Francuska konjica pregazila Litvu i osvojila zlato

Reprezentacija Francuske novi je prvak Europe. U finalu u Stožicama svladali su Litvu koja je prethodno izbacila našu reprezentaciju. Tricolori su fenomenalnom drugom četvrtinom prelomili susret i do kraja samo održavali prednost.

Francuska – Litva 80:66 (19:22; 50:34; 68:50)

Francuska: Lauvergne 2, Batum 17, Diot 5, Petro 8, Kahudi, Parker 12, Heurtel, Pietrus 6, De Colo 4, Diaw 15, Ajinca 4, Gelabale 7.
Litva: Motiejunas, Kalnietis 19, Kuzminskas, D. Lavrinovic 7, Maciulis 7, Delininkaitis, Seibutis 10, Kleiza 20, Lavrinovic, Pocius 3, Valanciunas, Javtokas.

Bolje su Francuzi otvorili utakmici i poveli u startu. Sredinom prve četvrtine na krilima sjajnog Linasa Kleize Litavci prelaze u vodstvo koje ne ispuštaju desetak minuta. Na scenu tada nastupa Batum i svojim dalekometnim ubačajima najavljuje kanonadu koju zaključuje Diot tricom s 10 metara u zadnjoj sekundi poluvremena.

Zadnjih pet minuta prvog dijela utakmice, Francuzi rade 21:3 i, pokazat će se kasnije, odvajaju se na prednost koju pribaltička zemlja nije više bila u stanju nadoknaditi. Francuska klupa puno je bolje reagirala i nakon rotacija Litva je počela gubiti korak. Kleiza je do odlaska na veliki odmor ubacio 16 (na kraju 20), a Batum 17, odnosno sve svoje poene.

Drugi dio finala igralo se koš na koš, a Tricolori u niti jednom trenutku nisu kompromitirali pobjedu. Probudio se Tony Parker kojeg se nije previše vidjelo u prvom djelu. Treća dionica je zaključena rezultatom 68:50, a utakmica 80:66.