat i prijeđu u vodstvo (37:36). Doduše, ponovno je uslijedio pad i hvatanje zaostatka (37:42), međutim, koševima Ivezić i Slišković te tricom Antonije Mišure, Hrvatska na ulazu u posljednju dionicu vodi 50:46.

Sve je bilo riješeno u 36. minuti nakon ubačaja Mirne Mazić i Ane Lelas te trica Salopek i Mišure. Bila je to serija 12:0 za visoko i nedostižno vodstvo 64:50. Mađarice su se pokušale vratiti u utakmicu zonom 2-3, no nije išlo. Čak štoviše, nakon polaganja Mazić, Hrvatska u 39. minuti ima najvećih plus 17 (71:54), a sve završava s konačnih 73:60 za naše košarkašice.

Najefikasnija djevojka u hrvatskim redovima bila je kapetanica Ana Lelas s 14 koševa. Antonija Mišura i Marija Režan dodale su 13, dok je Mirna Mazić postigla 10 koševa. Kod gošći iz Mađarske, Katalin Honti je postigla 15, Zsofia Varga 12, a Dora Horti 11 koševa.

Hrvatski izbornik Braslav Turić ovako je komentirao jučerašnji dvoboj:

„Na početku smo bili uspavani i, uz takvu nekvalitetnu igru u prvom poluvremenu, još smo imali i dobar rezultat. Onoga trenutka kad smo se probudili i kad smo počeli igrati obranu, tada se otvorio i napad i tada je utakmica otišla u onom smjeru u kojem smo očekivali da će ići.“

Kapetanica Ana Lelas nakon utakmice je izjavila:

„Utakmica je bila poprilično teška. Dosta smo tromo ušli, nije bilo trke i agresivnosti. Nismo osjećali na noge. Međutim, nešto smo naučili na greškama i vratili se u drugom poluvremenu. Rekla sam i curama, dobili smo ih 13 razlike s 50% snage. Nismo se pokazale u najboljem svjetlu, ali zato postoje utakmice da uđemo u formu za kvalifikacije.“

U ovom kvalifikacijskom ciklusu, prvi playmaker reprezentacije bit će Antonija Mišura koja je nakon utakmice za Crošarku izjavila:

„Nismo nešto posebno dobro otvorile utakmicu, mi to možemo puno bolje. Malo se osjetio umor od ove dvije utakmice prije par dana. No mislim da smo u drugom poluvrijeme i s pola snage odigrale stvarno odlično i nadam se da ćemo sutra pružiti još bolju partiju.“

Hrvatska i Mađarska odigrat će, dakle, večeras u 19 sati još jednu prijateljsku utakmicu u Slavonskom Brodu, a kako je to izgledalo jučer, pogledajte u fotogaleriji koju je pripremila Marija Matičević Ivanković.